Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chór Strzelenka z Tuchomia konsekwentnie doskonali swoje umiejętności

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Nadesłane/ZKP Chwaszczyno
"Warsztaty ze Strzelenką" - pod taką nazwą w Szkole Podstawowej w Tuchomiu zorganizowano zajęcia dla chórzystów w ramach projektu Lokalne Partnerstwo, współfinansowanego przez gminę Żukowo. Członkowie tuchomskiego chóru Strzelenka mieli możliwość pracy z fachowcami, poznania wielu cennych wskazówek merytorycznych w zakresie śpiewu i tańca. Pozyskana wiedza zapewne zaprocentuje podczas występów chóru.

Chór Strzelenka z Tuchomia powstał w 2009 roku

Inicjatorem jego powstania był Tomasz Fopke, ówczesny prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chwaszczynie. Dwa lata wcześniej powstała żeńska grupa chóru, która działała przy miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu. Na akordeonach towarzyszyli wówczas Tomasz Groth i Karol Krefta.

Z czasem panie zaprosiły do współpracy również swoich mężów, a oni innych sąsiadów. Tak uformowała się około dwudziestoosobowa grupa, która wyodrębniła się z Koła Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu i przybrała status chóru. Dyrygentem został Karol Krefta.

Śpiewacy stanęli przed dokonaniem wyboru nazwy zespołu. Chórzyści zaproponowali, aby "imię" chóru było kojarzone z geografią ich miejscowości. Obierając takie kryterium przyjęli nazwę Strzelenka, która pochodzi od nazwy rzeki przepływającej przez Tuchom. I tak rozpoczęła się przygoda z promocją regionu i kultywowaniem kultury kaszubskiej, która trwa do dziś.

W czerwcu w Tuchomiu odbyły się warsztaty dla chórzystów zorganizowane przez ZKP Chwaszczyno

Poprowadzili je znawcy sztuki wokalnej, tańca i języka kaszubskiego. Podstawy śpiewu przybliżył ks. dr hab. Robert Kaczorowski, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, śpiewak-baryton, ważną rolę przykładając do prawidłowego oddychania i dykcji.

Kilka dynamicznych układów tanecznych z uczestnikami warsztatów utrwalił Marek Czarnowski, kierownik artystyczny zespołu Redzanie, nauczyciel-kaszubista, licencjonowany instruktor tańców ludowych.

Za część językową odpowiadał dr Tomasz Fopke, poeta, lektor kaszubski, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

(Info: OKiS Żukowo, ZKP Chwaszczyno)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto