Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki dotacji z WFOŚiGW poszkodowani w sierpniowej nawałnicy mogli wyremontować uszkodzone dachy budynków

Lucyna Puzdrowska
Gmina Sierakowice pozyskała dotację na usunięcie wyrobów azbestowych z budynków uszkodzonych podczas sierpniowej nawałnicy. Dzięki 100-procentowemu dofinansowaniu mieszkańcy mogli wymienić pokrycia dachowe.

Łączna kwota przyznanej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stanowiła 100 proc. kosztów kwalifikowanych i wyniosła ponad 89,5 tys. zł. Dofinansowanie było możliwe w ramach programu: „SYSTEM - Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez WFOŚiGW”.
Przyznane środki pokryły koszty związane z demontażem, transportem i utylizacją wyrobów zawierających azbest. Jak informuje Mariusz Laska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Sierakowice, wyroby azbestowo-cementowe zostały zdjęte zarówno z budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych. - Przyznane środki pokryły koszty związane z demontażem, transportem i utylizacją wyrobów azbestowych - przekazał. - Dzięki temu wsparciu nasi mieszkańcy mogli wyremontować dachy swoich domów i innych budynków na posesji, jednocześnie pozbywając się szkodliwego eternitu.
Jak relacjonuje dalej szef referatu, sierakowicki samorząd jako jeden z niewielu zdążył się przygotować dokumentacyjnie i organizacyjnie do tego zadania.
- Zależało nam, żeby wykorzystać ten program i szansę, która nagle się pojawiła - kontynuuje Mariusz Laska. - Nie było to łatwe, ponieważ informacja dotarła do nas w listopadzie, a do końca roku udział w programie musiał być sfinalizowany, łącznie z rozliczeniem. Nie jest łatwą sprawą remontować dach, gdy na dworze mróz, deszcz czy śnieg. Na szczęście udało się ten projekt zrealizować a nasi mieszkańcy, przynajmniej część, mają dzięki temu wyremontowane dachy swoich domów i budynków gospodarczych.
Łącznie pokrycia dachowe zmieniono na 27 obiektach, w tym niektórych o dużej powierzchni. Ale chętnych było o wiele więcej. Nie zdecydowali się właśnie z obawy o to, czy pogoda nie utrudni całej operacji.
- Będziemy próbować po raz kolejny aplikować o środki z tego programu, o ile tylko taka możliwość zaistnieje - dodaje Mariusz Laska. - Ogólnie zainteresowanych wymianą bądź remontem dachu było 60 właścicieli nieruchomości, które ucierpiały podczas sierpniowej nawałnicy. To była wyjątkowa okazja, zważywszy stuprocentowe dofinansowanie. Jeśli tylko się powtórzy, na pewno jako gmina będziemy przygotowani. Tym bardziej, że zainteresowanie jest duże, a pewnie będzie jeszcze większe, gdy nastanie wiosna. Tym razem ze względu na aurę, na remont dachu zdecydowały się osoby, które nie bały się zaryzykować. Jednak święta spędziły i w kolejny rok wkroczyły pod nowym dachem.
Przy okazji realizowania projektu usunięto też eternit zalegający na posesjach, już wcześniej, podczas wrześniowych i październikowych remontów zdjęty z dachów.
- Najbardziej cieszy to, że zdążyliśmy i dziś poszły już przelewy do mieszkańców, którzy z tej formy wsparcia skorzystali - dodaje Mariusz Laska.
Gmina rozwiązała też problem ze znalezieniem wykonawcy, bo wiadomo, że nie każda firma ma stosowne uprawnienia do demontażu, wywozu i utylizacji niebezpiecznych, szkodliwych materiałów. Mieszkańcy gminy Sierakowice, którzy zdecydowali się skorzystać z dotacji i wymienić dach w grudniu, mieli do wyboru kilka firm z certyfikatami, specjalizujących się w demontażu niebezpiecznych pokryć dachowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto