Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej urodzeń w Sierakowicach. Od 32 lat nie było tak niskich wyników w "Krainie miłości". Jest też spadek liczby mieszkańców

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Tendencje ogólnopolskie dotknęły i gminę Sierakowice
Tendencje ogólnopolskie dotknęły i gminę Sierakowice fot. ilustr./Maciej Krajewski
Od 1991 r., kiedy to objął ten urząd, wójt Tadeusz Kobiela szczegółowo monitoruje dane demograficzne gminy Sierakowice. W minionej dekadzie miał miejsce rekordowy przyrost naturalny, o którym rozpisywała się cała Polska. W 2022 r. padł jednak rekord, jakiego nie sposób świętować...

Przyrost naturalny w gminie Sierakowice

Tradycją jest, że na pierwszej sesji Rady Gminy Sierakowice w nowym roku wójt Tadeusz Kobiela przedstawia dane demograficzne z minionych miesięcy. Sierakowice przez lata były liderem wśród polskich gmin, jeśli chodzi o przyrost naturalny. Niestety również „Krainę miłości” dotknęły zauważane w całym kraju spadki liczby urodzeń, przy jednoczesnej bardzo dużej liczbie zgonów.

Dobrą wieścią pozostaje przy tym, że w gminie wciąż przybywa mieszkańców. Nawet jeśli stosunkowo niewielu...

- Mamy jeszcze wzrost. Ale zaznaczam: „jeszcze” - komentował na sesji wójt Kobiela.

Gmina Sierakowice - ile wynosił przyrost naturalny?

W 2022 roku łączna liczba mieszkańców gminy wzrosła ledwie o 20 - z 20 131 do 20 151. Ludzie powędrowali głównie do okolicznych miejscowości, bowiem same Sierakowice odnotowały spadek, jakiego próżno szukać w 32-letniej historii prowadzenia tych statystyk - z miejscowości względem roku ubiegłego ubyło 80 osób (pod koniec 2022 r. liczba mieszkańców wyniosła tu 7123). Już rok temu padł niechlubny rekord w tej kwestii, bo po raz pierwszy w ogóle spadła liczba mieszkańców Sierakowic. Różnica tym razem jest jednak nieporównywalna.

W pozostałych miejscowościach gminy sytuacja z kolei niewiele się zmieniła co do ubiegłego roku. Na drugim miejscu pod względem liczby mieszkańców pozostaje Gowidlino, mające 1671 osób zameldowanych na stałe, lekko poniżej tysiąca plasują się jeszcze Kamienica Królewska i Puzdrowo.

ZOBACZ TEŻ:
Od tego roku 2 tysiące złotych dla każdego stulatka w gminie Żukowo!

Symptomy czegoś większego

Sam przyrost naturalny w gminie również jest rekordowo niski. W 2022 r. wyniósł on 7,40 promila. Na wynik ten złożyły się bardzo duża liczba zgonów już czwarty rok z rzędu - 142 (tylko 7 mniej od ubiegłorocznego rekordu) - oraz stosunkowo niewielka liczba urodzeń - 291 (ponad 50 mniej, niż w 2021 r.). Porównywalnie niski przyrost naturalny był tu 20 lat temu, ale nawet wtedy nie przebił on bariery 8 promili.

- Dane dotyczące przyrostu naturalnego obserwuję od 32 lat i takiego słabego wyniku jeszcze nie mieliśmy - stwierdził Tadeusz Kobiela.

Szef sierakowickiego samorządu zauważył przy tym, że gmina nie jest osamotniona w ponurych statystykach.

- Wszędzie siada przyrost naturalny mieszkańców. U nas to jest też bardzo widoczne - dodał.

Wraz z wynikiem 7,40 promili przyrostu naturalnego w 2022 r. można już mówić o wyraźnej tendencji spadkowej w „Krainie miłości”. W 2018 r. widzieliśmy tu wzrost o 15 promili, z każdym kolejnym rokiem jednak ta liczba stopniowo malała i dziś oglądamy niecałą połowę osiągniętego wtedy wyniku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto