Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chciała kupić zabawki - straciła 1200 zł. Kolejna mieszkanka padła ofiarą oszustów

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
39-latka kliknęła w nadesłany przez oszusta link. Krótko po tym zorientowała się, że z jej konta zniknęły pieniądze.
39-latka kliknęła w nadesłany przez oszusta link. Krótko po tym zorientowała się, że z jej konta zniknęły pieniądze. pexels.com
Oszuści nie śpią. Przekonała się o tym 39-letnia mieszkanka powiatu kartuskiego. Kobieta chciała kupić zabawki, ale przez nieuwagę umożliwiła niewłaściwym osobom dostęp do jej konta bankowego. Policjanci jak zawsze apelują o ostrożność.

W ostatnich latach regularnie już piszemy o oszustwach internetowych i telefonicznych. Niestety wciąż ludzie wpadają w sidła oszustów. W ostatnich dniach spotkało to 39-letnią mieszkankę powiatu kartuskiego.

Jak podaje sierż. Aldona Domaszk, oficer prasowy KPP w Kartuzach, kobieta chciała kupić zabawki. Na jednym z portali internetowych znalazła atrakcyjną ofertę i skontaktowała się ze sprzedawcą. By sfinalizować transakcję osoba po drugiej stronie przesłała 39-latce link. Gdy kobieta w niego kliknęła i wypełniła znajdujący się tam formularz, oszust miał już wszystko, czego potrzebował.

- Mieszkanka zorientowała się, że z jej konta zniknęło 1200 zł - mówi rzeczniczka kartuskiej policji.

ZOBACZ TEŻ:
Akcja "Bezpieczny pieszy". Więcej wykroczeń po stronie kierowców niż pieszych

Znowu to samo

Powyżej opisany schemat działania oszustów jest bardzo popularny w ostatnich latach. W ten sposób ofiarą paść mogą zarówno kupujący, jak i sprzedający. Kluczowym elementem jest właśnie nadesłany link - odsyła on nas do strony łudząco podobnej do witryny sklepu lub banku. Jednakże tylko wygląd ma wspólny z prawdziwą stroną, bo po wpisaniu tu swoich danych oszuści mogą nawet dobrać się do naszych oszczędności.

Policjanci niezmiennie przestrzegają, aby po prostu nigdy nie klikać w takie linki. Już jakiś czas temu kartuska komenda opublikowała listę zasad, jakimi należy się kierować, aby nie paść ofiarą oszustów:

  • Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem (np. przez komunikator WhatsApp czy Messenger).
  • Zapoznaj się z instrukcją płatności i regulaminem OLX czy innej strony/aplikacji na której wystawiasz rzeczy na sprzedaż.
  • Czytaj SMS-y z Banku.
  • Zwróć uwagę na to co autoryzujesz.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego - tak samo jak i każdą inną stronę. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

- Jeśli padniesz ofiarą oszustwa natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem. Należy zastrzec kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Następnie o sytuacji poinformuj Policję - podają kartuscy mundurowi. - Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie daj się oszukać! Pamiętaj! Weryfikuj otrzymywane wiadomości. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

Powyżej opisany przykład nie jest jedynym sposobem, w jaki oszuści próbują się dobrać do naszych oszczędności. Pod koniec stycznia niemałe pieniądze straciła dwójka mieszkańców naszego powiatu, którzy byli przekonani, że rozmawiają z konsultantami bankowymi:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto