18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Intensywny rozwój Gminy Sierakowice

Artykuł sponsorowany
Blisko 55 milionów złotych pozyskanych środków zewnętrznych, 20 kilometrów przebudowanych dróg, prawie 90 km wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej, nowa infrastruktura społeczna – zdrowia, edukacyjna, sportowa i kultury to tylko niektóre przedsięwzięcia, którymi w okresie ostatnich 2 lat pochwalić się może Gmina Sierakowice.

Dzięki dużej umiejętności i aktywności w pozyskiwaniu funduszy unijnych powstały na terenie gminy nowe nawierzchnie dróg, zmodernizowano oczyszczalnię ścieków oraz zbudowano sieć kanalizacyjną. Lata 2010 – 2012 zasługują na uwagę przede wszystkim ze względu na inwestycje zrealizowane przy wsparciu funduszy unijnych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju infrastruktury oświatowej i sportowej. Efektem tego są projekty: „Rozbudowa, przebudowa i wyposażenie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej celem poprawy dostępu do lepszej jakości oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży szkolnej z Gminy Sierakowice”, Rozbudowa Gimnazjum w Gowidlinie, rozpoczęcie budowy sali gimnastycznej w Puzdrowie, boiska: Orlik w Gowidlinie i Sierakowicach, Boisko wielofunkcyjne przy Gimnazjum w Sierakowicach, Skatepark w Sierakowicach oraz Biały Orlik. Za tą ostatnia inwestycję gmina otrzymała w 2012 r. Honorowy Medal Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej.
Ostatnie 2 lata Gminy Sierakowice to nie tylko inwestycje w podstawową infrastrukturę drogową edukacyjną i sportową. Przejawem wspólnej troski władz gminy o zachowanie dziedzictwa kulturowego jest projekt „Ocalić od zapomnienia – rekonstrukcja zabytkowego kościoła w Sierakowicach wraz z budową infrastruktury towarzyszącej”. Na uwagę zasługuje fakt, iż dzięki środkom pozyskanym na realizację projektu „Ratowanie dziedzictwa kulturowego poprzez zabezpieczenie i rewaloryzację ołtarzy oraz innych zabytkowych elementów wyposażenia drewnianego kościoła w Sierakowicach” możliwe będzie dokończenie tegoż przedsięwzięcia, w którym przewidziano wykończenie wnętrza zabytkowej świątyni oraz zakup trzynastogłosych organów piszczałkowych.
Należy zwrócić także uwagę na owocną współpracę Gminy Sierakowice z sektorem organizacji pozarządowych, efektem której są wspólnie zrealizowane przedsięwzięcia:„Aktywizacja mieszkańców gminy Sierakowice poprzez budowę placów zabaw w miejscowościach: Szopa, Gowidlino, Kamienica Królewska, Mojusz, Tuchlino, Jelonko, Lisie Jamy i Załakowo”, Aktywizacja mieszkańców gminy Sierakowice poprzez budowę placów zabaw – etap II w miejscowościach: Sierakowice, Puzdrowo i Łyśniewo Sierakowickie” oraz „Wykorzystanie energii odnawialnej poprzez zainstalowanie instalacji solarnych w Gminie Sierakowice celem poprawy środowiska naturalnego”, w ramach którego 94 gospodarstw domowych oraz 4 budynki użyteczności publicznej zaopatrzono w nowoczesne instalacje solarne.
Starania gminy Sierakowice o rozwój społeczno-gospodarczy to nie tylko inwestycje w drogi, infrastrukturę edukacyjną czy sportową, a także inwestycje w kapitał ludzki. Przykładem tego typu przedsięwzięć mogą być projekty zrealizowane przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego tj. „Świat zabawy – światem nauki – wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci w wieku przedszkolnym z terenu gminy Sierakowice, którym zostało objętych 268 małych mieszkańców gminy Sierakowice, oraz „Intelekt – wyrównanie szans edukacyjnych uczniów klas I-III szkół podstawowych w Gminie Sierakowice ”, dzięki któremu 380 uczniów uzyskało dostęp do szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych.
Gmina Sierakowice znajduje się w czołówce gmin pozyskujących środki unijne, za co otrzymała Tytuł HIT Kryształowy. Od 2008 roku Gmina Sierakowice bierze udział w plebiscycie Gospodarczo-Samorządowy HIT Pomorza i z wielkim sukcesem zdobywa nagrody. W 2010 r. otrzymała Tytuł HIT RUBINOWY w kategorii ekologia za uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej zlewni Słupi i Łupawy, a w 2011 r. Tytuł HIT Rubinowy z Gwiazdą za kultywowanie i promocję kultury kaszubskiej. W tym roku Gmina odebrała nagrodę RUBINOWY HIT 2012 Z DWIEMA GWIAZDAMI za rozbudowę i przebudowę publicznego zakładu opieki medycznej w Sierakowicach, czyli Kaszubskie Centrum Medyczne. Kolejną nagrodą otrzymaną przez Gminę jest wyróżnienie przyznane przez miesięcznik „Puls Biznesu” – Samorządowy Menedżer Regionu 2011. W 2012 roku Gmina otrzymała tytuł Krajowego Lidera Innowacji i Rozwoju za budowę obiektu kulturalno-socjalnego z zapleczem administracyjnym gimnazjum w Sierakowicach.
Plany Gminy Sierakowice na najbliższe lata są niemniej obfite w działania jak te już zrealizowane. Wśród ważnych zadań, które Gmina Sierakowice ma zamiar zrealizować w najbliższych latach jest dokończenie budowy kanalizacji sanitarnej obejmującej ponad 95 % mieszkańców Gminy, budowa kolejnych sal gimnastycznych przy szkołach, poprawa stanu infrastruktury poprzez budowę kolejnych kilometrów dróg, ścieżek rowerowych, tras turystycznych. Ponadto czynione są wciąż starania zmierzające do reaktywacji linii kolejowej, celem uzyskania sprawnego połączenia z aglomeracją Trójmiejską.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3