Kartuzy. Podniosła uroczystość z okazji Dnia Strażaka ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Udostępnij:
Uroczysta gala z okazji dorocznego święta strażaków odbyła się dziś w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach. Doniosłości wydarzeniu dodała obecność do niedawna nadbrygadiera, od kilku dni generała Piotra Sochy, pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Gdańsku. Przy okazji gali miało też miejsce przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Chmielnie. Znaczna część uroczystości upłynęła pod znakiem podziękowań i uhonorowania zasłużonych strażaków i osób ze strażą pożarną współpracujących.

Gościem kartuskiej uroczystości był Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski, choć tym razem "gwiazdą" wydarzenia był na pewno Piotr Socha, zwierzchnik pomorskich strażaków, kilka dni temu awansowany przez prezydenta RP na stopień generalski. Jeśli dodać do tego, że nowo mianowany generał wywodzi się z powiatu kartuskiego, konkretnie z gminy Żukowo, to tym bardziej był serdecznie witany i tym więcej gratulacji i wyróżnień otrzymał.

- Tegoroczny jubileusz jest dla nas wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. Na centralnych obchodach Dnia Strażaka w Warszawie nasz przełożony Piotr Socha, mieszkaniec powiatu kartuskiego, który zaczynał swoją karierę strażacką w szeregach kartuskiej komendy, awansowany został przez prezydenta RP na pierwszy stopień generalski państwowej straży pożarnej. Takiego awansu w powiecie kartuskim jeszcze nie było. Jest to dla nas wielki zaszczyt panie generale. Gratulujemy – mówił mł. Bryg. Paweł Gil, Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach.

Paweł Gil nawiązał tu do ubiegłorocznego jubileuszu 30-lecia państwowej straży pożarnej i stulecia ochotniczej straży pożarnej, w których służbę na wielu polach społecznej aktywności od ponad wieku pełnią strażacy-ochotnicy, służąc ojczyźnie i drugiemu człowiekowi.

- Jest to również szczególny okres dla kartuskich strażaków, zwłaszcza, że w zeszłym roku obchodziliśmy jubileusz 60-lecia powołania zawodowej straży pożarnej w Kartuzach, która przypadła na dzień 16 czerwca i z tej okazji odsłonięty został pamiątkowy obelisk oraz otworzyliśmy Zespół Sal Bezpieczeństwa Przeciwpożarowego dla edukacji najmłodszych - kontynuował komendant powiatowy. - Te dwa wydarzenia doskonale wpisują się we wspomniane przeze mnie jubileusze. Dziś przekazany zostanie pojazd pożarniczy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielnie, który zwiększy potencjał sprzętowy powiatu kartuskiego.

Za to, że na strażaków zarówno zawodowych, jak i ochotników można liczyć w każdej sytuacji dziękowali goście, w tym włodarze gmin powiatu kartuskiego i wicestarosta Piotr Fikus.

- Ten dzień, to doskonała okazja, aby podziękować wam za wasz trud, ratowanie mienia, zdrowia i życia mieszkańców powiatu kartuskiego - mówił Piotr Fikus. - Dlatego chcielibyśmy przekazać podziękowania i gratulacje dla odznaczonych i awansowanych dziś strażaków. Dziękujemy wam za waszą codzienną ofiarną służbę. Dzięki wam nasi mieszkańcy czują się bezpiecznie.

Ważnym punktem uroczystości było przekazanie samochodu pożarniczego dla OSP Chmielno

Na ręce naczelnika jednostki, Adama Klinkosza, kluczyki do nowego wozu wręczył Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski. Zarówno naczelnik, jak i Leszek Formela, prezes jednostki, złożyli podziękowania na ręce wszystkich osób zaangażowanych w pozyskanie wozu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Chmielno, zwłaszcza instytucji współfinansujących zakup, czyli gminy Chmielno - 410 tys. zł, Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 370 tys. zł, powiatu kartuskiego - 60 tys. zł, z Fundacji Energa - 30 tys. zł i z Nadleśnictwa Kartuzy - 10 tys. zł. Koszt samochodu wyniósł 880 tys. zł.

Najwięcej ciepłych słów za zaangażowanie od samego początku i starania w kierunku zakupu nowego pojazdu usłyszał Michał Melibruda, wójt gminy Chmielno.

Odznaczenia i awanse

Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku gen. Piotr Socha za wzorową postawę i osiągnięcia w realizacji zadań służbowych wyróżnił nagrodą finansową: mł. bryg. Pawła Gila, mł. bryg. Leszka Formelę, st. kpt Marka Szwabę, kpt. Adriana Kopczyńskiego, asp. sztab. Zdzisława Kwidzińskiego, st. asp. Marka Kwidzińskiego, st. str. Aleksandrę Richert.

Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach mł. bryg. Paweł Gil jubileuszowymi podziękowaniami wyróżnił osoby na co dzień wspierające i współpracujące z jednostką: Mariusza Łuczyka - wicewojowodę pomorskiego, gen. Piotra Sochę - pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Gdańsku, Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego - burmistrza Kartuz, Wojciecha Kankowskiego - burmistrza gminy Żukowo, Mariana Kowalewskiego - wójta gminy Somonino, Bernarda Gruczę - wójta gminy Sulęczyno, Andrzeja Wyrzykowskiego - wójta gminy Przodkowo, Michała Melibrudę - wójta gminy Chmielno, Tadeusza Kobielę - wójta gminy Sierakowice, Tomasza Brzoskowskiego - wójta gminy Stężyca, asp. sztab. Tomasza Richerta - przewodniczącego PMSP NSZZ "Solidarność", asp. sztab. Ireneusza Felskowskiego - przewodniczącego OZ NSZZ "Solidarność".

Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach wręczył decyzję o przyznaniu świadczenia emerytalnego dla strażaków ochotników: Brunonowi Hinza z OSP Żukowo, Czesławowi Wilczewskiemu z OSP Czeczewo, Franciszkowi Staroszczykowi z OSP Czeczewo, Andrzejowi Rodzie z OSP Sulęczyno, Romanowi Bronkowi z OSP Kistowo, Janowi Strachnikowi z OSP Mojusz, Bronisławowi Bigusowi z OSP Kolonia, Franciszkowi Szwabie z OSP Sianowska Huta.

Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach za wzorową postawę i zachowanie podczas wypadków drogowych wyróżnił strażaków: st. asp. w st. spocz. Ryszarda Szlasa i dha Kamila Szymichowskiego z OSP Prokowo.

Na wyższe stopnie awansowali: na stopień młodszego kapitana - mł asp. Przemysław Jalowski, na stopień starszego aspiranta - asp. Łukasz Ropel, na stopień aspiranta - mł. asp. Paweł Gawin, na stopień starszego ogniomistrza: ogn. Daniel Błonk, ogn. Janusz Groth, ogn. Radosław Lipiński, ogn. Seweryn Syldatk. Na stopień ogniomistrza został awansowany mł. ogn. Mateusz Bela

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie