Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaskakujące nazwy potraw regionalnych. Oto gęsie pipki, keselica i parzybroda! Tradycyjne potrawy z zabawnymi nazwami

MA
Niektóre nazwy są naprawdę dziwne! Zobaczcie sami. Kliknij w galerię >>>
Niektóre nazwy są naprawdę dziwne! Zobaczcie sami. Kliknij w galerię >>>Wikipedia
Dania regionalne przeżywają odrodzenie. Tradycyjna polska kuchnia znów wraca do łask, a Polacy chętnie przyrządzają jedzenie, które znają od dziecka. Jednak niektóre z nazw mogą zaskoczyć! Czy wiecie czym są fafernuchy, parzybroda czy mrowisko? Sprawdźcie najdziwniejsze nazwy regionalnego jedzenia!

Dziwne nazwy lokalnych potraw

Fafernuchy najdziwniejszą nazwą lokalnej potrawy – tak uznała ponad połowa respondentów badania „Polacy i kuchnia regionalna”. Tradycyjna kuchnia polska przeżywa odrodzenie – aż 85% Polaków lubi poznawać polskie lokalne i regionalne potrawy. Mimo, że nazwy brzmią dziwnie i nieznajomo, to kryją się za nimi smaczne i nietrudne w przygotowaniu dania.

Polacy kochają kuchnię regionalną

Chociaż nazwy kuchni regionalnej czasem brzmią obco, kryją się pod nimi smaczne i proste w przygotowaniu dania, które coraz chętniej chcemy serwować na naszych stołach. Okazuje się bowiem, że aby przygotować szagówki, cymes, wspomniane fafernuchy, pokuczaj czy muskę nie potrzeba trudnych do zdobycia składników – to dania z łatwo dostępnych, zdrowych polskich produktów, które mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Badanie „Polacy i kuchnia regionalna”, przeprowadzone w ramach kampanii PSH Lewiatan „Wybieram lokalne” pokazało, że 85% badanych lubi poznawać polskie lokalne i regionalne potrawy, podczas gdy tylko 5% przyznało się, że nie lubi tego robić. To dowód na to, że zwłaszcza w ostatnich miesiącach rośnie rola patriotyzmu konsumenckiego. Polscy konsumenci coraz bardziej świadomie podchodzą do codziennych zakupów i sięgają po produkty z najbliższej okolicy. Lokalność jest bliska każdemu z nas – to nie tylko produkty, ale również relacje, więzi, historia miejsc i ludzi. Może dlatego 70% badanych odpowiedziało, że robiąc zakupy wybiera produkty od lokalnych dostawców.

Kuchnia i produkty regionalne Polakom najczęściej kojarzą się z tradycją (59%), smakiem (48%) i oryginalną recepturą (41%). Tradycyjne potrawy to również oznaka świeżości (40% badanych), jakości (32%) oraz zdrowia (27%) i ekologii (18%). Lokalne sklepy, rodzinne gospodarstwa, producenci, zakłady i restauracje chcą coraz bardziej zaznaczać swoją tożsamość regionalną. Lokalne potrawy często oznaczają też zabawne nazwy, których znaczenie znają tylko mieszkańcy danego regionu.

Jakie są najśmieszniejsze nazwy dań regionalnych? Zobaczcie w naszej galerii!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaskakujące nazwy potraw regionalnych. Oto gęsie pipki, keselica i parzybroda! Tradycyjne potrawy z zabawnymi nazwami - Dziennik Bałtycki

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto