Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dariusz Makowski - zapobiec Salmonelli

Janina Stefanowska
Lekarz med. Dariusz Makowski, dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach
Lekarz med. Dariusz Makowski, dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach
O profilaktyce zachorowań na salmonellozy z Dariuszem Makowskim, dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach, rozmawia Janina Stefanowska. - Lato sprzyja występowaniu zatruć pokarmowych.

O profilaktyce zachorowań na salmonellozy z Dariuszem Makowskim, dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach, rozmawia Janina Stefanowska.

- Lato sprzyja występowaniu zatruć pokarmowych. Możemy im chyba jednak zapobiec, by zdrowo przeżyć urlop i wakacje...

- Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych na terenie naszego województwa są jaja kurze zakażone pałeczkami Salmonella oraz mięso i jego przetwory. W jajach kurzych zarazki mogą bytować na powierzchni skorupki, a rozmnażać się wewnątrz jaja. Do szybkiego rozmnażania się zarazków może dochodzić także w mięsie, szczególnie rozdrobnionym i przetrzymywanym w cieple.

- Jak należy postępować, by ustrzec się zatrucia pokarmowego?

- Większość zatruć pokarmowych jest wywołana spożyciem potraw, które zawierają surowe jaja, nie poddane działaniu wysokiej temperatury: desery, ciastka z kremem, torty, serniki na zimno, majonezy, zupy dla niemowląt, ?tatary? oraz rozdrobnione przetwory mięsne w postaci galaretek, pasztetów i nadziewanych pierogów. Nie należy więc ich spożywać, tak jak wyrobów z surowego czy półsurowego mięsa. W czasie przygotowywania posiłków trzeba dbać o czystość rąk, naczyń i urządzeń kuchennych.

- Swego czasu uczono nas, że wystarczy umyć jaja przed użyciem.

- To nie wystarcza, gdyż zarazki przenikają przez skorupkę i mnożą się w jego wnętrzu. Trzeba myć ręce przed i po każdym kontakcie z surowymi jajami i surowym mięsem, szczególnie drobiem. Należy kupować jaja przechowywane w chłodzie i trzymać je w lodówce w wydzielonym miejscu, tak, by nie stykały się z produktami przeznaczonymi do bezpośredniego spożycia. Ta sama zasada dotyczy mięsa.

- Jak rozpoznać zatrucie pokarmowe spowodowane pałeczkami Salmonella?

- U przeciętnie zdrowego człowieka zakażenie niewielką ilością bakterii może przebiegać bezobjawowo. Większa dawka zarazków wywołuje kilkudniowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zwane popularnie zatruciem pokarmowym. Objawy występują zwykle po 72 godzinach od spożycia zakażonej żywności, towarzyszą im bóle brzucha, gorączka, czasem nudności i wymioty. U osób mniej odpornych - małych dzieci, ludzi schorowanych czy starszych - pałeczki Salmonella mogą doprowadzić do różnego rodzaju zakażeń w organizmie.

- Dziękuję za rozmowę.

Salmonellozy
Salmonellozy to zachorowania wywołane odzwierzęcymi typami bakterii - pałeczkami Salmonella. Naturalnym miejscem bytowania tych bakterii jest przewód pokarmowy zwierząt dzikich i hodowlanych. Pałeczki wydalane są z kałem i w sprzyjających warunkach mogą żyć poza organizmem żywym nawet do kilku miesięcy - w glebie ok. 3 miesięcy, w wodzie - do kilku tygodni, w wysuszonych produktach spożywczych (białko jaj, mleko w proszku) - przez nieograniczony czas. Człowiek zakaża się poprzez żywność zanieczyszczoną odchodami zakażonych zwierząt (drobiu, myszy, szczurów), przez produkty
żywnościowe pochodzące od zakażonych zwierząt (jaja, mięso, szczególnie drobiowe, mleko) oraz bezpośrednio od zakażonych zwierząt i ludzi, którzy wydają pałeczki Salmonella (mogą to być ludzie chorzy i zdrowi, będący nosicielami).

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto