Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz częściej na miejsce wypoczynku wybieramy kraje pozaeuropejskie

Alicja Zielińska
W grupie osób wybierających się na wakacje poza granice kraju, spora jest liczba osób, które decydują się również na ten czas opuścić kontynent.

Biura podróży prześcigają się w pełnych ofertach, bowiem wakacje poza krajami Unii europejskiej wiążą się przeważnie z innym środkiem transportu niż własne auto. Wówczas najczęściej korzystamy z linii lotniczych.
Jeśli planujemy wakacje poza Unią Europejską, musimy mieć paszport, a do niektórych krajów , np. USA, również wizę. Musimy też pamiętać, że podróżujące z nami dziecko musi mieć własny paszport. Dziecku, które nie skończyło jeszcze 5 lat, można wyrobić ważny 12 miesięcy paszport tymczasowy. Zrobiona do niego fotografia nie musi spełniać ostrych wymogów tzw. paszportów biometrycznych. 
Planując wypoczynek poza Europą warto sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy kraj, do którego się wybieramy, wymaga od Polaków posiadania wizy i jaka jest procedura jej uzyskania.
Musimy też zadbać o wykupienie ubezpieczenia turystycznego, obejmującego koszty leczenia. Najkorzystniejsze może okazać się wykupienie polisy w pakiecie, obejmującej oprócz kosztów leczenia również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności, a czasem też ubezpieczenie bagażu. jeżeli na wakacje wybieramy się samochodem niezbędna jest także Zielona Karta – czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Jego cena jest zależna głównie od pojemności silnika i okresu, na jaki będzie wykupiona (od 15 dni do 1 roku). Posiadanie Zielonej Karty oznacza dla kierującego, że jego odpowiedzialność jest ubezpieczona zgodnie z wymogami prawa ubezpieczeniowego odwiedzanego kraju. 
Obecnie biura podróży, które organizują wyjazdy zagraniczne są zobowiązane ubezpieczać swoich klientów, i jest to kwota wliczona w cenę wypoczynku. Jeżeli natomiast wyjazd organizujemy na własną rękę, o polisę ubezpieczeniową musimy zatroszczyć się sami. W obu przypadkach przy zakupie ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, czyli górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, zakres ochrony oraz wyłączenia, w których zdefiniowane są zdarzenia nie podlegające ubezpieczeniu (np. szkody powstałe w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych, leczenie dolegliwości wynikających z chorób przewlekłych).
Przed wyjazdem do egzotycznych krajów należy pomyśleć o odpowiednich szczepieniach - powinniśmy znacznie wcześniej sprawdź kalendarz zalecanych szczepionek.
Ważne też by pamiętać, że w krajach nie należących do Unii za rozmowy komórkowe zapłacimy więcej.

apla
Osoby, które wyjeżdżają na wakacje do krajów spoza Unii, mogą w bagażu osobistym przywieźć towary bez cła do równowartości 300 euro, gdy podróżują na lądzie, lub do 430 euro, gdy z wczasów wracają samolotem lub statkiem. Warto przede wszystkim znać ograniczenia, które obowiązują w tym zakresie, jeśli przywozimy towary z krajów nie należących do Unii Europejskiej. 

apla2
Poza Unią Europejską możemy podróżować tylko na podstawie paszportu, bez wiz, do większości krajów z tzw. białej listy. Są to: Andora, Argentyna, Brazylia, Brunei, Chile, Chorwacja, Gwatemala, Honduras, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Kostaryka, Meksyk, Malezja, Monako, Nikaragua, Nowa Zelandia, Panama, Paragwaj, San Marino, Salwador, Singapur, Urugwaj, Watykan i Wenezuela. Biała lista obejmuje również regiony pozostające pod administracją Chin: Hongkong i Makau. Z większością państw z białej listy Polska zawarła umowy o ruchu bezwizowym, poza Australią i Stanami Zjednoczonymi.







od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto