Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Uniwersytet ludowy ? szkoła dla życia" - publikacja o edukacji dorosłych

Iwona Joć
Polsko-niemiecka książka "Uniwersytet ludowy ? szkoła dla życia" to chyba pierwsza w naszym kraju tak obszerna publikacja na temat tych placówek, nielicznych jeszcze na terenie Polski.

Polsko-niemiecka książka "Uniwersytet ludowy ? szkoła dla życia" to chyba pierwsza w naszym kraju tak obszerna publikacja na temat tych placówek, nielicznych jeszcze na terenie Polski.

Napisana została po redakcją Marka Byczkowskiego (dyrektora Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy), Tomasza Maliszewskiego i Ewy Przybylskiej, a wydana przy finansowym wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach programu Socrates. Jest podsumowaniem wspólnych działań prowadzonych w latach 2001-2003 przez jedenastu partnerów z czterech krajów Europy (Danii, Niemiec, Polski, Szwecji) na rzecz pracy oświatowej z grupami i jednostkami z różnych względów marginalizowanymi: społecznych, gospodarczych czy zdrowotnych. Zawiera szereg materiałów dotyczących historii, teraźniejszości i przyszłości niezależnej oświaty dla dorosłych ? od twórców ludowych, przez rolników, nauczycieli, ekonomistów i itp., po liderów społeczności - którą realizują uniwersytety ludowe.

Stronę tytułową wewnątrz książki otwiera ilustracja przedstawiająca N.F.S. Grundtviga (1883-1872) ? Duńczyka ? który w pierwszej połowie XIX wieku rzucił hasło "Szkoły dla życia" rozwinięte twórczo w ideę uniwersytetów ludowych.

- Głównym adresatem działań współczesnej "szkoły dla życia" chcemy uczynić osoby, które z różnych względów czują się pomijane ? mówi Marek Byczkowski, dyrektor wieżyckiego KUL. ? Pragniemy, aby odpowiednio dobrane programy edukacyjne pomogły ludziom osiągnąć satysfakcję życiową, aby przeciwdziałały społecznemu wykluczeniu. Bo uniwersytet ludowy, nie będąc szkołą, uczy, a nade wszystko przysposabia do samodzielnej nauki. W kręgu naszych zainteresowań edukacyjnych i kulturalnych znajdują się wszyscy ci, którym ideały leżące u podstaw funkcjonowania uniwersytetów ludowych są bliskie. Stawiamy na kreowanie demokracji, samorządności lokalnej i regionalnej oraz wszechstronny rozwój osobowości. W codziennej pracy duży nacisk kładziemy nie tylko na jakość procesu dydaktycznego, ale i na zadania wychowawcze. Staramy się kształtować u naszych słuchaczy kreatywność, tolerancję, wyrozumiałość oraz poczucie wspólnoty celów.

Pierwszy rozdział publikacji "Uniwersytet ludowy ? szkoła dla życia" dotyczy dziejów uniwersytetów ludowych ? w Danii, Niemczech, Szwecji i Polsce, kolejny sygnalizuje potrzeby edukacyjne w tych krajach. Na uwagę zasługuje tutaj raport z badań nad potrzebami edukacyjnymi mieszkańców gminy Somonino. W trzecim rozdziale opisane zostały prace w związku z projektem "Uniwersytet Ludowy ? szkoła dla życia", szkice na temat prawodawstwa regulującego funkcjonowanie tych instytucji. Książkę zamykają "UL-owskie impresje" - wrażenia kilku osób uczestniczących w życiu codziennym uniwersytetów ludowych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Uniwersytet ludowy ? szkoła dla życia" - publikacja o edukacji dorosłych - Kartuzy Nasze Miasto

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto