Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kartuscy chirurdzy operują nowocześnie

Janina Stefanowska
Jerzy Ropel prezentuje urządzenie do laparoskopii jednego cięcia
Jerzy Ropel prezentuje urządzenie do laparoskopii jednego cięcia Fot. Janina Stefanowska
Laparoskopię jednego cięcia oraz metodę bezwęzłowego zakładania szwów stosują już kartuscy chirurdzy. To nowoczesne metody dopiero wprowadzane w Polsce do medycyny.

– Bezwęzłową metodę zakładania szwów wykonujemy jako pierwsi w Polsce - mówi Jerzy Ropel, ordynator oddziału chirurgii Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. – Jesteśmy też pionierami w laparoskopii jednocięciowej, bo poza naszym szpitalem pierwsze takie zabiegi wykonuje się w Kościerzynie, Gdańsku, Krakowie i Olsztynie. My zoperowaliśmy czterech pacjentów właśnie w ten sposób.
Jednocięciowa laparoskopia polega na umieszczeniu w nacięciu w okolicy pępka specjalnego, jednorazowego urządzenia, przez które do wnętrza jamy brzusznej wprowadza się narzędzia chirurgiczne jak w tradycyjnej laparoskopii. Jednocięciowa laparoskopia wykorzystywana jest przede wszystkim do usuwania pęcherzyków żółciowych pod warunkiem, że woreczek żółciowy jest cienkościenny i niezmieniony zapalnie. Chory nie może mieć za sobą innych zabiegów operacyjnych, gdyż wcześniejsze blizny uniemożliwiają zastosowanie tej metody.
Kartuski zespół medyczny składa się z chirurgów - Jerzego Ropla, Bartosza Sławińskiego, anestezjologa Teresy Karczewskiej, instrumentariuszki Małgorzaty Starzyńskiej oraz pielęgniarek Zyty Walkusz, Marii Dolaty i Mirosławy Klinger.
- Dzięki zgodzie władz naszej szpitalnej spółki mieliśmy możliwość przejść szkolenia oddziale chirurgii małoinwazyjnej przy Warmińsko-Mazurskim Uniwersytecie Medycznym - podkreśla Jerzy Ropel. - Mamy wiedzę, przeszliśmy szkolenia, ćwiczenia praktyczne na trenażerach.
Metoda jednego cięcia jest dla pacjenta bardziej wygodna, bo po zabiegu pozostaje mu niewielka blizna w okolicy pępka. Dla lekarza jest to trudniejszy sposób operowania.
- Koszt operacji tą metodą jest wyższy niż tradycyjnej laparoskopii, ale liczy się komfort pacjenta - dodał Karol Góralski, prezes powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. - Będziemy się starać, by weszła jako standard do naszej oferty.
W przyszłości metodą tą będą mogły być operowane przepukliny pępkowe, wyrostki robaczkowe, nadnercza.
Kartuscy lekarze sięgają po nowoczesne technologie także w zakresie zakładania szwów. Metoda szwów bezwęzłowych - V-Lock może być stosowana wyłącznie do ran czystych, przy zabiegach planowych. Polega na tym, że łączy się powłoki podskórne, a na skórze zewnętrznej nie ma widocznych nici, można ją stosować na rany klatki piersiowej, zabiegach brzusznych.
- Zależy nam bardzo, by szpital odzyskał reputacje po wydarzeniach, które rzuciły nań cień w poprzednich latach - powiedziała Janina Kwiecień, starosta kartuski. - Nie będzie to szpital specjalistyczny, ale za to mamy wysokiej klasy specjalistów, którzy szukają nowości medycznych, podnoszą swoje kwalifikacje,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto