18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszuby. Zimą też można zwiedzać Kartuzy, Kościerzynę i Bytów - najlepiej z przewodnikiem

(J.S.)
Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika, który przypada 21 lutego, przewodnicy po ziemi kaszubskiej zorganizowali sobotnie darmowe oprowadzanie po największych zabytkach i ciekawych miejscach Kartuz, Kościerzyny i Bytowa.

Ścieżkami rajskiego opactwa – pod takim hasłem po Kartuzach oprowadzał Piotr Kowalewski.
W Bytowie questing na zamku pokrzyżackim poprowadziła Lilianna Gosz a w Kościerzynie śladami Remusa kroczyła Beata Jankowska.

W Kartuzach
Piotr Kowalewski, licencjonowany przewodnik turystyczny zaprosił chętnych do poznawania Kartuz. Przywitał się z liczną grupą kartuską po kaszubsku, po czym opowiedział o największym kartuskim zabytku – kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
- Jest to kościół poklasztorny, gdyż na początku swego istnienia służył tylko zakonnikom – opowiadał. – Powstał jako świątynia gotycka, w latach 1388-1401, ale jego wystrój pochodzi z późnego renesansu i baroku.
Przewodnik zwrócił uwagę na bogato rzeźbione stalle, tron celebransa, wykonane ze skór kurdybany – jedyne w Polsce znajdujące się w swoim pierwotnym miejscu.
Zwiedzający poznali gotycki ołtarz z 1444 roku i postacie świętych w nim umieszczone. O świętych i ich atrybutach mowa była też przy odnowionych ołtarzach na ścianach bocznych głównej nawy. Przewodnik w przystępny sposób opowiedział też o zwyczajach i życiu kartuzów.
W drugiej części zwiedzania pokartuskich pamiątek Piotr Kowalewski poprowadził gości na Spiczastą Górę, do kaplicy Krzyża św. Opowiedział o legendzie, wciąż żywej wśród mieszkańców Kartuz – o tajemniczym tunelu łączącym ową kaplicę z kościołem poklasztornym. Wspinaczka w głębokim śniegu na Spiczastą Górę tak rozgrzała uczestników wycieczki, że zajrzeli oni jeszcze na miejsce dawnych stawów rybnych.
Ciekawe spotkanie z historią Kartuz zakończyli w ciepłych podziemiach starej zakonnej jadalni, obecnie Kawiarenki Pod Refektarzem.
- Bardzo się cieszę, że aż tyle osób skorzystało z zaproszenia - stwierdził Piotr Kowalewski. - Ideą Dnia Przewodnika Turystycznego jest prowadzanie za darmo miejscowych ludzi, w ich języku, po ich terenie. Ten dzień ma pokazać pracę profesjonalnego przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.
Rok 2013 został ogłoszony również przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Rokiem Przewodnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto