Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy Razem. Dzień Dziecka i Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Kartuzach z cyrkowymi popisami ZDJĘCIA

Janina Stefanowska
Jesteśmy Razem. Dzień Dziecka Dzień Rodzicielstwa Zastępczego -

Jesteśmy Razem. Dzień Dziecka Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Kartuzach był niedzielną propozycją na wspólną zabawę dla specjalnych rodzin - rodzin zastępczych. Impreza odbyła się pod patronatem burmistrza Mieczysława Gołuńskiego i starosty kartuskiego Janiny Kwiecień.

Dla gości przygotowano sceniczny program cyrkowy, animacje ruchowe, gofry, była ciepła zupa, lody, napoje, wejściówki do wesołego miasteczka.
Na scenie prezentował się zespół Amando, solistki KCK, pokaz LEDshow.

Pod specjalnym namiotem pracownicy Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach udzielali informacji i tym, jak zostać rodziną zastępczą, jak ona funkcjonuje.

W powiecie brakuje rodzin zastępczych, dlatego prowadzony jest stały nabór. W 2017 roku przeszkolono 6 rodzin. Rodziną zastępczą może zostać małżeństwo, a także osoby samotne. Prawo dopuszcza, by rodziną zastępczą zostali dziadkowie dziecka lub jego dorosłe rodzeństwo.
W powiecie działa ok. 70 rodzin. 32 mają status niezawodowych, kolejne to spokrewnione - 26 rodzin, 10 - zawodowych, w tym jedna specjalistyczna (z dzieckiem niepełnosprawnym), a do tego pięć rodzinnych domów dziecka.

Procedura zostania rodziną zastępczą zaczyna się od spotkania wstępnego w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Zainteresowani otrzymują pakiet podstawowych informacji o zasadach działania pieczy zastępczej w formie rodziny zastępczej. Potencjalni rodzice opowiadają o sobie - dlaczego się decydują na taki krok.
Nie ma limitu wiekowego dla rodzin zastępczych.
Następnie kandydaci kierowani są na badanie psychologiczne, idą na wywiad pedagogiczny. Muszą przedłożyć akt małżeństwa, zaświadczenie o dochodach, zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu, że nie widzi przeciwwskazań do podjęcia nowej roli życiowej w formie rodziny zastępczej. PCPR ma prawo skierować kandydatów do psychiatry, jeśli ma co do nich wątpliwości.
Kolejnym krokiem jest intensywne szkolenie. Obejmuje ono 50 godzin szkoleniowych i 10 godzin stażu w istniejących zawodowych rodzinach zastępczych. Raz, dwa razy w miesiącu, w godzinach pracy biurowej PCPR. Szkolenie trwa około 3 miesięcy.
Po jego ukończeniu następuje kwalifikacja przez specjalną komisję. Jeśli kandydaci podtrzymują swoją decyzję, a PCPR nie ma zastrzeżeń - otrzymują kwalifikację i zaczyna się oczekiwanie na telefon.

W tej chwili obowiązuje zasada nierozdzielania rodzeństw.
Rodzina niezawodowa lub spokrewniona otrzymuje środki tylko na utrzymanie dziecka, zawodowa rodzina zastępcza lub rodzinny dom dziecka - oprócz środków na utrzymanie dzieci, otrzymują swoje własne wynagrodzenie.

Na każdym etapie tej procedury można się wycofać. Trwa ona tyle czasu, by nie doszło do sytuacji oddawania dziecka z rodziny zastępczej.
Już po przyjęciu dziecka w każdej chwili można liczyć na wsparcie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

- Organizujemy szkolenia w ciągu roku - mówi Dominika Sowa - Klejna, szefowa działu ds. pieczy zastępczej w PCPR w Kartuzach. - Na ten rok zaplanowaliśmy warsztaty dotyczące czynników stresogennych w pieczy zastępczej, dobrej komunikacji w rodzinie oraz profilaktyki wypalenia. Kolejnym tematem będą prawne aspekty rodzinnej pieczy zastępczej. Tu pojawią się zagadnienia podziału władzy rodzicielskiej na uprawnienia i obowiązki opiekuna zastępczego oraz uprawnienia po stronie rodzica biologicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto