Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki Powiatu Kartuskiego 2018 w Żukowie - podziękowanie za rolniczy trud ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
Powiatowe święto plonów odbyło się w Żukowie. Wspólnie biesiadowały wszystkie gminy powiatu kartuskiego.
Powiatowe święto plonów odbyło się w Żukowie. Wspólnie biesiadowały wszystkie gminy powiatu kartuskiego. Lucyna Puzdrowska
W tym roku Żukowo było gospodarzem powiatowego święta plonów. I to na ręce Janiny Kwiecień, starosty kartuskiego oraz Wojciecha Kankowskiego, burmistrza gminy Żukowo, starostowie dożynek wręczyli bochen chleba, wypieczony z tegorocznych plonów. Gminy przygotowały piękne zagrody, w których dominował nastrój wspólnej biesiady. Komisja oceniała wieńce i kołacze, by wybrać te jedyne, które reprezentować będą powiat kartuski na Dożynkach Wojewódzkich w gminie Krokowa.

Dożynki powiatowe w Żukowie przeszły do historii. Padło wiele ciepłych słów pod adresem rolników, tym bardziej, że z powodu upalnego lata i suszy, żniwa należały do najtrudniejszych w ostatnich latach. Starosta Janina Kwiecień i burmistrz Wojciech Kankowski podziękowali rolnikom za ich trud i przyjęli symboliczny bochen chleba z rąk dożynkowych starostów - Ewy Cichosz z gminy Stężyca i Stanisława Szura z Żukowa.

Biesiadna i gościnna atmosfera panowała we wszystkich zagrodach gminnych. Najbardziej smakowitą scenografię miała zagroda żukowska - mnóstwo wędlin GS Żukowo oraz przepięknie zaprezentowanych warzyw. We wszystkich zagrodach dominował anturaż jesienny. Były więc dynie, jabłka, słoneczniki. W każdej też witano gości czym chata bogata. W Sulęczyńskiej skocznie przygrywała kapela Andrzeja Potraca, w przodkowskiej częstowano rarytasami, m.in. pysznym serem i zupą z bobu, w stężyckiej prym wiodły "Kaszubianki", w chmieleńskiej witały panie w pięknych strojach i wiankach. Somonino, Sierakowice i Kartuzy utworzyły wspólną zagrodę. Tu gości witał m.in. Marian Kowalewski, dyrektor GOK Somonino, dbając, by nikt z gości głodny, ani spragniony nie wyszedł.

Najpiękniejszy wieniec, najdorodniejszy kołacz

Jak podczas każdych dożynek wybrano komisję, która miała za zadanie wybrać najpiękniejsze wieńce i kołacze. Oj, nie mieli łatwego zadania ci państwo, ponieważ wszystkie wieńce były niczym dzieła sztuki. Komisja obradowała w składzie: Zygmunt Jażdżewski (Chmielno), Aleksandra Maciborska - Pytka (Kartuzy), Danuta Rzepka (Przodkowo), Judyta Kroskowska (Sierakowice), Andrzej Sołtysek (Somonino), Halina Felskowska (Stężyca), Maria Łukowicz (Sulęczyno) i Tomasz Szymkowiak (Żukowo). Przedstawiciele poszczególnych gmin nie mogli oddawać głosów na własny wieniec ani kołacz. Przyznawali punkty i po podsumowaniu okazało się, że najpiękniejszym w tym roku okazał się wieniec gminy Kartuzy, wykonany przez sołectwo Mezowo. Zdobył 12 punktów. Jednak mało brakowało, a po raz drugi z rzędu wygrałby wieniec przodkowski, który zdobył 11 punktów i drugie miejsce. Trzecie miejsca przyznano dwa równorzędne. Zdobyły je wieńce z Chmielna i Sulęczyna.
W kategorii Najdorodniejszego kołacza wygrało Żukowo. Drugie miejsce zajęły Sierakowice, a trzecie - Sulęczyno.
Kartuski wieniec i żukowski kołacz reprezentować będą powiat kartuski na Dożynkach Wojewódzkich w Parszczycach w gminie Krokowa w powiecie puckim. Odbędą się 16 września.

Wzruszające wystąpienie wójta Sulęczyna

Bernard Grucza, wójt gminy Sulęczyno, tuż po ogłoszeniu wyników na wieniec i kołacz, przypomniał ubiegłoroczny trudny dla Sulęczyna czas, tuz po nawałnicy.
- Gdy Sulęczyno odcięte było od świata i walczyliśmy ze skutkami tego, co wyrządził nam żywioł, mogliśmy liczyć na ofiarność strażaków, którym już wielokrotnie dziękowałem, ale też okazało się, że w potrzebie mamy wiele przyjaciół i im chciałbym dziś z serca podziękować - mówił wójt. Specjalne pamiątkowe tabliczki trafiły m.in. do Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, burmistrza Kartuz, Wojciecha Kankowskiego, burmistrza Żukowa, Andrzeja Wyrzykowskiego, wójta Przodkowa, Mariana Kryszewskiego, wójta Somonina.
- Dziękuję wszystkim, również osobom z Trójmiasta, które pospieszyły nam z pomocą w takiej czy innej formie. Nie czuliśmy się w tych dramatycznych tygodniach sami - dodał Bernard Grucza.

Na scenie też dużo się działo

Atrakcji muzycznych nie brakowało. Wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bazuny z Żukowa, zaprezentowała się żukowska Rapsodia. Dużo braw zebrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic i chór Ascoltate pod kierownictwem Pauliny Milczanowskiej. Do łez rozbawił kabaret Kałamasz z udziałem znanych z serialu Ranczo aktorów Sylwestra Maciejewskiego i Bogdana Kalusa. To oczywiście Solejuk i Hadziuk z wilkowyjskiej ławeczki.
Na finał wystąpiła gwiazda muzyki tanecznej, Teresa Werner.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto