Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Stachurski kończy pracę zawodową - w Czeczewie zorganizowali uroczysty apel na pożegnanie wieloletniego dyrektora [ZDJĘCIA, WIDEO]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W czwartek mieszkańcy Czeczewa oraz uczniowie i pracownicy tutejszej szkoły, wsparci przez wielu gości, w tym samorządowców, wspólnie pożegnali Jerzego Stachurskiego - wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czeczewie, a także uznanego kompozytora, poetę i publicystę. Ten prawdziwy człowiek wielu talentów kończy bowiem swoją pracę zawodową, aczkolwiek zdaje się nie porzucać kariery artystycznej.

13 czerwca w Szkole Podstawowej w Czeczewie odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia pracy zawodowej Jerzego Stachurskiego. Przez 27 lat uczył on tutejsze dzieci, dbał o dobre imię szkoły, ale również wielokrotnie włączał się w przeróżne akcje i przedsięwzięcia poza jej murami. Dla wielu Kaszubów Jerzy Stachurski może być jednak znany głównie ze swojej pracy artystycznej - poezji i muzyki, stąd wydarzenie otworzyły występy absolwentek szkoły, które zaśpiewały piosenki do melodii, skomponowanych przez odchodzącego dyrektora szkoły w Czeczewie. Między nimi odczytano też jeden z jego utworów poetyckich.

Na uroczystość przybyło wielu - od mieszkańców Czeczewa, poprzez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, aż po zaproszonych gości oraz przedstawicieli samorządów, w tym radnych gminy Przodkowo z przewodniczącym Dariuszem Toporkiem na czele, wójta Andrzeja Wyrzykowskiego oraz Danutę Rek, radną Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz przewodniczącą Komisji Kultury i Oświaty. Przybyli goście kolejno zabierali głos przy mównicy, aby podziękować odchodzącemu dyrektorowi za te wszystkie lata wspaniałej współpracy oraz życzyli mu kolejnych sukcesów w życiu osobistym. Nikt nie szczędził pochwał pod kierunkiem wybitnego nauczyciela i artysty.

- Nie sposób słowami wyrazić wdzięczność za ogrom śladów, które odcisnął Pan na życiu społeczno-kulturalnym Kaszub i Pomorza - komentowała Danuta Rek. - Trudno znaleźć drugą taką osobę, która by jednocześnie była tak znakomitym poetą i kompozytorem, publicystą, cenionym fachowcem, wysokim autorytetem moralnym, a za razem człowiekiem tak lubianym i wrażliwym na potrzeby innych.

Do Jerzego Stachurskiego swoje słowa skierował także prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Przekazała je Danuta Pioch. Wieloletni dyrektor szkoły w Czeczewie otrzymał też liczne upominki i nagrody - m.in. wyjątkowy kalendarz oraz dodatek pieniężny od wójta Wyrzykowskiego, a od rady rodziców pamiątkową tablicę. Szef przodkowskiego samorządu wykorzystał też okazję i ujawnił, że przy prowadzeniu konkursu na nowego dyrektora szkoły szczególnie rekomendowana była Joanna Groth i to ona najpewniej przejmie to stanowisko.

Przybliżyć wielkiego człowieka

Po tej swoistej części dziękczynnej przyszedł czas na referaty zaproszonych osób oraz występy uczniów, wszystkie przygotowane na podstawie twórczości Jerzego Stachurskiego. Jako pierwszy głos na mównicy zabrał Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W swoim wystąpieniu pt. „Pieśniodziej z Czeczewa. Próba analizy kaszubskojęzycznej twórczości muzyczno-literackiej Jerzego Stachurskiego” nie tylko skupiał się na elementach teoretycznych twórczości oschodzącego dyrektora, ale i przybliżał wszystkim jego sylwetkę.

Swoją chwilę przy mównicy miał również dr Eugeniusz Pryczkowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego oraz człowiek właściwie równie utalentowany, co żegnany tego dnia nauczyciel. Często współpracował on z Jerzym Stachurskim, tworząc prawdziwie poruszające utwory, co zresztą było zawarte zarówno w jego referacie („Medialna dokumentacja współpracy Jerzego Stachurskiego z regionem Kaszub i gminą Przodkowo”), jak i wspominane w wystąpieniu poprzednika. Ostatnie z trzech wielkich przemówień dała Lucyna Reiter-Szczygieł, nauczyciel w SP w Czeczewie. Poza referatem pt. „Dorobek organizacyjno-artystyczny Jerzego Stachurskiego na rzecz szkoły w Czeczewie” zaprezentowała też publikację „Portret ze słów i dźwięków”.

W części artystycznej uroczystości wystąpiły natomiast: Monika Rogalewska, Paulina Skrzyńska, Eliza Szczygieł, uczniowie ze SP im. H. Sienkiewicza z Dzierżążna, SP im. B. Szymichowskiego z Pomieczyna, SP im. Jana Pawła II w Czeczewie,Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie, Zespół Śpiewaczy przy OSP Czeczewo. Goście mieli też okazję skosztować poczęstunku, specjalnie przygotowanego na ten dzień przez Koło Gospodyń Wiejskich Tokary.

Jerzy Stachurski - nauczyciel, poeta, kompozytor...

O osiągnięciach Jerzego Stachurskiego można by napisać wiele. Jest autorem muzyki hymnów szkół podstawowych w Czeczewie i Pomieczynie oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kartuzach, a także muzyki do przedstawień teatralnych i programów telewizyjnych.

W 2018 roku został też wyróżniony w XLVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, pisany językiem literackim bądź gwarą góralską. W konkursie wybrano jedynie kilku spośród 89 autorów, a Jerzy Stachurski był jedynym wyróżnionym Kaszubą. Z ostatnich sukcesów należy również wymienić pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie „O Złote Pióro Wójta Gminy Chmielno”, w którym zachwycił jurorów utworem „Rozmowa z Damroką”. W samej szkole w Czeczewie uczył od 1992 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto