Kartuzy. Radna Sejmiku Województwa zabiera głos w dyskusji o nazwach ulic

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
archiwum
- Jest to kolejny brutalny atak Pani Poseł Senyszyn na tych, których Kościół uznał za świętych i błogosławionych - tymi słowami interwencję posłanki Senyszyn komentuje Sylwia Leyk, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego. To kolejne stanowisko w ostatnio głośnej sprawie proponowanych zmian nazw odcinków ulic w Kartuzach - m.in. fragment ul. Wzgórze Wolności stałby się ul. Św. Jana Pawła II.

Już wcześniej pisaliśmy o reakcji Pomorskiej Lewicy oraz posłanki Joanny Senyszyn na proponowane zmiany nazw odcinków ulic w Kartuzach - m.in. fragment ul. Wzgórze Wolności pomiędzy placem św. Brunona a ul. Chmieleńską nosiłby imię św. Jana Pawła II. W swej interwencji poselskiej Joanna Senyszyn nie ograniczyła się do kwestii kosztów takiej zmiany, ale i bezpośrednio skrytykowała dobór patronów (drugi z odcinków nosiłby bowiem miano ul. Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

- W sytuacji, kiedy kilkudziesięciu polskich biskupów jest oskarżonych o ukrywanie przestępstw pedofilskich, a kilku o popełnienie, honorowanie ich nauczycieli i mistrzów kompromituje samorząd, a lekceważenie opinii mieszkańców w tej sprawie obniża zaufanie do radnych - pisze posłanka Senyszyn. - (...) zwracam się do Rady o niezmienianie nazw ulic i wstrzemięźliwość w kreowaniu patronów z grona duchowieństwa, które jest skompromitowane aferami pedofilskimi i obyczajowymi oraz przekrętami finansowymi.

Na te słowa zareagowała m.in. Sylwia Leyk, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości na powiat kartuski.

- „Jeśli przyjdą niszczyć ten naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego narodu”.
Te słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego nasuwają mi się, gdy czytam treść interwencji poselskiej Pani Joanny Senyszyn z Lewicy (...). Jest to kolejny brutalny atak Pani Poseł Senyszyn na tych, których Kościół uznał za świętych i błogosławionych, kolejny atak Pani Poseł na wiarę, która tak głęboko zakorzeniona jest szczególnie tu – na Kaszubach - pisze Sylwia Leyk.

Radna sejmiku wojewódzkiego broni też decyzji członków kartuskiej Rady Miejskiej, dokładniej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która jednogłośnie zaakceptowała wszystkie propozycje mieszkańców, co do zmian nazw odcinków ulic.

- Radnych jako swoich przedstawicieli wybrali w demokratycznych wyborach samorządowych mieszkańcy Gminy Kartuzy i do jednych z podstawowych zadań rady gminy należą sprawy ładu przestrzennego oraz gminnych dróg, ulic, mostów i placów. Radni NIE MUSZĄ przeprowadzać sugerowanych przez panią Poseł konsultacji społecznych, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa - kontynuuje szefowa struktur PiS w Kartuzach, zaznaczając, że jak dotąd radni miejscy we właściwy sposób stosowali się do zasad, obowiązujących w tego typu sytuacji. - Podejmowanie uchwały w tych kwestiach należą do kompetencji radnych. Są to zadania publiczne, które gmina wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Mieszkańcy mogą złożyć wniosek obywatelski kierując go do Burmistrza Kartuz, będącym istotnym przejawem ich partycypacji w życiu społecznym i tak też się stało w przedmiotowej sprawie.

Pomysł nagrody nietrafiony?

W czwartek burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński, podkreślając, iż sam nie jest przeciwny dodatkowemu upamiętnieniu osoby św. Jana Pawła II, zasugerował, aby zamiast kłopotliwej zmiany nazwy odcinka ul. Wzgórze Wolności utworzyć np. nagrodę jego imienia, przyznawaną trojgu wybitnych i wszechstronnie uzdolnionych dzieci z terenu gminy. Sylwia Leyk widzi jednak ten pomysł jako coś, co może przyczynić się do powstania dodatkowych problemów.

- W moim odczuciu jest to bardzo niefortunny pomysł, ze względu na konotacje i różne przekonania religijne mieszkańców. Nagroda taka mogłaby spowodować kolejne podziały w przypadku, gdyby beneficjentem tej nagrody zostało dziecko o poglądach Pani Senyszyn - komentuje radna wojewódzka.

Na sam koniec swojego oświadczenia Sylwia Leyk staje po stronie wnioskodawcy pomysłu zmiany nazwy odcinka ul. Wzgórze Wolności, popierając ową inicjatywę. Cała sprawa będzie jednym z tematów, poruszanych na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Kartuzach 27 stycznia.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie