Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminne nagrody Sucovia za lata 2019 i 2020 wręczone na uroczystej gali

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Dwa lata wyróżnień „posypały się” w piątek w Żukowie. Po pandemicznej przerwie ponownie przyznano Gminne Nagrody „Sucovia”. Na uroczystą gale przybyło wiele osób z całej gminy, reprezentujących najróżniejsze ugrupowania, zawody. - Cieszę się, że są z nami ci wszyscy, którzy działają dla gminy. Nie tylko ci, którzy zostali uhonorowani - mówił burmistrz Kankowski.

W piątkowy wieczór Centrum Kultury „Spichlerz” w Żukowie gościło wiele osób z całej gminy, a także niemałą grupę przyjezdnych. Wszystko w związku z wyczekiwaną galą rozdania Gminnych Nagród „Sucovia” za dwa ubiegłe lata.

Tak, nie jest to pomyłka - przez pandemię COVID-19 nie było bezpiecznego sposobu, aby równie elegancko, co zazwyczaj, przeprowadzić galę Sucovii, stąd zadecydowano o wyróżnieniu i nagrodzeniu wszystkich dopiero w tym roku. W efekcie rozdano dwa razy więcej statuetek niż zwykle, ale z nie mniejszą podniosłością.

Uznanie za wieloletnią pracę

Zanim jednak przyszedł czas na nagrody burmistrz Wojciech Kankowski wyróżnił dwie dawne pracownice Urzędu Gminy, które przez lata, niezależnie od zmieniających się władz, wytrwale wspierały samorząd. Chodzi o Brygidę Markowską, byłą sekretarz gminy, oraz Lucynę Cybulę, wcześniejszą skarbnik.

- Dziękowaliśmy już jako samorządowcy, jako pracownicy, ale wobec społeczności naszej gminy chciałbym podziękować - za całą Waszą pracę - mówił burmistrz Kankowski.

Chcąc uhonorować ich oddanie władze gminy wystąpiły do prezydenta RP o przyznanie paniom Złotych Medali za długoletnią służbę. Nie było tutaj wahania.

- Gmina, jaką tworzymy, musi mieć takie osoby, które pracują bez względu na to, kto trzyma ster, kto wygra w wyborach - podsumował Wojciech Kankowski, dziękując również w imieniu swych poprzedników.

Multum statuetek

Nagrody za 2019 rok przyznano w kategoriach: kultura, sport, inicjatywy społeczne, gospodarka, a także kapituła wręczyła nagrodę specjalną mecenasa gminy. Tej ostatniej zabrakło przy nagrodach za 2020 rok, jednak wyróżniono tu też jedną osobę w kategorii edukacja. W obu przypadkach również burmistrz skorzystał ze swego prawa do wręczenia nagrody honorowej.

Spośród uznanych i zasłużonych osób nominowanych w każdej z kategorii zwycięzców wybierała specjalnie powołana w tym celu kapituła. Zasiedli w niej: Maria Byczkowska, Justyna Beyer-Rosener, Aleksandra Rogalewska-Kania, Józef Belgrau, Albin Bychowski, a także Andrzej Karczewski.

Jedną z nagród przyznano pośmiertnie. W kategorii inicjatywy społeczne za swą pracę w 2019 roku wyróżniona została Lidwina Kreft. Wieloletnia działaczka kaszubska, prezes żukowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przez trzy kadencje, a także laureatka Żukowskiej Lilii zmarła w marcu ubiegłego roku. Statuetkę odebrał jej mąż.

- Lidwina nigdy nie zabiegała o jakieś wielkie nagrody. To, co robiła, to robiła z potrzeby serca (...). Swoje życie oparła na dwóch filarach. Jednym z nich była wiara w Boga, natomiast drugim - Kaszuby, jej Mała Ojczyzna. Żukowo miało w jej sercu poczesne miejsce - wspominał Jerzy Kreft.

Jak opowiadał nawet po przeprowadzce do Kolbud Lidwina Kreft pragnęła pozostać w bliskich stosunkach z Żukowem.

- Ona mówi: nie, pozostanę w Żukowie (...). Żukowo to ona czuje... Tak na koniec może powiem, co ja czuję. Ja czuję, że ona tu jest dzisiaj. Może jej nie widzę, ale czuję. I z pewnością Wam dziękuje - zakończył mąż laureatki.

Każdy z nagrodzonych miał chwilę, by coś powiedzieć. Przede wszystkim dziękowano za uznanie oraz za wsparcie osób, które do tego sukcesu się przyczyniły. Cała galę podsumował na koniec jeszcze burmistrz Kankowski.

- Cieszę się, że są z nami ci wszyscy, którzy działają dla gminy. Nie tylko ci, którzy zostali uhonorowani - mówił szef żukowskiego samorządu. - Gminę tworzy wiele środowisk, wiele osób, a przede wszystkim aktywni mieszkańcy. W gminie Żukowo mieszkają wyjątkowi ludzie i to powoduje, że jest to wyjątkowa gmina. Najlepsza w Polsce. A przynajmniej na razie pod względem przyrostu mieszkańców. Ale również firmy tutaj wymieniane to, można powiedzieć, top of the top (...).

Wojciech Kankowski zwrócił też uwagę na to, jak w nominacjach i nagrodach podkreślona została tożsamość tej ziemi - ta pewna kaszubskość. Zadowolony był też z tego, jak wiele osób z różnych regionów gminy przybyło na galę - sołtysów, radnych, lokalnych działaczy. Maiło to dla niego szczególne znaczenie, bo pokazywało, że tak naprawdę wszyscy grają do jednej bramki.

- Nawet, jeżeli się spieramy, to myślę dbamy o to samo - rozwój i pozytywny wizerunek naszej gminy (...). Razem budujemy naszą gminę - konkludował burmistrz Kankowski.

Po oficjalnej części gali obecni mieli jeszcze okazje posłuchać występu grupy Iza & latynoscy Brothers, która w chłodny listopadowy wieczór rozgrzała niejednego widza.

Nominowani i nagrodzeni

Za rok 2019

Kategoria: kultura

  • Aleksandra Hinc - hafciarka, która od wielu lat uczyła hafciarstwa mieszkańców Banina, a także wyuczyła tej sztuki osoby, które prowadzą takie zajęcia w Miszewie i Tuchomiu. Zdobywała liczne laury na Wojewódzkim Konkursie Haftu w Linii, podobnie jak jej uczniowie. Obecnie emerytowana nauczycielka i aktywna członkini banińskiego oddziału ZKP.
  • Maria Płotka - aktywna hafciarka kaszubska, która zajmuje się tą sztuką od ponad 50 lat. ozdabiała bluzki damskie, fartuszki i męskie koszule, noszone przez rózne zespoły pieśni i tańca. Jej hafty trafiły do takich krajów, jak: Francja, Niemcy czy Kanada. W samym Centrum Kultury można też podziwiać jej prace.
  • Zespół Kaszubki z Chwaszczyna - doświadczony zespół wykonujący repertuar świecki i sakralny w języku kaszubskim i mogący pochwalić się całkiem sporym dorobkiem i sukcesami. Na swoim koncie ma występy za granicą i w 11 województwach naszego kraju. Koncertował m.in. w Pałacu Prezydenckim.

Laureat: Zespół Kaszubki z Chwaszczyna

Kategoria: sport

  • Krzysztof Król - trener, który od lat z sukcesami prowadzi sekcję lekkiej atletyki klubu GKS Żukowo. Jego podopieczni co roku zdobywają medale Mistrzostw Polski. Długo by było też wymieniać wszystkie ich osiągnięcia - tylko w ciągu ostatnich dwóch lat żukowscy lekkoatleci pod jego skrzydłami zdobyli rekordowe 13 medali Mistrzostw Polski. Samego trenera dostrzegł również Polski Związek Lekkiej Atletyki i obecnie on funkcję trenera kadry narodowej juniorów i młodzieżowców bloku wytrzymałości.
  • Iwona Wygnał - wprowadziła na terenie gminy Żukowo innowacyjną grę zespołową, jaką jest Indiacia, przyczyniając się do kreowania zdrowego trybu życia oraz integracji młodzieży i dorosłych, którzy biorą udział w zajęciach.

Laureat: Krzysztof Król

Kategoria: inicjatywy społeczne
Laureatką pośmiertnie została Lidwina Kreft - wieloletnia działaczka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Żukowie. Zmarła w marcu 2020 roku. W latach 1995-1998 oraz 2010-2016 pełniła funkcję prezesa żukowskiego oddziału ZKP. Uczestniczyła bardzo aktywnie w pracach na rzecz społeczności kaszubskiej i lokalnej, troszcząc się szczególnie o aktywną obecność społeczności kaszubskiej w życiu kościoła żukowskiego i pomorskiego.

Kategoria: gospodarka

  • Kolanko Sp. z o.o. - firma handlowa, która liczy obecnie sześć placówek, w ostatnim czasie założyła nową siedzibę w Chwaszczynie, przyczyniając się do rozwoju regionu, tworząc między innymi nowe miejsca pracy.
  • Control Solutions Patryk Smok - rodzinna firma, która jest przykładem firmy o globalnym zasięgu z lokalną tożsamością, firma programuje oraz uruchamia roboty przemysłowe

Laureat: Control Solutions Patryk Smok

Nagroda Honorowa - Mecenas - F.U.S.H. ALSAT Krzysztof Karpus

Nagroda Burmistrza - Parafia pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie

Za rok 2020

Kategoria: kultura

  • Maria Płotka - już wyżej opisywana
  • Małgorzata Gruba - hafciarka, która haftem żukowskim zajmuje się od dawna, a ucząc tej umiejętności swoje wnuki sprawia, że ta tradycja będzie trwać dalej. Także laureatka Wojewódzkiego Konkursu haftu Kaszubskiego w Lini - w 2020 roku zajęła w nim I miejsce. Komponuje i tworzy własne wzory.

Laureat: Małgorzata Gruba

Kategoria: inicjatywy społeczne

  • Koło Gospodyń Wiejskich w Borkowie - powstało w 1959 roku i od tego czasu działa nieprzerwanie, włączając się w życie lokalnej społeczności na terenie wsi, powiatu i województwa. Panie z koła szczególnie dbają o starszych mieszkańców wsi, organizując im nie tylko pomoc materialną, ale i poświęcając po prostu czas. Na początku pandemii COVID-19 uszyły nieodpłatnie kilkaset maseczek i były jednymi z pierwszych na terenie powiatu, które zabrały się za to.
  • Izabela Małycha - sołtys Glincza, której zapał, pomysłowość i ogromna chęć działania sprawiają, że w Glinczu zorganizowano wiele przedsięwzięć zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców. Zainicjowała powstanie Stowarzyszenia Radunia i była jego pierwszym prezesem. Była też pomysłodawczynią największego festynu w Glinczu. Angażuje się również w pomoc mieszkańcom w trudnych sytuacjach.
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Miszewie - działa czynnie na rzecz rozwoju i integracji lokalnej społeczności. Panie uczestniczą w wielu imprezach gminnych, prowadzą i organizują zajęcia sportowe dla dzieci. Dodatkowo aktywnie włączają się w organizację wszelkich uroczystości religijnych w swojej parafii.

Laureat: Koło Gospodyń Wiejskich w Borkowie

Kategoria: gospodarka
Laureatem została firma Danfoss Poland Sp. z o.o. - funkcjonująca od 2000 roku, zatrudnia 200 osób, a jej siedziba znajduje się w Tuchomiu. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji węzłów cieplnych, a produkcja sprzedawana jest prawie w całości na eksport.

Kategoria: edukacja
Laureatem został Ireneusz Laskowski - nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie od 1990 roku. Od tego czas aż po dziś wykazuje się pozytywną energią napędzając nią całą społeczność szkolną. Od lat 90. aż do pandemii był jednym z organizatorów i wychowawców wyjazdów wakacyjnych dzieci z parafii WNMP w Żukowie. Do 2010 roku pełnił funkcję opiekuna muzycznego dzieci i młodzieży z tej parafii. Od wielu lat zaangażowany jest też w organizację orszaku trzech Króli na terenie gminy Żukowo.

Nagroda Burmistrza - Maria Płotka

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto