Kajeta i Roszkowski na trzecim miejscu Mistrzostw Świata Klasy Cadet

UKŻ Lamelka Kartuzy
Tydzień wcześniej w tym samym miejscu świętowali mistrzostwo Polski, teraz stanęli na podium cadetowych mistrzostw świata. Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski z UKŻ Lamelka Kartuzy zdobyli na zawodach brąz, przynosząc klubowi największy sukces w jego historii.

Od wtorku 30 lipca do ubiegłej niedzieli w Krynicy Morskiej trwały Mistrzostwa Świata Klasy Cadet 2019. W zawodach startowały łącznie 62 załogi z całego globu, w tym reprezentanci Kaszub z UKŻ Lamelka Kartuzy. Doskonałą formą i zdolnościami popisali się znowu Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski, którzy jedynie kilka dni przed zmaganiami stawali na szczycie podium Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet. Chłopacy z dwunastu wyścigów zwyciężyli jeden, zaś w pozostałych za każdym razem plasowali się w pierwszej dziesiątce.

Wyniki ostatecznie przyniosły żeglarzom Lamelki trzecie miejsce na mistrzostwach. Złoto zdobyli Julian Finsterbusch i Franco Barone z Argentyny, zaś brązowy krążek powędrował do reprezentantów Belgii Thibauda Dirixa i Thomasa Winanda. Z polskich załóg w czołówce znaleźli się jeszcze Michał Dębkowski i Zdzisław Bulik (MKS Dwójka Warszawa) na siódmej lokacie, zaś pierwszą dziesiątkę zamknęły Magdalena Leymańczyk i Zuzanna Grusznis (PMOS Pisz).

Nie tylko Paweł i Tymoteusz reprezentowali Kaszuby na mistrzostwach. W regatach popłynęły również załogi Marcel Kujrańczyk i Filip Nowak (18. miejsce; UKŻ Lamelka) oraz Marcin Jarczewski i Julia Czapiewska (35. miejsce; ŻUKS Stężyca). Ci pierwsi sprawili też niemałą niespodziankę klubowi, gdyż podczas ostatniego wyścigu w niedzielę zdobyli brąz.

Głównym zmaganiom towarzyszyły także regaty floty promocyjnej, w których startowało 68 załóg. Bardzo dobrze spisały się tu dwie polskie załogi z MKS Dwójka Warszawa - Franciszek Rutkowski i Jan Kopyra byli drudzy, a Piotr Cendrowski i Adam Rutkowski trzeci. Zwyciężyła brytyjska załoga Daisy Nunn i Oscar Bush. Najlepiej z reprezentantów powiatu kartuskiego popłynęły zaś Malwina Walter i Anna Łyczko ze Stężycy (18. miejsce) , a niewiele za nimi uplasowały się Agnieszka Kąkol i Wiktoria Krauza z Lamelki (21. miejsce). Na dalszych pozycjach znaleźli się jeszcze Oskar Plichta i Maciej Bicki (28. miejsce; UKŻ Lamelka), Weronika Marszalik i Lidia Gurowska (32. miejsce, UKŻ Lamelka) oraz Zofia Wolska i Zofia Szaryńska (34. miejce; ŻUKS Stężyca).