Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie - koncert 20.08.2017: Armański i Bronk

Janina Stefanowska
Druga edycja Letniego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej - III koncert odbędzie się 20 sierpnia o godz. 17.30 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Wystąpi Marcin Armański ze Świdnicy oraz Sławomir Bronk, kontratenor, z Gowidlina.

Marcin Armański - urodzony w Kielcach w 1983 roku. Naukę gry na organach rozpoczął pod kierunkiem ks. Zbigniewa Rogali, ukończył również Państwową Szkołę Muzyczną w Kielcach w klasie fortepianu. Kształcił się w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku w klasie Michała Olszewskiego. W 2007 roku uzyskał tytuł magistra sztuki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2006 związany jest ze Świdnicą na Dolnym Śląsku. Łączy funkcję kantora Kościoła Pokoju i organisty kościoła klasztornego oo. Paulinów.
Jest laureatem ogólnopolskich konkursów organowych i kompozytorskich. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia i telewizji, w tym także dla telewizji amerykańskiej i japońskiej. W 2011 roku zagrał specjalny koncert podczas wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Świdnicy. Zajmuje się organmistrzostwem - rekonstrukcjami historycznych instrumentów klawiszowych.

Dr Sławomir Bronk pochodzi z Gowidlina. To wokalista kontratenor, dyrygent. Jako kontratenor specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej, w repertuarze oratoryjno-kantatowym. Brał udział w znaczących festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. w: Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, Forum Musicum we Wrocławiu, festiwalu Sztuk Dawnych w Białymstoku. Uczestniczył w polsko – niemieckim projekcie Kulturbrücke über die Oder w ramach, którego, podczas cyklu koncertów pod tytułem Dialog mit Bach wykonywał wraz z berlińską orkiestrą barokową Concerto Grosso solowe kantaty Johanna Sebastiana Bacha. Ma na swoim koncie prawykonanie zrekonstruowanych po trzystu latach utworów Andrzeja Siewińskiego. Występował z zespołami: Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonia Nordica, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Capella Cracoviensis, Concerto Grosso (Berlin), Kameralna Orkiestra Progress. Obecnie jest stałym członkiem Zespołów Muzyki Dawnej: Capella Viridimontana z Zielonej Góry oraz Diletto z Białegostoku.
Oddzielnym nurtem aktywności muzycznej Sławomira Bronka jest działalność chórmistrzowska. W 2006 roku powołał do życia odnoszący sukcesy w krajowych i zagranicznych konkursach i festiwalach – Chór Kameralny Discantus w Gowidlinie.
Chór wydał trzy płyty CD: Moja dësza wielbi Pana (2010 r. utwory Michała Sławeckiego), Godë na Kaszëbach (2012 r. kaszubskie kolędy w opracowaniu Macieja Bolewskiego), Knôpi za mną póczi jesz jem panną (2013 r. kaszubskie pieśni ludowe w opracowaniu Marka Raczyńskiego na chór a’cappella).

Sławomir Bronk prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Jest członkiem Instytutu Kaszubskiego, niezależnego stowarzyszenia skupiającego ludzi nauki, zajmujących się szeroko pojętą problematyką kaszubsko-pomorską. Od 2011 roku jest dyrektorem artystycznym Letniego Festiwal Muzyki Kameralnej w Sierakowicach. Za osobisty wkład w promocję muzyki chóralnej i kameralnej w kraju i za granicą został wyróżniony nagrodą Starosty Kartuskiego – PERŁA KASZUB 2011.

II Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie 2017 - koncert inaugurujący

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego.
Patronat nad festiwalem sprawuje "Dziennik Bałtycki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto