Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chór GUMed wystąpił w Sulęczynie, Mściszewicach i Sierakowicach - ZDJĘCIA

Maciej Krajewski
Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wystąpił w trzech parafiach powiatu kartuskiego z niezwykłymi koncertami. Muzycy wykonali najpiękniejsze z polskich, ukraińskich i francuskich kolęd, pastorałek i utworów świątecznych. W ich repertuarze znalazły się zarówno pieśni popularne, jak i te mniej znane, np. Pokłon Jezusowi, Zaśnij dziecino, Nowa radost, Święta Panienka, Serca ludzkie się radują.

Mury kościołów w powiecie kartuskim zadrżały pod rozbrzmiewającym śpiewem chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Chórzyści pierwszy swój występ dali w dzień Objawienia Pańskiego (6.01) w kościele Świętej Trójcy w Sulęczynie. Kolejny koncert odbył się tydzień później w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mściszewicach.

Utalentowani muzycy jednak na tym nie zakończyli swej trasy koncertowej po Kaszubach, w powiecie występując jeszcze tego samego dnia w sierakowickiej parafii św. Marcina. Ponadto chórzyści dadzą koncert jeszcze w niedzielę 20 stycznia w Rumii, a 27 stycznia w Chojnicach. Wcześniej wystąpili też 5 stycznia w Rumii oraz 6 stycznia w Bojanie.

Utytułowani artyści

Chór GUMed jest jednym z najstarszych i najbardziej utytułowanych chórów akademickich w Polsce. Założony w 1946 roku wielokrotnie stawał na podium międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych, a w 2017 roku zajął pierwsze miejsce na VIII Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych.

Na koncertach w powiecie chórzystom przewodził Jerzy Szafrański, absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej, ceniony pedagog, dyrygent, a także kompozytor i aranżer. Kierował najstarszym gdańskim chórem męskim „Moniuszko”, a od 1984 r. Chórem Archikatedralnym w Gdańsku Oliwie. W 1987 r. poprowadził chór 2000 śpiewaków, który wystąpił dla Jana Pawła II podczas mszy na gdańskiej Zaspie.

Nie zabrakło też i lokalnego akcentu - chórowi GUMed nieodłącznie akompaniował wirtuoz akordeonu Paweł A. Nowak. Jest on też głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie oraz współtwórcą i pomysłodawcą jedynego w Polsce muzeum akordeonu w Kościerzynie.

Zobacz też: Koncert kolęd Macieja Miecznikowskiego w Kartuzach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto