MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy Przodkowo i Żukowo w strefie zakażenia ASF

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Decyzją wojewody pomorskiej dwie gminy powiatu kartuskiego znalazły się w strefie objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń. Chodzi o Przodkowo i Żukowo. Wiąże się to z pewnymi restrykcjami.

Pomorski Urząd Wojewódzki opublikował rozporządzenie wojewody pomorskiej w sprawie ustanowienia strefy objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń na terenie województwa. W obszarze tym znalazły się m.in. dwie gminy powiatu kartuskiego - Przodkowo i Żukowo.

Strefa zostanie oznakowana żółtymi tablicami ostrzegawczymi „Uwaga! Afrykański Pomór Świń. Strefa objęta skażeniem u dzików”.

ZOBACZ TEŻ:
Cztery gminy powiatu gdańskiego strefami objętymi zakażeniem afrykańskim pomorem świń

Co to oznacza w praktyce?

Wprowadzenie strefy zakażenia przekłada się na restrykcje:

  • w strefie zakażenia, obowiązuje zakaz dokarmiania dzików
  • hodowcy trzody chlewnej zobowiązani są m.in. posiadać maty dezynfekcyjne przed wjazdem do gospodarstwa;
  • konieczna jest utylizacja wszystkich padłych, odstrzelonych oraz odłowionych dzików, po wcześniejszym badaniu w kierunku ASF;
  • trzoda chlewna może być kierowana do uboju wyłącznie do zakładów wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii; brak jest przy tym ograniczeń w przemieszczaniu przesyłek żywności pochodzenia zwierzęcego do innych Państw UE oraz większości krajów trzecich; nie ma też przeciwwskazań w zakresie pozyskiwania mięsa pochodzącego z uboju na użytek własny - po wcześniejszym zgłoszeniu do odpowiednio terytorialnego Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Restrykcje nie wpływają na działanie portów morskich na terenie Gdańska oraz Gdyni.

- Dokładamy wszelkich starań aby uniemożliwić dzikom przemieszczanie się poza strefę objętą zakażeniem tj. współpracujemy z GDDKiA w celu uszczelnienia przejść, kanałów i węzłów komunikacyjnych wzdłuż m.in. obwodnicy Trójmiasta, a we współpracy z kołami łowieckimi i Lasami Państwowymi zwiększyliśmy odłów sanitarny - czytamy w rozporządzeniu wojewody.

Rozporządzenie obowiązuje do 24 lipca 2024 roku.

W samym Kartuskiem Powiatowy Inspektorat Weterynarii zorganizował już spotkania dla lokalnych hodowców, na których poruszone zostały m.in. tematy bioasekuracji w gospodarstwach. Uczestnicy zostali też poinstruowani, jakie zasady obowiązują w wyznaczonej strefie.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gminy Przodkowo i Żukowo w strefie zakażenia ASF - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto