Kolejna inwestycja w kartuskim szpitalu - otwarcie centralnej sterylizatorni ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Roboty budowlane w zakresie przebudowy części parteru budynku głównego szpitala na potrzeby centralnej sterylizatorni wraz z wykonaniem instalacji wewnętrznych wykonała po przetargu firma Cocept Bau Krzysztof Wroński za kwotę ponad 1,6 mln zł. Przedsięwzięcie częściowo sfinansowane zostało ze środków powiatu kartuskiego, którego wkład stanowił 1,5 mln zł, natomiast pozostałą kwotę - 122 tys. zł pokrył szpital ze środków własnych spółki. łączny koszt centralnej sterylizatorni, łącznie z dofinansowaniem unijnym na jej wyposażenie, wyniósł ponad 2,3 mln zł.

- Można powiedzieć, że znajdujemy się w centralnym punkcie szpitala, nie tylko dla zabiegowców - mówił podczas otwarcia centralnej sterylizatorni Paweł Witkowski, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. - Odbywać się tu będzie proces sterylizacji wszelkich narzędzi używanych w szpitalu, w tym głównie chirurgicznych. Dotychczas ten proces odbywał się w warunkach niecywilizowanych - dodał prezes.

Roboty budowlane obejmowały swoim zakresem:

prace ziemne, rozbiórkowe, wzniesienie konstrukcji budowlanych, prace izolacyjne, roboty w zakresie tynków i posadzek, montaż stolarki zewnętrznej i wewnętrznej, wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej (w tym instalacji odgromowej, oświetlenia ewakuacyjnego, telefonicznej i sieci komputerowej.

Wykonano też instalację alarmową wraz z systemem kontroli dostępu, sanitarną (wod-kan, c.o., p-poż, wody lodowej, ciepła technologicznego, gazów medycznych ) wraz z białym montażem oraz instalację wentylacji mechanicznej i klimatyzacyjnej.

Koszt robót budowlanych wyniósł 1,6 mln zł, w tym 1,5 mln zł pokrył powiat kartuski, a 122 tys. zł dołożył szpital z własnych środków.

Koszt wyposażenia techniczno-medycznego

Punkt sterylizacji został wyposażony także w nowe urządzenia do sterylizacji, zakupione dzięki otrzymaniu dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w kwocie 600 tys. zł w ramach zawartej umowy partnerskiej - porozumienia z Samodzielnym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Lęborku.

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego została zawarta umowa z wykonawcą - firmą Informer Med na dostawę urządzeń do sterylizacji. Ich koszt wyniósł ponad 718 tys. zł, w tym 600 tys. zł środków unijnych oraz ponad 118 tys. zł ze środków własnych szpitala.

W ramach umowy PCZ Kartuzy zakupiło:

myjnię - dezynfektor o pojemności 12 tac z wyposażeniem (2 szt.), sterylizator parowy o pojemności 4 jednostek wsadu z wyposażeniem, myjnię ultradźwiękową z wyposażeniem.

Ponadto w ramach umowy zakupiono stację uzdatniania wody zdemineralizowanej na potrzeby ww. urządzeń.

Łączna wartość całej inwestycji to ponad 2,3 mln zł (wkład powiatu kartuskiego - 1,5 mln zł, środki unijne - 600 tys. zł, środki spółki PCZ Kartuzy - ok. 241 tys. zł).

Nie zabrakło gości i wielu serdecznych słów pod adresem zarządu oraz przede wszystkim personelu medycznego szpitala

W uroczystym otwarciu placówki udział wziął Maciej Merkisz, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Gdańsku, Piotr Fikus, wicestarosta kartuski, członkowie zarządu Rady Powiatu Kartuskiego z Janiną Kwiecień na czele, radni powiatowi.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wicestarosta Piotr Fikus oraz Paweł Witkowski, szef PCZ Kartuzy.

- Chciałbym przede wszystkim podziękować zarządowi powiatu i radnym, którzy wyrazili zgodę, aby te półtora miliona złotych na tę inwestycję wyasygnować - mówił wicestarosta. - Ta kadencja z założenia jest ukierunkowana na służbę zdrowia, edukację i na infrastrukturę drogową.

Jak dodał Piotr Fikus, w planach są już kolejne inwestycje związane z kartuskim szpitalem.

- Ustaliliśmy już z panem starostą Bogdanem Łapą i zarządem powiatu, że do końca kadencji ten szpital będzie wyglądać jak perełka nie tylko w województwie, ale też w kraju - zapewnił wicestarosta. - Będzie więc wybudowany łącznik, będzie zagospodarowanie terenu, a na końcu blok operacyjny.

Trzymamy pana starostę za słowo!

Otwarcie centralnej sterylizatorni było pierwszym spotkaniem wewnątrz szpitala od początku pandemii, stąd też ogrom serdeczności przekazano zarówno na ręce prezesa, jak i personelu medycznego za ich odpowiedzialność, ogrom pracy i poświęcenie w czasie pandemii. Szpital Powiatowy w Kartuzach przyjmował pacjentów przez cały czas, ani na jeden dzień nie został zamknięty.

- Za to należą wam się ogromne brawa - mówił wicestarosta Piotr Fikus. - Przez cały ten czas trwaliście przy pacjentach, ratując ich zdrowie i życie. W imieniu starosty Bogdana Łapy i całego zarządu z całego serca wam za to dziękuję.

Do tych podziękowań dołączył się również Maciej Merkisz, wojewódzki inspektor sanitarny.

- W okresie, gdy mieliśmy w województwie naprawdę ciężką sytuację epidemiologiczną, państwo stanęliście na wysokości zadania - mówił Mariusz Merkisz. - Nie odstąpiliście ani na minutę od łóżek pacjentów, a praca przebiegała tak, jakby wykonywana była w całkowicie normalnych warunkach, a wiadomo, że daleko im do takich było. Za to wam serdecznie dziękuję.

Podkreślił też, że centralna sterylizatornia, która od dziś dostępna jest w szpitalu, znaczni podwyższa standard kartuskiego szpitala.

Podziękowania popłynęły również od pracowników szpitala

- W imieniu własnym i współpracowników chciałabym bardzo serdecznie podziękować panu prezesowi Pawłowi Witkowskiemu i pani dyrektor Edycie Darwickiej za zaangażowanie w realizację tego projektu - mówiła Maria Kędziora, kierownik centralnej sterylizatorni. - To dzięki ich determinacji w tak krótkim czasie powstała sterylizatornia wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia pozwalające przeprowadzać procesy dekontaminacji narzędzi.

Jak dodał Paweł Witkowski, centralna sterylizacja powstawała w bardzo trudnym dla szpitala okresie.

- Podkreślę to jednym zdaniem, że zachowaliśmy się w czasie pandemii i największej zachorowalności na cowid-19 tak, jak należało się zachować - mówił szef szpitala. - Szpital działał, szpital się nie zamknął, a nasi pacjenci byli bezpieczni, choć nie ukrywam, że tak jak wszyscy, tak i my baliśmy się o swoje zdrowie i naszych bliskich. Za tę postawę bardzo całemu personelowi dziękuję.

Poświęcenia obiektu dokonał ks. dziekan Piotr Krupiński. Zaraz potem można było obejrzeć nowe pomieszczenia, specjalne urządzenia i sprzęt. Po nowej sterylizatorni oprowadziła nas jej szefowa, Maria Kędziora.

Jak objaśniał Paweł Witkowski, w czasie pracy sterylizatorni takie odwiedziny byłyby niemożliwe, ponieważ sterylność pomieszczeń jest taka sama jak na bloku operacyjnym.

Uwaga nad Polskę nadciągają upały

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie