Informator Medyczny: Ćwiczenia domowe zamiast wizyty w siłowni i klubie fitness!

Akcja specjalna Informator Medyczny
Rozciąganie – grupa mięśni kulszowo - goleniowych
1. Usiądź na krześle i wyprostuj jedną nogę w kolanie tak, by piętą dotykała podłogi. Stopę ustaw luźno. Ręce ułóż na biodrach, wyprostuj plecy.
2. Spróbuj pochylić jednocześnie miednicę i tułów w przód, aż do uczucia delikatnego rozciągania tylnej strony ud. Zostań w tej pozycji. Jeżeli poczujesz, że napięcie odpuszcza, możesz spróbować pochylić się trochę mocniej. Nie wykonuj gwałtownych ruchów.
3. Spróbuj w ten sposób utrzymać pozycję kilkanaście sekund, powtórz te ćwiczenie po 3-4 razy na stronę.
Rozciąganie – grupa mięśni kulszowo - goleniowych 1. Usiądź na krześle i wyprostuj jedną nogę w kolanie tak, by piętą dotykała podłogi. Stopę ustaw luźno. Ręce ułóż na biodrach, wyprostuj plecy. 2. Spróbuj pochylić jednocześnie miednicę i tułów w przód, aż do uczucia delikatnego rozciągania tylnej strony ud. Zostań w tej pozycji. Jeżeli poczujesz, że napięcie odpuszcza, możesz spróbować pochylić się trochę mocniej. Nie wykonuj gwałtownych ruchów. 3. Spróbuj w ten sposób utrzymać pozycję kilkanaście sekund, powtórz te ćwiczenie po 3-4 razy na stronę.
Brak swobodnego dostępu do rekreacji nie oznacza, że mają nas bolec kręgosłup, plecy i mamy się źle czuć. Nic nie zastąpi ruchu, a ruszać się można i wręcz należy, także w domu, podczas pracy zdalnej.

Dlaczego warto ćwiczyć?
Już prawie rok pandemii za nami. W czasie, kiedy nie ma swobodnego dostępu do siłowni i klubów fitness, trudno o motywację w utrzymaniu aktywności fizycznej na odpowiednim poziomie, a „home office” sprawia, że mniej wychodzimy z domu. Zdalne lekcje, wykłady, konferencje czy spotkania biznesowe przykuły większość ludzi do krzeseł, wywołując tym samym, czasem uśpione, problemy bólowe kręgosłupa, bioder czy szyi. Jak mawiają - żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu, a my pragniemy przedstawić Państwu zestaw ćwiczeń, który może chwilowo zastąpić standardowe zajęcia na sali ćwiczeń.
Dla „Dziennika Bałtyckiego” przygotowała je Eliza Niedzielska z trójmiejskiego Centrum Rehabilitacji „Rehafun”.

Kiedy je wykonywać?
Ćwiczenia te warto robić zawsze. Mogą być doskonałą profilaktyką np. bólów kręgosłupa, jak również mogą być pomocne, gdy czujemy ogólny dyskomfort z powodu dłuższego siedzenia w złej pozycji lub braku ruchu. Mogą być też stosowane w formie aktywnej przerwy w pracy. Pamiętać należy, że jak w większości ćwiczeń, najważniejsza jest systematyczność, więc warto poświęcić nawet 20 min, co drugi dzień, na tego typu aktywność. Ćwiczenia są przygotowane w ten sposób, by nie było potrzeby zakupu dodatkowych przyrządów czy sprzętu.

Przez długie siedzenie często pojawić się mogą bóle kręgosłupa spowodowane złą, statyczną pozycją utrzymywaną parę godzin dziennie. Powoduje to nie tylko nadmierne skracanie i wydłużanie poszczególnych mięśni – a więc pogłębianie wady, ale również obciążenie niektórych stawów. Oprócz mobilizacji, warto też zrobić ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i pośladków, ponieważ są to nasze naturalne stabilizatory.

Kliknij i zobacz ćwiczenia!

Partnerzy:
POLMED S.A.
Os. Kopernika 21
83-200 Starogard Gdański
Infolinia: 58 775 95 99
polmed.pl

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
ul. Królewiecka 146
tel. 55 2359-600

Odnova dla Ciebie
ul. Bielińskiego 6 lok. 2
Kartuzy
tel. 786 019 808
[email protected]
odnowa-dlaciebie.pl

NU MED Grupa S.A.
ul. Królewiecka 146, 82-300 Elbląg
55 235 89 53
nu-med.pl
[email protected]


Powiślańska Szkoła Wyższa

ul. 11 Listopada 29, 82-500 Kwidzyn
tel. 55 615 13 73
e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Informator Medyczny: Ćwiczenia domowe zamiast wizyty w siłowni i klubie fitness! - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto