Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dress code - rodzaje. Co oznacza business casual, smart casual czy black tie? Jak ubrać się do pracy, na spotkanie, przyjęcie, na galę?

Anna Szałkowska
Dress code - rodzaje. Co oznacza business casual, smart casual czy black tie? Jak ubrać się do pracy, na spotkanie, przyjęcie, na galę?
Dress code - rodzaje. Co oznacza business casual, smart casual czy black tie? Jak ubrać się do pracy, na spotkanie, przyjęcie, na galę? 123RF
Dress code - jakie są jego rodzaje? Co oznacza business casual, smart casual czy black tie? Jak ubrać się do pracy, na spotkanie, przyjęcie, na galę? Wydaje Ci się, że komunikujemy się z innymi ludźmi za pomocą słów? To tylko część prawdy. Na spotkaniu pierwsze 20-30 sekund oceniamy wygląd drugiego człowieka. Czy ma czyste paznokcie, zęby, świeżo umyte włosy, a także, jak jest ubrany i czy to ubranie pasuje do sytuacji, w której się znajduje. Bo ubranie nie tylko zdobi, ale i określa człowieka. Dlatego często w pracy na spotkaniach lub nawet przyjęciach - wymagany jest tzw. dress code.

Dress code kojarzy nam się z odpowiednim ubiorem do pracy, ale tak naprawdę znaczenie tego pojęcia jest dużo bardziej złożone. Czym właściwie jest dress cod?

Dress code - to zbiór zasad związanych z ubiorem, rodzaj elementarza z podstawowymi regułami dotyczącymi wyglądu zewnętrznego osoby w pracy lub zaproszonej na mniej lub bardziej oficjalne spotkanie.

Dress code - jakie są rodzaje?

Wielu fachowców uważa, że to, co na sobie nosimy, trzeba rozpatrywać na dwóch poziomach:

  • odzienia
  • ubrania.

Odzienie to ubranie zredukowane do funkcji ochronnej przed zimnem. Potrzebne jest też, by ukryć nagość. Z kolei ubranie to zestaw rzeczy, które dopasowano do stopnia formalności sytuacji, z którą przychodzi się mierzyć noszącej je osobie.
Możemy podzielić je na kilka poziomów, pokrótce:

  • casual
  • smart casual
  • business dress code
  • black tie
  • white tie.

Casual dress code

Casual dress code oznacza strój nieformalny. Panowie mogą ubrać koszulkę polo, t-shirt, sweter, dżinsy. Panie ubierające się w tym stylu wybierają: t-shirt, bluzkę, sweter, dżinsy, sportową spódnicę, sukienkę trykotową.

Casual powszechnie kojarzy się z tak zwanym strojem na luzie, gdzie wszystko jest dozwolone. Wybrać go można na ulicę, zakupy, do parku, do szkoły, na uczelnię, na wycieczkę, do kina, na plażę, zoo czy na koncert.

Dress code smart

Smart casual to ubrania staranniejsze od tych, w których idzie się na spacer, ale za to swobodniejsze niż formalny strój do biura. Sportowa elegancja w przypadku mężczyzn oznacza zastąpienie garnituru spodniami i marynarką (lub swetrem), formalnej koszuli – koszulą z grubej bawełny czy koszulką polo, a sznurowanych półbutów – mokasynami. W przypadku kobiet mogą to być zarówno spodnie, jak spódnice czy sukienki o prostym, wygodnym kroju. Można też wykorzystać żakiet z garsonki typu business i włożyć do niego dżinsy i wygodne buty: jeśli wysokie, to na koturnie, a nie na cienkiej szpilce.

Business dress code dla pań i panów

Rodzaj wykonywanej pracy czy stanowiska powinien być wyznacznikiem rodzaju garderoby. Pod uwagę trzeba zatem wziąć typ firmy, jej cele i wizerunek, jaki chce stworzyć. Pamiętajmy, by strojem nikogo nie urazić, a na dowolność można postawić wyłącznie w zawodach artystycznych. Zawsze można podkreślić strój drobnym, ciekawym akcentem, ale granica między tym, co jeszcze wypada założyć - a tym co już niekoniecznie - jest cienka i łatwo ją przekroczyć. Nie w każdej pracy wymagany jest dress code. Są jednak instytucje publiczne, urzędy, banki czy firmy ubezpieczeniowe, gdzie jest on niezbędny.

W przypadku mężczyzn klasyczny dress code w pracy opiera się na ciemnym garniturze i krawacie, a także jasnej koszuli (najlepiej białej i dobrej gatunkowo) oraz klasycznych półbutach.

Kolory tkanin to:

  • granat
  • wszystkie odcienie szarości
  • brązy
  • butelkowa zieleń
  • czerń.

WARTO PAMIĘTAĆ:

W przypadku czerni warto pamiętać, że to kolor doskonale się sprawdzający, jednak... nie o każdej porze dnia. Kiedy spotkanie biznesowe odbywa się w godzinach porannych, lepiej zastąpić go granatowym lub szarym.

Jak dress code wygląda u pań?

Kobiety mogą wybrać do pracy kostium, klasyczną spódnicę i elegancką bluzkę, spodnie i koszulę oraz sukienkę. Kostium to podstawa garderoby, noszony zarówno ze spódnicą, jak i spodniami. W pracy najlepiej sprawdza się spódnica ołówkowa sięgająca tuż za kolano. Z kolei spodnie powinny zasłaniać kostkę, a noszone do butów na obcasie powinny opierać się na przodzie buta i sięgać do połowy obcasa.

Pamiętajmy też o rajstopach w kolorze cielistym. Buty nie powinny przekraczać 8 cm. Tylko wtedy mówimy o butach biznesowych. Oczywiście buty na płaskim lub delikatnym obcasie to klasyka biznesowej elegancji. But biznesowy to but zawsze zakryty, najczęściej wykonany ze skóry licowanej. Wyjątek stanowi pora letnia, kiedy to dopuszczalne jest odsłonięcie pięty za pomocą cieniutkiego paseczka.

White tie i black tie - czym się różnią?

Najlepszym wyborem w przypadku "black tie" dla pań jest suknia do ziemi, chociaż może być również o długości midi, a nawet do kolan. Dozwolone są także eleganckie kombinezony. Ważne, by były uszyte ze szlachetnych tkanin. Lepiej postawić także na ciemne kolory – czerń, brąz, szmaragd, granat albo bordowy. Do tego warto użyć kopertówki lub niedużej szkatułkowej torebki oraz buty na obcasie – najlepiej z zakrytymi palcami.

Black tie - co to oznacza?

Zgodnie w wymogami "black tie", panowie powinni mieć na sobie (oprócz smokingu) białą koszulę z łamanym kołnierzykiem. Mankiety powinny być zapinane za pomocą spinek, kołnierzyk koszuli zwieńczony muszką. Do tego przyda się kamizelka lub pas hiszpański i wiązane półbuty – najlepiej lakierowane. Kolorystyka? Czerń i biel, a wyjątkowo granat.

White tie - co to oznacza?

White tie obwarowany jest znacznie bardziej restrykcyjnymi zasadami. W praktyce na całość stroju "white tie" składają się następujące elementy:

  • panowie ubierają frak, czyli marynarkę z dłuższymi połami z tyłu (nosi się zawsze rozpiętą), białą kamizelkę, najczęściej z tkaniny zwanej piką, białą koszulę z ozdobnym przodem i łamanym do muszki kołnierzykiem, z mankietami zapinanymi na spinki, białą jedwabną muszkę, spodnie z dwoma lampasami oraz wiązane buty lakierki.
  • panie – długie suknie balowe, etolę lub szal otulający ramiona, ewentualnie rękawiczki, buty szpilki na obcasie, malutką ozdobną torebkę, błyszczącą, wieczorową biżuterię.

Dress code - moda biznesowa. Jak ją urozmaicić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto