Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 150-lecia parafii w Gowidlinie ZDJĘCIA

Janina Stefanowska
Nadesłane/P. Łagosz
W czwartek, 8 grudnia, odbyła się uroczystość odpustowa Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny połączona z jubileuszem 150. rocznicy istnienia parafii w Gowidlinie. Sumę odpustową sprawował ks. bp Ryszard Kasyna. Z parafią związany był wieli kapłan ks. Franciszek Grucza oraz orędownik kaszubszczyzny brat Zbigniew Joskowski. Stąd pochodzi też Danuta Stenka, aktorka, która na jubileuszu czytała teksty.

Główne uroczystości przypadły w dniu parafialnego odpustu. Uświetniła go wystawa starych, z lat 1930. i nowych zdjęć z gowidlińskiej parafii. 30 plansz o wymiarach 1,5 na 1 m. Później wystawa ta będzie zamontowana przy ogrodzeniu kościoła.
W części, która odbywała się w szkole, zaprezentowano filmik na 150 -lecie, przygotowany przez Przemysława Łagosza, dyrektor Małej Szkoły w Szopie. Jubileusz parafii w Gowidlinie świętowano już latem, m. in.spływem kajakowym rzeką Słupią od Gowidlina aż do Ustki.

Z historii parafii
"Parafię w Gowidlinie, 13 stycznia 1866 roku erygował ordynariusz diecezji chełmińskiej, bp Jan Nepomucen Marwicz. Biskup Marwicz pochodził z pobliskiego Tuchlina. Pierwszym proboszczem w Gowidlinie mianował 4 grudnia 1867 roku dotychczasowego wikariusza sierakowickiego ks. Jana Tuchołkę. Nowopowstałej parafii i kościołowi nadał tytuł Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Parafii i kościołowi przypisany został główny odpust patronalny obchodzony 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Do przywilejów duchowych tej parafii biskup dołączył odpust bracki, który miał być corocznie obchodzony w niedzielę po wspomnieniu Matki Bożej z Góry Karmel (popularnie zwanej Szkaplerzną), z czasem jego obchody zostały przeniesione na dzień wspomnienia – 16 lipca.
W akcie erekcyjnym, biskup Jan Nepomucen Marwicz określił terytorium nowopowstałej parafii gowidlińskiej. Objęła ona wsie: Gowidlino, Buchwałd, Stara Huta Buchwałdzka, Drozdowo, Kowale, Lemany, Nowa Huta, Nowy dwór, Ossówko, Rokity, Rokicki las, Siemirowice, Smolniki, Kamionka, Odnoga. Budowa świątyni była finansowana przy wsparciu samego biskupa, jak również kapłanów niemieckiej diecezji Passau, oraz Stowarzyszenia Świętych Bonifacego i Wojciecha. Wydatnie wspierali ją członkowie szlacheckiej rodziny Marwiczów z Tuchlina (krewni biskupa). Przed jej rozpoczęciem w dniu 17 czerwca 1866 roku nastąpiło uroczyste położenie kamienia węgielnego."
(ze strony internetowej parafii)

W piątek, 9 grudnia w parafii droga krzyżowa ulicami Gowidlina a w sobotę o godz. 15 nabożeństwo za zmarłych na cmentarzu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto