Kartuzy. Powiatowa uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Ze zbiorów Starostwa Powiatowego w Kartuzach
Udostępnij:
14 października w Kartuskim Centrum Kultury odbyło się powiatowe spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość uświetnił występ Grażyny Łobaszewskiej z zespołem Ajagore w repertuarze piosenek Czesława Niemena.

Podczas gali zaproszono na scenę wyróżnionych nauczycieli i dyrektorów szkół prowadzonych przez Powiat Kartuski. Bogdan Łapa, starosta kartuski, podziękował za podejmowanie pedagogicznego trudu, dbanie o wysoki poziom nauczania, kształtowanie postaw i wartości przypisanych właściwemu wychowaniu młodzieży.

- Edukacja odgrywa kluczową rolę, ponieważ to ona zapewnia nam umiejętności konieczne do tego, by stać się aktywnymi członkami naszych coraz bardziej złożonych społeczeństw - mówił Bogdan Łapa. - To edukacja pomaga nam przystosowywać się do szybko zmieniającego się świata, budować tożsamość europejską, zrozumieć inne kultury, zdobywać nowe umiejętności potrzebne do funkcjonowania w mobilnym i wielokulturowym społeczeństwie, gdzie stopień cyfryzacji jest coraz bardziej zaawansowany.

- Dzień Edukacji Narodowej to niezwykle ważne święto dla całej społeczności szkolnej - nauczycieli, wychowawców, rodziców i uczniów, a także dla wszystkich pracowników administracyjnych i przyjaciół oświaty. Z prawdziwą przyjemnością i satysfakcją patrzę dziś na wszystkich państwa, zgromadzonych w Dniu Edukacji Narodowej, by świętować swoją obecnością jedną z najważniejszych dat w narodowym kalendarzu wydarzeń obywatelskich - kontynuował Bogdan Łapa.

- Dziękuję Państwu za niełatwą pracę w minionym i obecnym roku szkolnym, gratuluję sukcesów, których tak bogatą listę na wstępie przypomniałem - dodał starosta kartuski.

Uroczystość była dobrą okazją do podsumowań działań z zakresu oświaty w powiecie kartuskim. Poniżej kilka istotnych liczb z zakończonego niedawno roku szkolnego:

* Uczestnictwo ponad 400 uczniów, mimo pandemii, w 50 konkursach i olimpiadach ogólnopolskich i 5 międzynarodowych,

* Kontynuacja projektu Zdolni z Pomorza o wartości blisko 1,6 mln zł oraz projektu dla szkół zawodowych, dostosowującego kształcenie w branżach kluczowych do wymogów rynku pracy, za ponad 4,1 mln zł.

* Przygotowanie przez nauczycieli i uczniów szkół oraz realizacja tylko w jednym roku 20 projektów (w tym m.in. Erasmus +) o wartości blisko 1,3 mln zł

* Wysoka jakość egzaminów maturalnych (3. lokata co do zdawalności wśród powiatów woj. pomorskiego, poza Trójmiastem) i zawodowych

* Złoty, srebrny i brązowy znak jakości dla techników w rankingu Perspektyw

* Prowadzenie nauki języka kaszubskiego

* Stworzenie centrów wsparcia edukacji dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i opieki psychiatrycznej oraz stanowisk psychologa, pedagoga i doradcy zawodowego w każdej szkole.

Plany:

* Uruchomienie Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego w ramach planów finansowych szkół,

* Modernizacja sali gimnastycznej przy ZSO w Kartuzach o dobudowę pomieszczeń socjalnych

* Budowa boisk w ZSP w Sierakowicach, ZST w Kartuzach oraz remont nawierzchni boiska przy ZSO w Kartuzach

* Odnowienie elewacji i otoczenia szkół i placówek o komunikacyjną i zieloną infrastrukturę

* Budowa małej sali sportowej przy ZSZiO w Kartuzach

* Rozbudowa Zespołu Placówek Specjalnych w Kartuzach o salę sportową wraz z budową boisk szkolnych i nowym zagospodarowaniem terenu

* Budowa sali gimnastycznej przy ZSZiO w Żukowie.

Kobiety i niepodległość - cz. VII

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie