Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chmielanie świętowali jubileusz 35-lecia zespołu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Już od lat 80. XX wieku występują na scenach w Polsce i za granicą, na każdym kroku promując kulturę kaszubską. W sobotę jednak Chmielanie zagrali, zatańczyli i zaśpiewali na własnym „podwórku”, świętując jubileusz 35-lecia istnienia zespołu.

Uroczyste spotkanie w chmieleńskim Domu Kultury nie mogło się zacząć inaczej, niż występem Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Chmielanie. W pierwszej kolejności historię samego zespołu przybliżył jeszcze wszystkim Robert Groth, dziennikazr Radia Gdańsk. Dalej już wielopokoleniowa grupa zachwyciła obecnych na sali widowiskowej różnorodnymi tańcami i wykonaniami utworów kaszubskich.

I choć występ trwał ponad godzinę, mogąc spokojnie być jedynym wydarzeniem tego wieczoru, sobotnia uroczystość w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie miała przede wszystkim na celu uhonorowanie jubilatów. Zaraz po ostatnim tańcu Chmielan na scenę wbiegli członkowie z sąsiedniego Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Sierakowice, przybywając prosto z własnego koncertu. Chmieleńskiej grupie dziękowali także m.in. przedstawiciele Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz, poseł Stanisław Lamczyk i samorządowcy, w tym reprezentujący władze powiatu kartuskiego radni Andrzej Leyk oraz Janina Kwiecień, członkowie Zarządu Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

- Historia zespołu na stałe wpisała się w życie kulturalne gminy Chmielno i powiatu kartuskiego. Od kilkudziesięciu lat jesteście ambasadorami kultury kaszubskiej w kraju i za granicą. Zespół z pasją i entuzjazmem inicjuje przedsięwzięcia kulturalne i społeczne, aktywizuje mieszkańców i dba o promocję naszej małej ojczyzny - radny Leyk odczytywał słowa starosty powiatowego Bogdana Łapy. - W tym uroczystym dniu prosimy przyjąć najserdeczniejsze życzenia pomyślności w realizacji dalszych przedsięwzięć artystycznych, wiernej publiczności, której dostarczają Państwo wielu radosnych wzruszeń, oraz osobistej satysfakcji z efektów Waszej działalności.

Andrzej Leyk dodał też kilka słów od siebie, gratulując i dziękując zespołowi za tak piękną działalność.

- Mówią, że naród bez kultury to naród jakby bez tożsamości. U Was to nie grozi - podsumowywał.

Będąc przez 20 lat starostą powiatowym Janina Kwiecień również nie omieszkała skierować kilku słów uznania dla zespołu i Marii Leszczyńskiej, aktualnej kierownik grupy.

- Miałam okazję Was obserwować, bywać z Wami, i widziałam, jak się rozwijacie, wzrastacie. Cudownym jest, że to zespół wielopokoleniowy. To coś, czego nam brakuje w innych miejscach, a tu właśnie jest możliwe - mówiła Janina Kwiecień. - Chmielno może być z Was dumne.

Sami Chmielanie z kolei podziękowali wszystkim, którzy przez te lata wspierali zespół - władzom gminy Chmielno i powiatu kartuskiego, sponsorom, współpracownikom, dawnym członkom zespołu, a także kierownik Leszczyńskiej.

35-lat promowania kultury

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Chmielanie powstał 24 września 1984 roku. Impuls i zamysł powstania grupy dali Władysław Kostuch, prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Kartuzach, i Danuta Cierocka, specjalista ds. wiejskiego gospodarstwa domowego i szkoleń rolniczych Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Na pierwszą próbę zgłosiło się jedynie 17 osób, jednak już w styczniu 1985 roku grupa liczyła 34 członków. Pierwszy występ zespołu odbył się jednak dopiero 2 czerwca 1985 roku w Szkole Podstawowej w Chmielnie, na Konkursie Recytatorskim Prozy i Poezji Kaszubskiej. Chmielanie występowali wtedy jeszcze bez strojów regionalnych.

Od początku istnienia przez zespół przewinęło się już 200 osób, aktualnie liczy on 50 członków. W swoim repertuarze ma około 80 pieśni i 30 tańców. Choreografie taneczne ułożyli Jan Właśniewski i Jerzy Soliwoda, który pełni funkcję choreografa do dziś. Chmielanie co roku też w okresie letnim prezentują słynne widowisko „Wesele Kaszubskie”, wielokrotnie wystawiane także za granicą.

Kierownikami zespołu kolejno byli: Wiesław Byczkowski (9.1984 - 9.1990; nie żyje), Barbara Węsierska (9.1990 - 3.1991), Kazimierz Gruenholz (3.1991 - 7.1992), Danuta Sznaza (7.1992 - 11.1994) oraz Maria Leszczyńska (11.1994 do chwili obecnej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto