Jubileuszowe Lato z Radiem 2021 na półmetku – koncerty, audycje plenerowe i konkursy dla słuchaczy

Akcja specjalna LATO Z RADIEM
Roman Czejarek i grupa Pectus – jedni z bohaterów trasy koncertowej „Lata z Radiem 2021”
Roman Czejarek i grupa Pectus – jedni z bohaterów trasy koncertowej „Lata z Radiem 2021”
Tegoroczne „Lato z Radiem” trwa w najlepsze! Za nami już pięć intensywnych tygodni wypełnionych spotkaniami – na żywo i na antenie – z fanami najlepszej audycji w polskim eterze. Dziennikarze radiowej Jedynki nie zwalniają jednak tempa i już planują liczne atrakcje dla swoich słuchaczy. Przed nami również kolejne koncerty największych muzycznych gwiazd, których premierowe występy Polskie Radio wyemituje na antenie Jedynki i w formie wideo. A to wszystko z okazji 50-lecia ulubionej audycji kilku pokoleń Polaków.

Ponad pięć tygodni temu, dokładnie 21 czerwca o godz. 9.00 w Programie 1 Polskiego Radia zabrzmiała kultowa melodia „Polka Dziadek”, która zainaugurowała start 50. edycji „Lata z Radiem”. Gra ono od tamtego dnia w Jedynce codziennie – od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-12.00. Każdego ranka reporterzy stacji są w innym miejscu w Polsce, gdzie pokazują piękno naszej Ojczyzny i spotykają się ciekawymi ludźmi – pasjonatami i animatorami lokalnego życia kulturalnego. – Tegoroczne „Lato z Radiem” prowadzi nasza firmowa, gwiazdorska ekipa dziennikarska, przed którą ludzie w całej Polsce nie tylko otwierają drzwi, ale również serca – mówi Marcin Kusy, redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia, który przypomina, że w tym roku z reporterskiej, letniej trasie stacji borą udział: Roman Czejarek, Sława Bieńczycka, Agnieszka Kunikowska, Marzena Kawa, Joanna Racewicz i Daniel Wydrych. – Spotkania ze słuchaczami są solą naszej trasy. To często wesołe, pełne dobrej energii, ale bywa również, że poruszające historie ludzi w całym kraju. To ich serdeczność i uśmiech napędzają nas do codziennej pracy – opowiada Roman Czjarek, wieloletni kierownik audycji.

Tegoroczną nowością wakacyjnego cyklu Jedynki jest peleton motocyklowo-rowerowy, przygotowany wspólnie z Polskim Radiem Kierowców. Reporterzy przemierzają najpiękniejsze trasy rowerowe i motocyklowe w całym kraju, a ich relacje emitowane są na antenie Jedynki oraz na specjalnej stronie www.latozradiem.pl.

Natomiast niezmiennym punktem „Lata z Radiem” są znane i lubiane przez słuchaczy konkursySkojarzenia oraz Karuzela z nagrodami. W tym roku wygrać można: 50 rowerów trekkingowych, odbiorniki radiowe, walizki i kamerki samochodowe. Ponadto słuchacze mogą wysyłać swoje fotograficzne wspomnienia związane z historią „Lata z Radiem” lub tegoroczną odsłoną akcji (#MojeLatoZRadiem), głosować na Turystyczną Listę Przebojów PL lub pobrać ze strony www.latozradiem.pl wirtualną pocztówkę „Lata z Radiem” i wysłać ją do bliskiej osoby.

Program 1 wspólnie z Teatrem Polskiego Radia przygotował również interaktywne słuchowisko„Klub wielbicieli Agaty Ch.” napisane specjalnie z okazji 50-lecia audycji przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską (autorki m. in. popularnego cyklu powieściowego „Ogród Zuzanny”). Słuchacze mają wpływ na dalszy przebieg fabuły: głosują, którą z dwóch proponowanych wersji wydarzeń mają wybrać bohaterowie. W rolach głównych występują: Edyta Jungowska, Katarzyna Dąbrowska, Andrzej Mastalerz, Andrzej Ferenc, Izabela Bukowska, Jarosław Gajewski i Krzysztof Szczepaniak.

W programie tegorocznej edycji nie mogło zabraknąć także koncertów, które odbywają się w wyjątkowych miejscach. Za nami już występy: Cleo w Zakopanem, Maryli Rodowicz i Heleny Vondrackovej na Zamku Książ k/Wałbrzycha, De Mono w Muzeum Wsi Lubelskiej, Chopin University Big Band z Danutą Błażejczyk i Ryszardem Rynkowskim na dziedzińcu Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz grupy Pectus w rodzinnym domu braci Szczepaników w Bogoniowicach. W sierpniu kolejne premierowe transmisje – również w formie streamingu wideo. Dla słuchaczy Jedynki zaśpiewają: Ania Dąbrowska (13 sierpnia, Pałac w Nieborowie) i Golec uOrkiestra (20 sierpnia, Góra Żar), a na finał trasy zaplanowany został Koncert niespodzianka (28 sierpnia, Zakopane).

Przypomnijmy, że w tym roku, z powodu ograniczeń pandemicznych, Polskie Radio i Jedynka postawiły na multimedialne transmisje premierowych koncertów, rejestrowanych w niezwykłych miejscach w Polsce. Emitowane są one w wakacyjne, piątkowe wieczory na antenie Jedynki oraz – w formie wideo – na stronie www.polskieradio.pl oraz kanale YouTube i w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

Pomiędzy koncertami, anteną czy trasą reporterską bardzo łatwo można się przenosić za pomocą aplikacji Jedynki Polskiego Radia, która na dwa wakacyjne miesiące zamieniła się w tym roku w aplikację Lata z Radiem.

***

50. urodziny „Lata z Radiem” to także doskonała okazja do podsumowania 5 dekad wspaniałej muzyki. Z tej okazji Polskie Radio przygotowało 2 wydania płytowe. Pierwsze to box 5 płyt CD z aż 93 przebojami polskimi i zagranicznymi, które towarzyszyły słuchaczom audycji przez całe pięćdziesięciolecie wraz ze słynną „Polką Dziadek” w odświeżonej przez Andrzeja Smolika wersji z 2018 roku. Drugie to unikatowa płyta winylowa w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy zawierająca oryginalną wersję „Polki Dziadek” oraz 10 polskich piosenek wybranych spośród tych, które królowały w Lecie z Radiem. Płyty można kupić w sklepie Polskiego Radia.

Materiał oryginalny: Jubileuszowe Lato z Radiem 2021 na półmetku – koncerty, audycje plenerowe i konkursy dla słuchaczy - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie