Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, aby izolacja i stres nie przerodziły się w przemoc domową?

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
archiwum redakcji/123rf
W ubiegłym tygodniu wspominaliśmy o niepokojących sygnałach z różnych stron, jakoby izolacja wywołana epidemią koronawirusa wzmagała występowanie przemocy w rodzinie. Aby monitorować sytuację oraz móc sprawniej reagować Centrum Interwencji Kryzysowej w Kartuzach wprowadziło środki zaradcze, przyjrzeliśmy się też, jak to wygląda na gruncie gminnym. O działaniu tutejszych służb oraz jak my sami możemy zareagować rozmawialiśmy z Aleksandrą Gołatą, przewodniczącą Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Chmielnie.

Panująca epidemia COVID-19 zmieniła nasz tryb życia. W domach spędzamy z rodzinami całe dnie. Czasami nie jest to łatwe łącząc naukę zdalną z pracą w domu, czy, w niektórych przypadkach, nagłym bezrobociem. Jak sobie z tym radzić, żeby stres i negatywne emocje nie były odreagowywane na innych członkach rodziny?

Rzeczywiście izolacja rodzin w domach, wiążące się z tym obowiązki oraz współistniejący strach przed chorobą czy utratą pracy stają się źródłem narastającego stresu oraz frustracji. Ważne jest, abyśmy spróbowali zaadoptować się do nowej sytuacji, zaakceptowali to, że na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Pomocne jest również zaplanowanie sobie dnia, funkcjonowanie w stałym rytmie daje poczucie bezpieczeństwa oraz sprawczości. Zadbajmy o komfort pracy zdalnej, przygotujmy do niej siebie i dzieci. Warto również porozmawiać z dziećmi na temat obecnej sytuacji. Spróbujmy wykorzystać dany nam czas z rodziną, robiąc wspólnie to co sprawia nam przyjemność. Choć to bardzo trudne, skupmy się na rzeczach pozytywnych, na tych na które mamy wpływ. Utrzymujmy kontakty z osobami którym ufamy, wyraźmy swój niepokój i obawy, nazwijmy towarzyszące nam emocje. W razie potrzeby skorzystajmy z telefonicznego kontaktu ze specjalistą.

Czy widzą Państwo narastający problem przemocy w rodzinie w związku ze stanem epidemii?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecna sytuacja stwarza warunki do eskalacji gniewu czy agresji, natomiast do tej pory nie odnotowaliśmy wzrostu zgłoszeń. Niemniej jednak, jako osoby pracujące w obszarze przeciwdziałania przemocy pozostajemy czujni, gdyż mamy świadomość, że rodziny borykające się z problemem przemocy znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji. Osoby dotknięte przemocą często pozostają w stałej izolacji z osobami stosującymi przemoc i nie mają fizycznej możliwości zgłoszenia problemu. W związku z tym konieczne jest stałe monitorowanie sytuacji rodzin, w których przemoc już wystąpiła lub w których istnieje takie podejrzenie.

Jak sobie z takim problemem poradzić? Czy osoby poszkodowane przemocą w rodzinie znajdą pomoc w swojej gminie? Od kogo ją otrzymają ?

Tak oczywiście, osoby doznające przemocy znajdą pomoc w swojej gminie. Epidemia koronawirusa nie wstrzymała działania zespołów interdyscyplinarnych oraz grup roboczych. Zgłoszenia należy kierować drogą telefoniczną, mailową lub listowną do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie lub zawiadamiać Policję. Ponadto pamiętajmy o możliwości zgłaszania problemu przedstawicielom oświaty, służby zdrowia czy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pracownicy tych służb również mają uprawnienia do tego, aby wszcząć procedurę „Niebieskie Karty” i w ten sposób uruchomić kompleksowe działania pomocowe. Oczywiście sytuacja jest nietypowa i wymaga zastosowania odpowiednich procedur, ale osoby zgłaszające problem przemocy nie pozostają pozostawione same sobie, pozostają w stałym kontakcie z pracownikiem socjalnym, funkcjonariuszem policji czy asystentem rodziny. Ponadto istnieje możliwość skorzystania w sposób telefoniczny z porad specjalistów pracujących na terenie gminy, powiatu czy z ogólnopolskich telefonów zaufania.

Jak obecnie wygląda sytuacja w gminie Chmielno? Ile miesięcznie przypadków przemocy w rodzinie Państwo odnotowują?

W ostatnim czasie nie zwiększyła się liczba nowych zgłoszeń, co nie oznacza że tej przemocy nie ma. Zakładamy, że wzrost odnotowanych przypadków przemocy może wystąpić po ustaniu okresu epidemii i izolacji społecznej, kiedy to osoby pokrzywdzone będą miały wystarczająco bezpieczne warunki, aby ten problem zgłosić.

Pozostajemy natomiast w stałym kontakcie z rodzinami objętymi wcześniej wsparciem zespołu i grup roboczych. Jak wspomniałam, sytuacja sprzyja izolacji i może powodować brak możliwość skorzystania z pomocy. Zwłaszcza w środowisku wiejskim sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana, uwarunkowana wieloma innymi czynnikami.

Pomóc i reagować możemy także jako sąsiedzi, znajomi. Co zrobić w sytuacji, kiedy zauważymy u swoich sąsiadów, czy innych osób z najbliższego otoczenia niepokojące sygnały? Jakie to mogą być sygnały? Jak się wtedy zachować?

Jeśli jesteśmy świadkami przemocy nie pozostańmy obojętni, reagujmy, zgłaszajmy to! Poinformujmy odpowiednie służby, porozmawiajmy z osobą dotkniętą przemocą i spróbujmy przekonać ją, żeby zgłosiła się po pomoc, bądźmy dla niej wsparciem. Zgłaszajmy wszystkie niepokojące sygnały takie jak : awantury, wrzaski, płacz, stłumione krzyki, widoczne obrażenia na ciele. Epidemia nie wstrzymała procedury „Niebieskie Karty”, ani interwencji, jeżeli ktokolwiek ma podejrzenie, że w jakiejś rodzinie dzieje się coś niedobrego powinien niezwłocznie powiadomić policję.

Kto wchodzi w skład Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w gminie Chmielno?

Są to: kierownik Posterunku Policji w Chmielnie, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie wraz z kierownikiem działu oraz pracownikiem socjalnym, dyrektorzy wszystkich szkół z terenu gminy oraz dyrektor przedszkola samorządowego, przedstawiciel służby zdrowia, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych, kierownik Centrum Interwencji Kryzysowej w Kartuzach oraz kierownik Zespołu kuratorskiej służby sądowej wykonujący orzeczenia w sprawach karnych przy Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto