Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminy Stężyca z tłumami ludzi w Wygodzie Łączyńskiej ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Dożynki gminy Stężyca 2019 odbyły się w tym roku w Wygodzie Łączyńskiej. Tym samym Najsmaczniejszy Jarmark Dożynkowy, który co roku odbywa się w tej miejscowości w połączeniu z odpustem parafialnym z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tym razem stał się częścią gminnych obchodów święta plonów. Najpiękniejszy w tym roku wieniec wykonało sołectwo Stężyca i to ich produkt będzie reprezentował gminę podczas dożynek wojewódzkich, których gospodarzem w tym roku będą Kartuzy. Dyplom i nagrodę za najpiękniejszy wieniec odebrała Alicja Damaschke, nowa sołtys Stężycy. Starostami tegorocznych dożynek stężyckich byli: Marzena Richert, sołtys sołectwa Borucino oraz Jacek Treder, sołtys sołectwa Kamienica Szlachecka.

Uroczystości dożynkowe gminy Stężyca rozpoczęły się uroczystą mszą świętą dożynkową i jednocześnie odpustową w kościele pw. św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej. Nabożeństwu przewodniczył ks. Arkadiusz Okroj, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej i jednocześnie przez wiele lat wikariusz, a podczas studiów rezydent tej parafii.

Plony w gminie udane

Rolników, mieszkańców i gości z posłem Stanisławem Lamczykiem na czele powitał Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca.
- Ten akurat rok był u nas na Kaszubach obfity w plony - mówił wójt gminy Stężyca. - Dopisało nam szczęście, bo i słońca i deszczu było tyle co potrzeba. To, co zbierają nasi rolnicy na tych naszych ziemiach klasy 6Z, to jest mistrzostwo świata. Plony, które osiągają mogłyby być przykładem dla całego polskiego rolnictwa. Proszę pamiętać, że nie mamy tak dobrych ziem jak we wschodniej czy zachodniej części Polski, a i tak udaje nam się tak dobrze gospodarować. Dlatego wszystkim rolnikom składam serdeczne podziękowanie za trud i pracę włożoną w te żniwa, w to, aby ten chleb na tym naszym stole rodzinnym zawsze był.
W imieniu Mateusza Morawieckiego, premiera polskiego rządu, słowo pisane w jego imieniu odczytał asystent rzecznika polskiego rządu, Andrzej Zasada. W imieniu premiera podziękował rolnikom za ich ciężką pracę. Zwrócił się też z serdecznym przesłaniem do strażaków ochotników oraz kół gospodyń wiejskich.
Do rolników zwrócili się również poseł Stanisław Lamczyk, Janina Kwiecień, przez wiele lat starosta kartuski a obecnie członek Zarządu Powiatu Kartuskiego oraz Mieczysław Woźniak, przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego.

Piękna Wieś 2019 w gminie Stężyca

Konkurs Piękna Wieś Pomorska od lat organizowany jest przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Powiatowy finał odbędzie się podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich w Kartuzach. W gminie Stężyca za najpiękniejszą wieś uznano Kamienicę Szlachecką. Drugie miejsce zajęło Borucino, a trzecie ex aequo Sikorzyno i Zgorzałe. W kategorii zagród rolniczych pierwsze miejsce zajęli państwo Bednarkowie z sołectwa Kamienica Szlachecka, a drugie państwo Heweltowie z sołectwa Borucino.

Najsmaczniejszy Produkt Dożynkowy

To konkurs nieodłącznie związany z Najsmaczniejszym Jarmarkiem Dożynkowym, który odbywa się co roku w Wygodzie Łączyńskiej. W tym roku również nie brakowało chętnych do udziału i przygotowanych przez nich pyszności.
- W tym roku do konkursu zgłoszono 27 potraw - mówi Sulisława Borowska z komisji oceniającej, członkini Stowarzyszenia Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej i pracownik Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego we Wieżycy. - Dokładnie zgłoszono cztery dania pochodzenia zwierzęcego. siedem pochodzenia roślinnego, pięć rybnych i... aż 12 nalewek. Wśród nich są eliksiry z głogu, pigwowca, truskawki, czarnego bzu, a nawet kawy. Z tradycyjnych potraw mamy też ryby pod każdą postacią, sałatkę, ciasta, zupę brzadową.
Ta ostatnia dość brzmi tajemniczo, więc poprosiliśmy o komentarz szefa komisji oceniającej, mistrza kuchni Sebastiana Raulina.
- Brzadowa, to nic innego jak zupa owocowa, tylko nazwa została zaczerpnięta ze starego języka kaszubskiego - objaśnia pan Sebastian. - Można do niej użyć wszelkiego rodzaju owoców. Zagęszczana jest najczęściej skrobią ziemniaczaną albo kiślem. Zimą można doń użyć owoców suszonych, a latem udekorować łezką śmietany wiejskiej i dodać makaron.
- Z potraw pochodzenia zwierzęcego zgłoszono w tym roku do konkursu np. gołąbki w sosie własnym, kiełbasę z weka, polędwicę z kurkami i tradycyjny zylc - kontynuuje Sulisława Borowska. - Nie brakuje też potraw z rybek. Mamy sielawę w zalewie octowej, jesiotra wędzonego, pstąga zapiekanego.
Komisji konkursowej, która pracowała w składzie: Sebastian Raulin, przewodniczący oraz Sulisława Borowska i Marta Sominka z Lokalnej Grupy Rybackiej "Kaszuby" w Chmielnie, fundatora nagród w kategorii produkt z ryby.

Wyniki konkursu "Najsmaczniejszy produkt dożynkowy"

Pierwsze miejsce w kat. Produkt pochodzenia zwierzęcego zajął Marek Lis za kiełbasę z weka. Drugie miejsce przyznano Justynie Sitterlee za polędwiczki w sosie kurkowym, a trzecie - Wioletcie Gruchale za zylc z nóżek wieprzowych. Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Joanna Bronk za gołąbki w sosie własnym.
W kat. Produkt pochodzenia roślinnego zwyciężczyniami zostały młodziutkie Natalia i Emilia Brzozowskie za drożdżówkę z jagodami. Drugie miejsce zajęła Beata Kulaszewicz za chleb pszenno-żytni kukurydziany, a trzecie - Bożena Mach za zupę brzadową. Wyróżnienie trafiło do Steni Konkel za dżem z aronii.
W kategorii Produkty z ryb pierwsze miejsce zajął Kazimierz Walkusz za przepysznego jesiotra wędzonego. Na drugim miejscu oceniono Beatę Kulaszewicz za sielawę w occie, a na trzecim Teresę Sitterlee za sielawę w occie.
Wyróżnienie zdobyło Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego za rybę w occie.
Wyjątkowo dużo w tym roku zgłoszono do konkursu nalewek, wszak to domowy kaszubski sposób na choroby i dolegliwości od wielu lat. W tej kategorii zdaniem komisji najlepsza była nalewka "Jarzębinka z ziołami i pigwowcem" autorstwa Doroty Wolskiej. Drugie miejsce zajęła nalewka z czarnego bzu Eugenii Myszka, a trzecie - wino wieloowocowe Stanisława Króla. Wyróżnienie zdobyła nalewka z pigwy Grażyny Król.

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Wszystkie wieńce przygotowane przez sołectwa gminy Stężyca były przepiękne, dlatego komisja postanowiła przyznać trzy nagrody, a wszystkie pozostałe uhonorować czwartym miejscem. Bezkonkurencyjny okazał się w tym roku wieniec sołectwa Stężyca i to ta korona dożynkowa reprezentować będzie gminę Stężyca podczas Dożynek Wojewódzkich i jednocześnie powiatowych 22 września w Kartuzach.
- Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w pracę nad naszym wieńcem - mówiła Alicja Damaschke, sołtys sołectwa Stężyca. - Dziękuję też mojej mamie, która przed laty zaraziła mnie tą pasją. Łącząc pasję z ciężką pracą stworzyliśmy to piękne dzieło.
Drugie miejsce zdobył wieniec sołectwa Żuromino, a trzecie Borucino.

Turniej sołectw gminy Stężyca

Tradycyjnie podczas Dożynek Gminnych w Stężycy odbył się też turniej sołectw. Sołectwa musiały poradzić sobie z najbardziej wymyślnymi konkurencjami. Ostatecznie zwyciężyło sołectwo Żuromino, przed Klukową Hutą i Sikorzynem.

Na scenie też dużo się działo

Artystycznych atrakcji podczas Dożynek 2019 Gminy Stężyca też nie brakowało. Na dobry początek wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta. Potem można było popatrzeć na uzdolnione dziewczyny z Jowita Dance, a następnie posłuchać coverów największych polskich przebojów. Na finał wystąpił kabaret K2, doskonale znany fanom polskich kabaretów, nagrodzony m.in. I miejscem podczas Przeglądu Kabaretów PAKA 2013 w Krakowie.
Dożynki gminy Stężyca 2019 poprowadzili Agnieszka Łukasik i Piotr Szyca z Radia Kaszebe.

-

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto