Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezioro Klasztorne Duże w Kartuzach jest teraz czystsze, niż gminne kąpieliska

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wielu z utęsknieniem czeka, by znów kąpać się w Jez. Klasztornym
Wielu z utęsknieniem czeka, by znów kąpać się w Jez. Klasztornym UM Kartuzy
Rekultywacja kartuskich jezior przynosi efekty - tak wynika z prowadzonych systematycznie badań jakości wody. Szczególnie dobrymi wieściami tutejszy samorząd podzielił się odnośnie Jeziora Klasztornego Dużego. Wychodzi bowiem na to, że jest ono obecnie najczystszym akwenem w okolicy.

Cały czas trwa wielki projekt oczyszczania kartuskich jezior. Władze gminy, poza właściwym procesem rekultywacji, systematycznie monitorują też postępy - jak zmienia się tu jakość wody.

- Sezon wakacyjny w pełni, więc postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest efektowność przeprowadzonych dotychczas działań rekultywacyjnych pod kątem przydatności wody w kartuskich jeziorach do kąpieli - wyjaśnia Urząd Miejski w Kartuzach.

Można się będzie kąpać w kartuskich jeziorach?

W lipcu tego roku Kartuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zleciło certyfikowanemu laboratorium zbadanie próbek wody w Jeziorze Klasztornym Dużym - w miejscu, gdzie powstać ma kąpielisko.

Otrzymane dane porównano również z tegorocznymi wynikami badań wody w czterech innych kąpieliskach na terenie powiatu kartuskiego - nad jeziorem Kłodno w Chmielnie, Jez. Łapalickim w Garczu, w kąpielisku nad Jez. Ostrzyckim oraz nad Jez. Białym.

Wyniki nie tylko pokazują, że Jezioro Klasztorne Duże spełnia już stosowne wymagania dla kąpielisk, ale też, że woda w nim jest znacznie czystsza, niż we wszystkich wymienionych akwenach.

- Jakość wody w jeziorze klasyfikuje się jako „doskonała”, nadająca się do kąpieli - informują władze gminy Kartuzy.

ZOBACZ TEŻ:
Droga z Koloni do Głusina otrzyma nową nawierzchnię. Umowa już podpisana

Pionierskie przedsięwzięcie w stolicy Kaszub

Przypomnijmy, że proces rekultywacji kartuskich jezior to wieloetapowe przedsięwzięcie, dotychczas największe tego typu w Polsce. W kwietniu 2023 roku zakończyły się prace przy refulacji Jeziora Karczemnego, co stanowiło jeden z kluczowych elementów całego zadania. W kolejnych etapach Jez. Karczemne czekają dalsze zabiegi ochronne - zastosowanie metody inaktywacji fosforu i biomanipulacjji rybackiej, czyli zarybiania narybkiem gatunków drapieżnych.

Z kolei nad wspomnianym Jez. Klasztornym Dużym gmina Kartuzy planuje utworzyć nowe kąpielisko. Z perspektywy tej cieszą się sami mieszkańcy - wielu z nich z tęsknotą wspomina, jak ostatni raz wchodzili tu do wody ponad 30 lat temu.

Cykl oczyszczania wszystkich akwenów w Kartuzach planowo ma się zakończyć do 31 grudnia 2023 roku. Łączny koszt rekultywacji czterech jezior to prawie 55 mln zł, przy czym gmina pozyskała na ten cel dofinansowanie w wysokości niespełna 45 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto