Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

81-latka myślała, że pomaga wnuczkowi - straciła 20 tys. zł

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
pixabay.com
Wiele się już mówiło na ten temat, ale niestety oszuści wciąż znajdują sposoby, by dobrać się do naszych oszczędności. W poniedziałek 81-letnia mieszkanka naszego powiatu była przekonana, że przekazując pieniądze pomoże wnuczkowi wyjść z trudnej sytuacji. Wszystko jednak okazało się kłamstwem...

W miniony poniedziałek do kartuskiej komendy zgłosiła się 81-letnia kobieta, która poinformowała policjantów o tym, że najprawdopodobniej została oszukana.

- Do 81-latki na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który w rozmowie oświadczył, że jej wnuk brał udział w wypadku, w którym ciężko ranna została ciężarna kobieta, a wskutek zdarzenia drogowego poroniła. W związku z wypadkiem wnuk 81-latki potrzebuje pieniędzy, aby zapłacić kaucję - relacjonuje sierż. Aldona Domaszk, oficer prasowy KPP w Kartuzach. - Kobieta w obawie o swojego wnuka przekazała pieniądze w kwocie 20 tys. zł nieznanemu mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania. Po przekazaniu pieniędzy kontakt z mężczyzną urwał się.

Mundurowi stale przestrzegają, aby uważać w podobnych sytuacjach. Oszuści bowiem wykorzystują różne metody działania i próbują wyłudzić pieniądze nie tylko od osób starszych.

- Telefon z informacją o możliwości szybkiego wzbogacenia poprzez inwestycję np. w kryptowaluty jest zachętą dla wielu osób. Możliwość łatwego zarobienia pieniędzy sprawia, że na dalszy plan odsuwamy zasadę ograniczonego zaufania i powierzamy nasze pieniądze "głosowi w słuchawce", który okazuje się oszustem - wymienia rzeczniczka kartuskiej policji.

Optymistycznie przy tym prezentują się dane policji, z których wynika, że że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych mieszkańców.

- Dlatego jeśli trafimy na artykuł albo zadzwoni do nas osoba podająca się za pracownika firmy inwestycyjnej i będzie mówiła o możliwości szybkiego i łatwego zysku, a tym bardziej będzie nakłaniała do zainstalowania aplikacji ułatwiającej kupno i sprzedaż kryptowaluty, zachowajmy czujność. Zanim zaczniemy inwestować, sprawdźmy wiarygodność firmy i dokładnie zapoznajmy się ze wszystkimi zasadami inwestycji - zaznacza Aldona Domaszk.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Zwracamy się też z apelem do osób młodych. Rozmawiajcie z rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzcie im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. rodzinne spotkania, święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy innych przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności - dodaje rzeczniczka KPP.

(info: KPP Kartuzy)

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto