Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Delegacja ZSP Sierakowice w prestiżowej debacie oksfordzkiej - ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Dwuosobowa delegacja wzięła udział w prestiżowej debacie oksfordzkiej w Wielkiej Brytanii.
Dwuosobowa delegacja wzięła udział w prestiżowej debacie oksfordzkiej w Wielkiej Brytanii. Ze zbiorów ZSP Sierakowice
Delegaci ponad trzydziestu krajów świata spotkali się w Oksfordzie w Anglii, aby przedyskutować problem ocieplenia klimatu. Przedstawiciele Angli, Rumunii, Macedonii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indii, Kenii, Izraela, Libanu, Turcji, Filipin, Kazachstanu, Kolumbii, Hiszpanii, Bułgarii, Seszeli, Pakistanu… i Polski. Nasz kraj reprezentował m.in. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach.

Uczennica ZSP Sierakowice, Agnieszka Wenta, pod opieką nauczycielki języka angielskiego, Aleksandry Klaman-Chmielewskiej, wzięła udział w konkursie na esej w formie listu otwartego skierowanego do Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresa na temat „Możemy pokonać zmiany klimatu przed rokiem 2030". Konkurs zorganizowała fundacja Trust for Sustainable Living, która jest organizacją pożytku publicznego promującą poprzez edukację zrównoważony rozwój w Wielkiej Brytanii i na świecie. W konkursie wzięło udział 1229 uczniów z 77 krajów, a Agnieszka została jedną z wyróżnionych uczennic. Dzięki hojności sponsorów, uczennica i nauczycielka mogły pojechać do Anglii, aby wziąć udział w oksfordzkiej debacie.
Debata i wręczenie nagród odbyły się w budynkach Uniwersytetu Oksfordzkiego, między innymi w sali, gdzie Darwin prezentował swoją teorię ewolucji. Znacznie wpłynęło to na rangę przedsięwzięcia i  motywację młodzieży.  Uczniowie przygotowali się do debaty w międzynarodowych grupach, i dyskutowali w obecności międzynarodowych znawców. Ponadto, uczestnicy wzięli udział w rozmowie z ekspertami do spraw klimatu.
- Rozmawiano o możliwościach naprawienia sytuacji i powstrzymania negatywnych skutków zmian klimatu dla ludzkości – mówi Aleksandra Klaman-Chmielewska, nauczycielka angielskiego, która wzięła udział w oksfordzkiej dyskusji. - Był to jeden z niewielu momentów, kiedy przedstawiciel Filipin mógł szczerze powiedzieć przedstawicielce Polski, że nadszedł czas na poszukiwanie innych źródeł energii niż węgiel. A było tak, ponieważ młodzi ludzie nie przejmowali się poprawnością polityczną czy korzyściami finansowymi, a głównym ich celem była wspólna konstruktywna praca na rzecz rozwiązania problemu.
Uczestnicy odwiedzili również firmę Johnson Matthey Technology Centre, gdzie rozmawiali z młodymi naukowcami tworzącymi produkty wspierające ochronę środowiska, jak na przykład nowoczesne opakowania wydłużające termin ważności do spożycia żywności, niezbędne podczas długiego transportu.
- Mogłam poznać zdanie specjalistów, naukowców na temat zmian klimatu - opowiada Agnieszka Wenta.- Najlepszym doświadczeniem była jednak możliwość korzystania z nabytej w szkole wiedzy w zakresie języka. Mogłam ćwiczyć język angielski poprzez codzienne rozmowy ze znajomymi, których tam poznałam. Uważam, że ten wyjazd był ogromnym doświadczeniem, pozwolił mi poznać kulturę i obyczaje Anglików i uczniów z innych krajów świata, a także poszerzyć wiedzę z zakresu ochrony środowiska - dodaje uczennica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto