Kartuzy. Ponad 600 tys. zł dotacji dla asystentów osób niepełnosprawnych

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
fot. ilustr./pixabay.com
Gmina Kartuzy z najnowszej edycji programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” uzyskała ponad 600 tys. zł dotacji. Stolica Kaszub pozyskała też dotację ponad 67 tys. zł na opiekę wytchnieniową.

W programie „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w edycji na rok 2021 gmina Kartuzy uzyskała dotację w wysokości 602 238,60 zł. Program ten finansowany jest ze środków państwowego funduszu celowego - Funduszu Solidarnościowego.

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej zapewnia pomoc w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

- Program adresowany jest do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych, które wymagają pomocy w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

Usługi asystenta w szczególności mogą polegać na pomocy w:

  • wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/sportowe itp.);
  • wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne;
  • zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
  • załatwieniu spraw urzędowych;
  • nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
  • korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.).

Osoby niepełnosprawne lub ich rodziny, zainteresowane udziałem w programie, proszone
są o zgłaszanie się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kartuzach (tel. 586 813 078) lub Spółdzielni Socjalnej Kaszubska Ostoja w Kartuzach (tel. 731 508 580, e-mail biuro@kaszubskaostoja.pl). Zgodnie z założeniami Programu jego uczestnik nie powinien ponosić odpłatności za usługi asystenta.

67 tys. na opiekę wytchnieniową

Gmina Kartuzy też dotację w wysokości 67 200,00 zł w ramach programu „Opieka wytchnieniowa”, który finansowany jest ze środków państwowego funduszu celowego - Funduszu Solidarnościowego. Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów, sprawujących bezpośrednią opiekę nad: dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi.

Usługi te wpływają m.in. na czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację; wzmocnienie osobistego potencjału oraz ograniczenie wpływu obciążeń psychofizycznych związanych ze sprawowaniem opieki poprzez wsparcie psychologiczne lub terapeutyczne, a także podniesienie poziomu kompetencji dotyczących wsparcia osoby niepełnosprawnej poprzez naukę technik wspomagania, pielęgnacji, prowadzenia działań rehabilitacyjnych w warunkach domowych. Osoby objęte są również specjalistycznym poradnictwem w zakresie: psychologicznych i społecznych aspektów wsparcia osób niepełnosprawnych, zagadnień profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia.

Zgłoszenia osób zainteresowanych korzystaniem z usług opieki wytchnieniowej przyjmuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kartuzach – Centrum Wsparcia Społecznego z siedzibą w Kartuzach ul. Gdańska 15 (tel. 586 813 078).

Odbiorca usługi nie ponosi opłat za usługi świadczone przez opiekuna w ramach programu. Należy w tym miejscu jednak zaznaczyć, iż w czasie korzystania z usług asystenta (o których mowa wyżej) nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, a także wspomniana tutaj opieka wytchnieniowa oraz usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych.

(info: UM Kartuzy)

Czwarta fala już w Polsce?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie