Kartuzianin, Mariusz Kliszewski wydał drugą swoją powieść z intrygującą fabułą!

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Promocja książki odbyła się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kartuzach.
Promocja książki odbyła się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kartuzach. MiP BP w Kartuzach
Wreszcie jest! Powieść, na którą czekało wielu czytelników poprzedniej książki kartuzianina - Mariusza W. Kliszewskiego "Bez rozgrzeszenia". Kontynuacja dylogii nosi tytuł "Szablą i rapierem". 532. stronicowa powieść Kliszewskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res w grudniu ub. roku. Kilka dni temu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kartuzach odbyła się promocja publikacji.

Kim jest autor powieści "Szablą i rapierem"?

Mariusz W. Kliszewski jest rodowitym kartuzianinem. Magister Historii oraz Zarządzania i Marketingu. Wieloletni gdański nauczyciel historii, współautor materiałów dydaktycznych z historii dla nauczycieli i uczniów na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Pracował również jako doradca metodyczny oraz współtworzył pierwsze edycje Olimpiady Wiedzy o Gdańsku.

Zdobywca pierwszej nagrody w konkursie z okazji Jubileuszu 75-lecia nadania Kartuzom praw miejskich za pracę "Życie społeczno-polityczne Kartuz w okresie międzywojennym". Zwycięzca Konkursu Literacko-Edukacyjnego "40 Pokoleń", zorganizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, za pracę "Polskie ziemie" w kategorii Jak kształtowały się granice Polski?. Prywatnie jest synem śp. Krystyny Kliszewskiej, nieodżałowanej kartuskiej społeczniczki, pełniącej m.in. funkcję sekretarza kartuskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kartuzach, którą pożegnaliśmy w lutym 2021 roku.

Czy trzeba najpierw przeczytać tom I dylogii?

Jak mówi sam autor, powieść można czytać jako odrębną, ale lepiej sięgnąć najpierw po pierwszą część, czyli "Bez rozgrzeszenia", albowiem realia są podobne, jak również niektóre miejsca akcji, a przede wszystkim ten sam główny bohater. Powieść "Szablą i rapierem" to bowiem druga część dylogii kartuskiej, której bohaterem jest młody pomorski szlachcic Konrad Machola.

- Tym razem Konrad nie szuka mordercy, lecz otrzymuje od przeora klasztoru kartuzów Raj Maryi zadanie odszukania zaginionej formuły na eliksir życia - eliksir długowieczności - opowiada Mariusz W. Kliszewski.

Akcja osnuta na tle wydarzeń historycznych lat 1626-1627 rozgrywa się w wielu miejscach Pomorza

Poza kartuskim klasztorem, akcja rozgrywa się też w Gdańsku, Pucku, Jastarni, a nawet w Sztokholmie. Bohater ma okazję spotkać ówczesnych monarchów oraz uczestniczy w bitwie pod Gniewem, walkach o Puck i nie tylko. Celem jest zapewnienie czytelnikowi godziwej rozrywki, acz książka posiada niewątpliwy walor edukacyjny, ponieważ zmagania ze Szwedami, topografia miast, bohaterowie, tam gdzie to możliwe odpowiadają prawdzie historycznej.

- Dla podkreślenia klimatu utworu, w dialogi wpleciono sformułowania z języków niemieckiego, szwedzkiego, łacińskiego, a nawet kaszubskiego, oczywiście z umiarem, jednak zrezygnowałem ze stylizacji wypowiedzi, ponieważ mogłoby to nadmiernie zaburzać płynność czytania i zanadto utrudnić recepcję treści- kontynuuje pan Mariusz.

W książce umieszczono plan kartuskiego klasztoru oraz Pucka i okolic z I połowy XVII wieku

Są także przypisy, które mogą dostarczyć wnikliwemu czytelnikowi dodatkowych informacji odnośnie miejsc, wydarzeń i postaci.

Jak dodaje autor, inspiracją były dzieje kartuskich zakonników, jak również historia wojny o ujście Wisły (1626-1629). Nie bez znaczenia jest oczywiście wątek uczuć głównego bohatera, sercowych rozterek, lecz nie tylko do znanej już czytelnikom, ukochanej Luizy…

- Poszukiwania manuskryptu wplątują Macholę w szereg perypetii, a czy uda mu się ostatecznie odnaleźć utracony, drogocenny przepis, uporać z nowymi i starymi wrogami oraz zdobyć rękę Luizy, czytelnik musi przekonać się sam - dodaje Mariusz W. Kliszewski..

Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie