MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gryf Medialny 2003 dla firmy Danmar

Janusz Świątkowski
Daniel Czpiewski jest dumny z gigantycznej deski, która stała się atrakcją turystyczną.
Fot. Artur Socha
Daniel Czpiewski jest dumny z gigantycznej deski, która stała się atrakcją turystyczną. Fot. Artur Socha
O firmie produkującej domy z drewna, głośno było rok temu. To tam powstała najdłuższa deska świata. Ma 36,83 m długości i waży 1400 kg. Teraz znów jest o czym mówić.

O firmie produkującej domy z drewna, głośno było rok temu. To tam powstała najdłuższa deska świata. Ma 36,83 m długości i waży 1400 kg.

Teraz znów jest o czym mówić. Dzięki Państwa głosom przedsiębiorstwo Danmar z Szymbarka otrzymało Gryfa Medialnego w konkursie o Gospodarczą Nagrodę Pomorską. Firmę nominował Sejmik Gospodarczy Województwa Pomorskiego, a nagrodzili Czytelnicy "Dziennika".

- Zaczęło się od produkcji europalet - mówi Daniel Czapiewski, właściciel firmy. - Cięliśmy drzewo w starym traku przejętym po dawnym zakładzie. Już w pierwszym roku eksportowaliśmy do Niemiec 200 tys. palet. Początki funkcjonowania Danmaru, to oprócz produkcji eksportowej, prace przy budowie biur i hal dla maszyn w Szymbarku. Z biegiem lat poniesione nakłady zaczęły przynosić owoce. Jak wspomina szef zakładu, przełomowym dla działalności firmy był pomysł budowania drewnianych domów.

- Pierwszy modelowy dom z drewna stanął w 1995 roku w Gdańsku - opowiada Daniel Czapiewski. - Następne ekspozycje powstawały w dużych miastach w Polsce. Z czasem w kraju rozwinęła się sieć biur handlowych. Teraz mamy już18 takich punktów.

Daniel Czapiewski za swój duży sukces uważa stworzenie przedstawicielstw Danmaru na rynkach Europy.

- Dzięki kontaktom z moimi przyjaciółmi z za granicy udało się upowszechnić informację o naszych domach, od Skandynawii przez Islandię po Hiszpanię i Włochy - mówi.

Jak jednak przyznaje, na drodze do tych osiągnęć zdarzały się momenty, o których lepiej nie pamiętać.

- Historii należy się wstydzić - przekonuje pół żartem. - To pozwala patrzeć w przyszłość i dążyć do doskonałości. Cały czas rozwijamy park maszynowy. Od niedawna mamy drugi trak, suwnicę do produkcji gotowych elementów domów. Mało kto wie, że pod Wieżycą pracuje największe w Polsce skupienie brygad ciesielskich.

Z Zakładem współpracuje ponad sto osób, w tym 52 są zatrudnione na stałe. Są to prawie wyłącznie mieszkańcy okolicznych miejscowości. Daniel Czapiewski śmieje się, że Danmar to duża rodzina.
Przed firmą stoją kolejne wyzwania. U stóp Wieżycy powstaje właśnie największa w Polsce północnej linia do produkcji pelletsu, granulatu opałowego z trocin. Jakby nie dość było nowości, na terenie przylegającym do tartaku budowany jest obiekt pod nazwą Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Kompleks nowych i starych, zrekonstruowanych domostw z drewna będą odwiedzać szkolne wycieczki z całego kraju. Centrum zostanie otwarte 6 września. Tego dnia upłynie 10 lat od założenia Danmaru.

W sali reprezentacyjnej firmy obok dyplomu rekordu Guinnessa za najdłuższą deskę świata, widnieje dyplom uznania od Centrum Budownictwa Szkieletowego. Do tego tytuł Perły Kaszub, Sponsora Roku Cappelli Gedanensis i gratulacje od wojewody pomorskiego.

- Te dowody uznania bardzo mnie cieszą - mówi Daniel Czapiewski. - Ale największą wagę przywiązuję do tego, co jest jeszcze do zrobienia.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto