Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwalne filmy w Kartuzach - projekcje trwają

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Od godz. 15 w Kartuzach działa dziś Kino Letnie Ocalone od Zapomnienia. W Parku Solidarności puszczane są zarówno dokumenty, jak i odrestaurowane cyfrowo filmy. Seanse potrwają do wieczora.

Piątkowe seanse rozpoczęły dwa pierwsze odcinki kultowego serialu „Podróż za jeden uśmiech”. Dalej zaś było nieco lokalnego folkloru - zaprezentowano krótkie filmy o Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz, który to w tym roku świętuje 75-lecie działalności. Była także 10-minutowa wycieczka z kamerą po Muzeum Kaszubskim, stworzona w 1976 roku.

W momencie pisania tego artykułu jeszcze niewiele osób pozajmowało miejsca na leżakach, ale z czasem pojawiali się nowi. Ku zaskoczeniu samych organizatorów na widowni zasiadły też osoby bardzo blisko związane choćby właśnie z zespołem „Kaszuby”, w tym pani Lucyna Kwidzińska, wdowa po zasłużonym i wieloletnim kierowniku grupy Franciszku Kwidzińskim. Podzielili się oni z publicznością paroma wspomnieniami ze swoich czasów w zespole.

Na razie trwa projekcja pozostałych pięciu odcinków „Podróży za jeden uśmiech”. Wieczorem do obejrzenia jeszcze będą:

„Party przy świecach”. Rok produkcji: 1980. Czas trwania: 55 min. W godz. 19:35 - 20:20

Niezamożne, kochające się małżeństwo chce zaimponować bogatym kuzynom. Zapowiedzieli wizytę, przysłali zdjęcia swojej pięknej willi…Niuniek i Aniołek nie chcą być gorsi. W zasadzie nielegalnie urządzili wielkie przyjęcie w dużym mieszkaniu szefa Niuńka…Zabawa trwa w najlepsze pomimo awarii i braku prądu. Wszystko skończyłoby się dobrze, gdyby nie sąsiad, któremu przeszkadzały nocne hałasy. W wyniku jego interwencji całe towarzystwo wylądowało na komisariacie… Mimo takiej wpadki Niuniek i Aniołek składają rewizytę swoim bogatym kuzynom. Jakież było ich zdziwienie kiedy okazało się, że willa, samochód i piękny ogród kuzynostwa należą do ich sąsiadów! Takie rzeczy zdarzają się tylko wtedy kiedy autorem scenariusza napisanego na motywach własnego opowiadania jest Jan Himilsbach! Reżyseria: Antoni Krauze. Zdjęcia: Tomasz Tarasin. Scenografia: Bogdan Solle. W rolach głównych: Halina Wyrodek, Wiesław Wójcik, Barbara Rachwalska, Tomasz Zaliwski, Ewa Ziętek oraz Jan Himilsbach w roli sąsiada-donosiciela.

„Chłopcy” (komediodramat). Rok produkcji 1973. Czas trwania 80 min. W godz. 20:30 - 21:55

Wzruszająca, poetycka, historia o jesieni życia, która ma swoje marzenia, pragnie przygód i niezależności. Opowieść o ludziach, żyjących wspomnieniami z "dawnych, dobrych lat". Sukces "Chłopców" to w dużej mierze zasługa doskonałego scenariusza Stanisława Grochowiaka, ale film nie byłby tak doskonały, bez absolutnie rewelacyjnej obsady i aktorstwa. Pensjonariusze domu pogodnej starości postanawiają przeciwstawić się siostrze Marii, przełożonej sióstr zakonnych, prowadzących dom starców, postanowiła wprowadzić rządy żelaznej ręki. Nie spodziewała się, że jej podopiecznych stać na zorganizowaną kontrę, sztubackie wybryki i pełne fantazji psikusy. Pewnego dnia ich duchowy przywódca opuszcza pensjonat. Czy pozostali na placu boju kontestatorzy znajdą w sobie dość siły, by skutecznie przeciwstawić się siostrze Marii? Życie nie kończy się po siedemdziesiątce! Reżyseria: Ryszard Ber. Zdjęcia: Wiesław Rutowicz, Jerzy Łukaszewicz. Scenografia: Alan Starski. W rolach głównych: Kazimierz Opaliński, Zdzisław Mrożewski, Aleksander Dzwonkowski, Wacław Kowalski, Ignacy Machowski, Zofia Mrozowska

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto