Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Sierakowicach - piękna pogoda, tłum mieszkańców i goście z Saint-Ghislain FOTO

Lucyna Puzdrowska
Piękna pogoda, zasłużeni dla gminy i goście z Saint-Ghislain towarzyszyli świętu plonów w gminie Sierakowice.
Piękna pogoda, zasłużeni dla gminy i goście z Saint-Ghislain towarzyszyli świętu plonów w gminie Sierakowice. Lucyna Puzdrowska
Dożynki gminy Sierakowice rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Tuchlinie. Po nabożeństwie korowód dożynkowy udał się do stolicy gminy i Amfiteatru Szerokowidze, gdzie odbyła się druga, rozrywkowa część uroczystości.

Dożynki w Amfiteatrze Szerokowidze w Sierakowicach zainaugurowało przekazanie przez starostów bochna chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarza gminy - wójta Tadeusza Kobieli.

Starostami dożynek 2016 byli:

Kazimiera i Stanisław Pranczkowie z Tuchlina.
Pan Stanisław od 20 lat samodzielnie prowadzi gospodarstwo rolne, obecnie wspólnie z żoną Kazimierą
użytkują 32 ha, w tym 5 ha dzierżawy. Jak w większości gospodarstw na Kaszubach, grunty rolne są głównie w klasie V i VI. Teren w znacznej części mocno pofałdowany, bardzo trudny w uprawie. Dochód z produkcji rolniczej stanowi jedyne źródło utrzymania rodziny. Gospodarstwo rolne jest ukierunkowane na chów drobiu oraz produkcję zboża na paszę. Taka specjalizacja pozwala rodzinie pana Stanisława obsłużyć inwentarz i wykonać większość
prac związanych z produkcją. W gospodarstwie są wszystkie niezbędne maszyny mechanizujące
i ułatwiające pracę, jednak cały czas trwa sukcesywna modernizacja dostosowująca je do nowych wymagań i wyzwań. Podstawowe remonty i konserwację maszyn gospodarz wykonuje samodzielnie. Problem następcy w gospodarstwie rolnym jest rozwiązany, gdyż najmłodszy syn Hubert, już przejmuje część prac, wdrażając się do tej roli. Pan Stanisław aktywnie uczestniczy w zajęciach na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Czynnie odpowiada na każdą potrzebę społecznego działania w sołectwie, OSP i parafii. Jest zagorzałym zwolennikiem kultury i tradycji kaszubskiej, Wspólnie z grupą miłośników jazdy konnej często tworzą banderię asystująca podczas uroczystości plenerowych. Jako hodowca największy sukces osiągnął, gdy jego koń rasy trakeńskiej zdobył w 2015 r. tytuł: Najwyżej zbonitowanego ogiera, podczas konkursu w Zakładzie Treningowym w Starogardzie Gdańskim. Gospodarstwo tegorocznego starosty jest przykładem kontynuacji tradycji kaszubskiej, solidności i pracowitości, przy zachowaniu ostrożności finansowej.

Pani Kazimiera
wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo. Jak większość żon rolników zajmuje się też prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Jest troskliwą matką, dobrą gospodynią i doskonałą kucharką. Sporo czasu poświęca na utrzymanie zieleni przy domu i w zagrodzie. W całym obejściu witają gości pięknie rozplanowane i utrzymane klomby zieleni i kwiaty. Podobnie jak mąż, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym wsi i parafii. Zasady, którymi się kieruje to: czystość, porządek, sumienność oraz wrażliwość na drugiego człowieka.

Po przekazaniu plonów - chleba i produktów pszczelarskich

rozpoczęły się konkursy na najpiękniejszy wieniec i kołacz dożynkowy. Jednym z głównych punktów programu było oficjalne wręczenie tytułów honorowych - "Zasłużony dla Gminy Sierakowice" oraz "Zasłużony Obywatel Gminy Sierakowice". Tytuł "Zasłużony dla Gminy Sierakowice" otrzymały firmy BAT i LIS, natomiast tytuł "Zasłużonego Obywatela Gminy Sierakowice" trafił do Danuty Pioch, nauczycielki, autorki podręcznika kaszubskiego i aktywnej działaczki kaszubskiej. Było sporo konkursów dla publiczności, m.in. rzut snopkami do celu, noszenie wiader z wodą przez przeszkody i na najdłuższą obierkę.

Na scenie koncertowo

Pierwszym wykonawcą był kabaret HALS z programem "Świrowisko". Dawkę dobrej muzyki zapewnił zespół IzzyRockers, a po nim na scenie ponownie pojawił się kabaret Hals z programem "Piosenka jest dobra na wszystko". Na finał zagrał zespół TASTE, bawiąc publiczność przebojami znanymi z POLO TV i Disco Polo Live.

Wyniki konkursów

Za najpiękniejszy wieniec tegorocznych dożynek w Sierakowicach uznano dzieło przygotowane przez sołectwo Tuchlino. Najbardziej oryginalnym kołaczem okazał sie produkt sołectwa Puzdrowo. Oba będą reprezentować gminę 4 września na dożynkach powiatowych w Przodkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto