Redakcja
nadesłane/SP nr 2 Kartuzy
Jako jedyna placówka gminy Kartuzy SP nr 2 realizuje projekt „Centrum Mistrzostwa Informatycznego”. W ramach przedsięwzięcia odbywają się dodatkowe szkolenia, lekcje, a nawet konkursy, przybliżające uczniom zagadnienia m. in. z zakresu robotyki, algorytmiki i programowania.

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach od 2014 r. rozpoczęła szeroko rozumianą współpracę międzynarodową poprzez udział w projektach ERASMUS+, PO WER, Ponadnarodowa Mobilność Uczniów, eTwinning, stawiając na nowoczesną edukację, szkolenia nauczycieli w kierunku wykorzystania nowych technologii oraz wdrożenia w nauczaniu metodologii STEAM.

- Dzięki podtrzymywaniu w uczniach naturalnego zapału do zdobywania wiedzy i umiejętności poprzez działanie i rozwiązywanie praktycznych problemów jest możliwe efektywne nauczanie - podkreślają władze szkoły. - Połączenie zadań problemowych z praktycznym podejściem do ich rozwiązywania oraz rozwiązywanie problemów inżynieryjno-konstrukcyjnych sprawia, że uczeń przestaje być odtwórcą, a staje się projektantem, konstruktorem, wynalazcą, czy twórcą nowej wiedzy.

W maju 2020 r. Politechnika Łódzka ogłosiła nabór do udziału w projekcie „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” dla szkół podstawowych, którego głównym celem było podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej, a także aktywizacji młodzieży uzdolnionej informatycznie, pobudzania kreatywności oraz promowania współpracy zespołowej w ramach kół informatycznych. W czerwcu minionego roku „Dwójka” otrzymała grant na realizację projektu jako jedyna szkoła z gminy Kartuzy.

W ramach projektu prowadzone są zajęcia koła informatycznego dla uczniów „Dwójki”. W ramach projektu szkoła m. in. zostanie wyposażona w zestawy edukacyjne do kształcenia z wykorzystaniem programowalnych systemów robotycznych.

- Prowadzący kółko p. Andrzej Karczewski uczestniczy w 2-semetralnym, certyfikowanym kursie (288 h – 6 spotkań stacjonarnych, 12 – e-learning) na Politechnice Gdańskiej. Kurs w zdecydowanej większości poświęcony jest zagadnieniom algorytmiki wraz z niezbędnymi uzupełnieniami z dziedzin pokrewnych, głównie matematyki dyskretnej - dodają władze placówki.

Na kółko informatyczne, które jest realizowane od września, uczęszcza 11 uczniów. Podczas zajęć uczniowie przede wszystkim poznają język programowania C++ oraz ćwiczą i doskonalą pisanie programów w tym języku.

Uczniowie zostali wyposażeni w podręczniki do nauki programowania oraz dostęp do kursu online. W obecnym czasie pandemii zajęcia koła odbywają się w formule online.

Ponadto uczęszczający na kółko informatyczne wzięli udział w tygodniu „Code Week” oraz w szkolnym etapie konkursu kuratoryjnego z informatyki. Dwójka uczniów - Maja Stamirowska (7b) oraz Mikołaj Mejer (7a) - zakwalifikowała się do etapu rejonowego tego konkursu.

- Zajęcia realizowane w ramach kółka informatycznego CMI są doskonałym sposobem na rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, rozbudzają zainteresowanie programowaniem, przyniosą także z pewnością uczniom dużo korzyści w przyszłości – podsumowują nauczyciele.

Partnerami projektu „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” są: Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Patronat nad projektem sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK. Dyrekcja szkoły przygotowała i wysłała wniosek do udziału w projekcie „Centrum Mistrzostwa Informatycznego”.

(info: nadesłane/SP nr 2 Kartuzy)

Kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie