Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kartuzy. Rezonator wkrótce na jeziorze Karczemnym

red
Kartuzy. Rezonator wkrótce na jeziorze Karczemnym
Kartuzy. Rezonator wkrótce na jeziorze Karczemnym UG Kartuzy
Gmina Kartuzy osiągnęła porozumienie z właścicielami Jeziora Karczemnego, dzięki czemu po najbliższym weekendzie wprowadzi na tym akwenie czteromiesięczny program pilotażowy, mający zapobiec rozprzestrzenianiu się na terenie Kartuz przykrego zapachu w okresie wiosennym oraz letnim.

Docelowo wszystkie kartuskie jeziora mają zostać oczyszczone, lecz proces ich rekultywacji będzie trwał jeszcze wiele lat i wiąże się z ogromnymi kosztami. Dzisiaj na Karczemnym zainstalowano podest dla rezonatora EOS 2000. Urządzenie będzie montowane w poniedziałek.
Firma WCI TECHNOLOGIE Sp. z o. o. w najbliższy poniedziałek zainstaluje na Jeziorze Karczemnym w Kartuzach Rezonator Wodny EOS 2000 – urządzenie, które w czteromiesięcznym okresie pilotażowym ma szanse zapobiec zakwitowi znajdujących się w jeziorze sinic. W Kartuzach – wiele na to wskazuje – nie będzie już mocno odczuwalny, jak w ubiegłych latach, przykry zapach. Działanie urządzenia będzie możliwe dzięki porozumieniu, które wcześniej zawarto z właścicielami jeziora.

Droga Krzyżowa w Żukowie. FOTO

Gmina Kartuzy od wielu lat zmaga się z problemem rekultywacji kartuskich jezior, z których najbardziej zanieczyszczone jest Jezioro Karczemne. Ekologizacja tego akwenu metodą bagrowania, czyli wyciągania osadów z dna jeziora, na tę chwilę jest niemożliwa do przeprowadzenia – zbiornik stanowi własność prywatną, ponadto działanie takie generowałoby wielomilionowe koszty.
– Wprowadzamy program pilotażowy i będziemy czekać na efekt – powiedziała Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz. – Chcemy nie dopuścić do sytuacji, w której mieszkańcy Kartuz w kolejnym roku będą musieli zmagać się z przykrym zapachem. Jeśli uda nam się osiągnąć założone cele we współpracy z wybraną przez nas firmą, zastanowimy się, jakie działania podjąć w dalszej kolejności, aby docelowo doprowadzić do całkowitego oczyszczenia Jeziora Karczemnego i innych kartuskich jezior – dodała.
– Najważniejsze na chwilę obecną to zagospodarowanie zlewni, która jest przyczyną zanieczyszczenia jezior w Kartuzach. Dlatego przygotowaliśmy wielomilionowy projekt i czekamy na decyzję o dofinansowaniu. Inwestycja ta, jeśli uda się ją zrealizować, powinna całkowicie wyeliminować źródła zanieczyszczeń punktowych kartuskich jezior – stwierdziła Olga Goitowska, kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

Rezonator Wodny EOS 2000 do tej pory znalazł zastosowanie w rekultywacji różnego typu zbiorników wodnych (jezior, stawów) w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Polsce (w Katowicach, Częstochowie czy Świerklańcu). Jezioro Karczemne w Kartuzach będzie wyzwaniem dla urządzenia, które do tej pory nie pracowało na jeziorze o tak dużej powierzchni. Właściciele firmy WCI TECHNOLOGIE Sp. z o. o. zapewniają jednak, że są spore szanse na sukces.

Rezonator Wodny EOS 2000 emituje fale elektromagnetyczne niskiej częstotliwości o określonej kombinacji czasu trwania oraz mocy. Fale te swobodnie rozchodzą się w wodzie i oddziałują z cząsteczkami H2O, dzięki czemu tlen wchodzący w skład cząsteczki wody staje się bardziej (bio)dostępny i jest preferencyjnie wykorzystywany w reakcjach biochemicznych, a bazowe zasoby tlenu rozpuszczonego w wodzie nie ulegają uszczuplaniu. Ponadto fale elektromagnetyczne zmniejszają napięcie powierzchniowe wody i ułatwiają dyfuzję tlenu z atmosfery do wód.
Metoda oczyszczania za pomocą EOS 2000 może być z powodzeniem stosowana do oczyszczania stawów przemysłowych, miejskich i rolniczych, zbiorników retencyjnych wód opadowych, zbiorników do hodowli ryb czy cieków wodnych. Ponadto Rezonator Wodny EOS 2000 może być wykorzystywany do podczyszczania wód obciążonych znacznym ładunkiem substancji organicznych oraz doczyszczania ścieków oczyszczonych wypływających z oczyszczalni.
Działanie Rezonatora jest nieinwazyjne, nie wymaga stosowania środków chemicznych, nie ingeruje w strukturę ekosystemu ani nie zmienia pierwotnych, pożądanych cech zbiornika.
Strategicznym, kluczowym efektem działania Rezonatora Wodnego EOS 2000 jest zwiększenie dostępności tlenu dla mikroorganizmów aerobowych, co skutkuje poprawą warunków tlenowych i umożliwia zapoczątkowanie kierunkowych, korzystnych procesów zmierzających do przywrócenia stanu równowagi ekologicznej w zbiorniku.
Koszt programu pilotażowego z rezonatorem EOS 2000 na Jeziorze Karczemnym wyniesie nieco ponad 199 tysięcy złotych.

Tekst i foto: UG Kartuzy

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto