Kartuzy świętowały 103. rocznicę powrotu do Macierzy

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Liczne delegacje spotkały się w środę pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej
Liczne delegacje spotkały się w środę pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej Maciej Krajewski
8 lutego dla mieszkańców Kartuz jest wyjątkową datą. To właśnie tego dnia w 1920 r. wkroczyły tu wojska gen. Józefa Hallera, tym samym przywracając region w granice niepodległej już Rzeczpospolitej. Od lat stolica Kaszub organizuje z tej okazji uroczyste wspomnienie. Nie inaczej było i tym razem - w 103. rocznicę tych wydarzeń.

Kartuskie uroczystości rozpoczęła msza w kościele św. Kazimierza. Wszak owa świątynia była „naocznym świadkiem” powrotu Kartuz do Macierzy. Następnie liczne poczty sztandarowe i delegacje przeszły pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Wspólnie zaśpiewano tu hymny Polski i Kaszub, jak zawsze podkreślając, iż Kaszubi są dumni ze swej małej ojczyzny, ale nie zapominają o swojej polskości.

- To uroczystość, w której przypominamy historię naszej ojczyzny. Przypominamy historię Kaszub - mówił Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz. - Polska uzyskała niepodległość 11 listopada 1918 r. Ale my tu, na Pomorzu, na Kaszubach, czekaliśmy jeszcze ponad rok.

Szef kartuskiego magistratu przypomniał wydarzenia z tego okresu: rozpoczęte 18 stycznia przejmowanie terenów ziemi pomorskiej oraz sam dzień oraz sam dzień 8 lutego - wjazd pancernego pociągu na dworzec i wkroczenie wojsk gen. Hallera.

- Byli serdecznie witani na kartuskim Rynku. Ludzie witali ich wówczas z wielką radością i nadzieją na powrót do Polski, do Macierzy - dodał burmistrz Gołuński.

Kaszubi zawsze z Polską

Józef Haller odwiedził Kartuzy 3 razy. Najpierw 11 lutego, dzień po zaślubinach Polski z Morzem. Później w 1922 r., kiedy to uczestniczył w otwarciu tutejszego Domu Dziecka, a trzeci raz w sierpniu 1927 r. podczas poświęcenia wspomnianego pomnika Matki Boskiej. Do tych ostatnich uroczystości odniósł się jeszcze Mieczysław Grzegorz Gołuński, czytając słowa ulotki z tamtego dnia.

„Przylecieliśmy z daleka, aby Wam, dzielnym Kaszubom, uścisnąć bratnią dłoń. Cześć Wam, wojownikom o polskość Kaszub. Cześć Wam, obrońcom polskiego morza. Nie ma Kaszëb bez Polonii, ni bez Kaszëb Polści. Razem z Wami chylimy czoło przed pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, przed Waszym sztandarem. Cześć Wam, bracia Polacy! Cała polska na Was patrzy!”

- W tych uroczystościach brało udział 30 tys. Kaszubów. Zgromadzili się, by mówić o swojej polskości, o swojej przynależności do naszej ukochanej Rzeczpospolitej - zaznaczał szef kartuskiego magistratu.

Wielkie upamiętnienie

Przemówienie do zebranych wygłosił również wojewoda pomorski Dariusz Drelich, z kolei modlitwę, będącą swoista kontynuacją wcześniejszego przesłania z mszy, odmówił jeszcze ks. Ryszard Różycki, proboszcz parafii św. Kazimierza w Kartuzach.

Następnie kwiaty pod pomnikiem złożyły liczne delegacje - radnych wojewódzkich, powiatowych i gminnych (pojawili się nawet przedstawiciele z Pucka), instytucji kultury oraz szkół. Burmistrz Gołuński, wraz z wojewodą Drelichem oraz Piotrem Karczewskim, doradcą prezydenta RP, złożyli też bukiet pod tablicą poświęconą samemu gen. Hallerowi.

Była to de facto pierwsza z dwóch części środowych obchodów w Kartuzach. Druga miała miejsce w Muzeum Kaszubskim, gdzie odsłonięto wyjątkową tablicę. Ale o tym nieco więcej już wkrótce.

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie