Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiełpino. Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego w Podnoszeniu Ciężarów do lat 15. ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
W sobotę, 24 września w Domu Sportowca przy stadionie w Kiełpinie po raz pierwszy zorganizowano Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego w Podnoszeniu Ciężarów do lat 15. Wszystko to za sprawą Arkadiusza Makurata, obecnie szefa stowarzyszenia promującego podnoszenie ciężarów w Kiełpinie, przed laty Mistrza Polski Juniorów w Podnoszeniu Ciężarów, a później znanego strongmana. To on wraz z partnerami, dzięki pomocy sponsorów, zorganizował te zawody.

Arkadiusz Makurat, były polski ciężarowiec i strongman, obecnie mieszkaniec Kiełpina, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i zaktywizować młodzież w dyscyplinie olimpijskiej, jaką jest podnoszenie ciężarów. Założył stowarzyszenie Weightlifting Kiełpino, które gromadzi dzieci i młodzież kochające sport, wyzwania i sportową rywalizację.

24 września zorganizował w Kiełpinie I Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego w Podnoszeniu Ciężarów do lat 15. Nigdy dotąd takiej imprezy w gminie Kartuzy nie było. Ze sportów siłowych króluje u nas kickboxing i zapasy. Teraz przyszedł czas na podnoszenie ciężarów.

Podczas zawodów w Kiełpinie wystąpiło 24 zawodników z powiatu kartuskiego i Trójmiasta. Rywalizowali w trzech grupach, według kategorii wagowych. W czasie pomiędzy rywalizacją poszczególnych grup, dzięki sponsorom był czas na zjedzenie gorącego posiłku - zupy i pizzy.

Patryk Borzestowski ze Stężycy oczarował i wzruszył całą publiczność, łącznie z sędziami

Patryk ma obecnie 25 lat. Od 2. roku życia jest niewidomy, mimo to trenuje dyscyplinę, której nie ma nawet na paraolimpiadzie, ponieważ żadna niewidoma osoba nie odważyła się dotąd, żeby podnosić ciężary w sposób równy zawodnikom całkowicie sprawnym.

- Oczywiście, zawodnicy niewidomi biorą udział w podnoszeniu ciężarów, ale wyłącznie wyciskając je z ławki, czyli leżąc - objaśnia Arkadiusz Makurat. - Patryk jest ewenementem nie tylko na skalę naszego kraju, ale i świata. Rozmawiałem na jego temat z wieloma naszymi mistrzami i olimpijczykami. Każdy czuje się bezradny i nie wie jak pomóc mu zrealizować największe marzenie, którym jest rywalizacja z zawodnikami pełnosprawnymi. To chłopak, który ujmuje nie tylko determinacją w osiąganiu kolejnych celów, ale też wrażliwością i ogromną klasą w tym co robi i jak się prezentuje na zawodach.

Podczas zawodów w Kiełpinie Patrykowi towarzyszyła mama Ewa.

- Jestem dumna i wzruszona za każdym razem, gdy mój syn podchodzi do zawodów. Kiedyś wychodziłam na zewnątrz, żeby tego nie oglądać, emocje były za silne - mówi pani Ewa. - Moje dziecko pokonuje w swoim życiu kolejne bariery i czyni to w doskonałym stylu.

Jak dodaje Ewa Borzestowska, radość z odnoszonych sukcesów syna okupiona jest wieloma wyrzeczeniami, ale nic nie zastąpi tego momentu, gdy po raz kolejny daje z siebie wszystko i okazuje się najlepszy.

- Bardzo nam pomogło to, że Patryk uczęszczał do Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy, gdzie szkoła i obiekty sportowe przystosowane są dla osób niepełnosprawnych, więc z nauką i zajęciami pozalekcyjnymi nie było problemu - kontynuuje pani Ewa. - Korzystał z siłowni, systematycznie trenował i korzystał z wszystkich możliwych udogodnień, które oferowała mu szkoła. Muszę tu dodać, że Patryk również znakomicie pływa, ale to jednak podnoszenie ciężarów stało się jego pasją. Cóż mam dodać, jestem dumna z mojego syna - dodaje wzruszona mama.

Podczas zawodów uhonorowano wszystkich, którzy zaangażowali się w ich organizację

Największymi brawami nagrodzono podziękowanie od samych zawodników dla ich mentora, Arkadiusza Makurata. Symboliczne pamiątkowe tabliczki z podziękowaniem otrzymali też partnerzy projektu m.in. Jarosław Plichta i Mirosław Paczoska z Kiełpina. Organizator nie krył słów wdzięczności za pomoc w organizacji dla Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, burmistrza Kartuz oraz Dariusza Lasa, szefa Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, który w imieniu burmistrza dekorował zwycięzców.

Zwycięzcy I Mistrzostw Okręgu Pomorskiego w Podnoszeniu Ciężarów do lat 15.

Kobiety

W kat. 40 kg zwyciężczynią była Maria Radecka, w kat. 55 kg**Julia Franczak, a w kat. 59 kg - Mariya Yursterich**.

Mężczyźni

W kat. 45 kg zwycięzcą był Szymon Kopal, przed Matwej Katwitsky, Antonim Litwinem i Krystianem Bleck.

W kat. 49 kg pierwsze miejsce na podium zajął Franciszek Makurat. W kat. 55 kg zwycięzcą był Michał Dudek przed Piotrem Jańcą.

W kat. 61 kg zwyciężył Antoni Kulig przed Olivierem Rchertem. Natomiast w kat. 73 kg najlepszy był Robert Kreft.

W kat. 81 kg zwycięzcą był Szymon Plichta i to on został nagrodzony przez organizatora za największy progres od ostatnich zawodów - ponad 70 kg! Kolejne miejsca zajęli: Patryk Trzaskowski, Mateusz Sobkowiak, Dominik Gołąbek i Milan Radziejewski.

W kat. 89 kg zwyciężył Michał Myszko.

W sposób szczególny, ogromnym pucharem i brawami na stojąco uhonorowano udział w zawodach wyjątkowego chłopaka - Patryka Borzestowskiego ze Stężycy, który swoim występem wycisnął łzy z oczu nawet największym twardzielom.

Fantastyczna atmosfera towarzyszyła tym I Mistrzostwom Okręgu Pomorskiego w Podnoszeniu Ciężarów do lat 15. Oby więcej takich zawodów!

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto