8 inicjatyw z powiatu kartuskiego otrzyma dofinansowanie nawet po 20 tys. zł

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
UM Kartuzy
Place zabaw, sprzęt szkoleniowy, defibrylator - to i inne rzeczy uda się zakupić bądź częściowo sfinansować w naszym powiecie. 8 tutejszych zadań zostało bowiem nagrodzonych w letniej turze programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, realizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przedstawiły zwycięzców II tury programu „WzMOCnij swoje otoczenie”. Spośród 64 nagrodzonych inicjatyw 8 dotyczy powiatu kartuskiego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do programu nadesłano łącznie 150 zgłoszeń z różnych części naszego kraju.

- Cieszymy się, że tak wiele podmiotów chciało podzielić się z nami pomysłami na lokalne projekty społeczne! Doceniamy zaangażowanie i kreatywność wszystkich wnioskujących - informują organizatorzy. - Gratulujemy tym, których pomysły zostaną dofinansowane. Granty zostały przyznane na podstawie dobrze zdiagnozowanych wyzwań i potrzeb społecznych lokalnych instytucji i organizacji, długotrwałości proponowanych działań, eliminacji nierówności społecznych czy dostępności dla różnych grup mieszkańców.

3 z dofinansowanych w Kartuskiem inicjatyw to zadania realizowane w samej gminie Kartuzy. Ochotnicza Straż Pożarna w Sianowskiej Hucie zostanie wyposażona w defibrylator AED oraz sprzęt do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na ten cel przeznaczono niemal 20 tys. złotych. Jak podkreśla Urząd Miejski w Kartuzach profesjonalny sprzęt skróci czas oczekiwania potrzebujących na udzielenie niezbędnej pomocy przy nagłym zatrzymaniu krążenia bo pomoc będzie mogła być udzielona przed przybyciem karetki pogotowia.

- Dodatkowo w ramach projektu miejscowa świetlica wiejska zostanie wyposażona w sprzęt multimedialny i fantomy, które umożliwią prowadzenie prezentacji czy szkoleń dla mieszkańców i strażaków z zakresu pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia - dodaje kartuski magistrat.

Nowego sprzętu do nauki (choć w tym przypadku do języka angielskiego, a nie pierwszej pomocy) doczeka się Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi „Akademia Przedszkolaka” w samych Kartuzach. Gminie udało się też pozyskać dofinansowanie na budowę placu zabaw w Borowie.

- Plac zabaw powstanie w miejscu, gdzie niegdyś funkcjonował kemping – nad jeziorem Karlikowskim. Inwestycja już niebawem zostanie wykonana! - informuje Urząd Miejski.

W ramach przedsięwzięcia planowany jest montaż czterech urządzeń na bezpiecznej nawierzchni. Dodatkowo na terenie zostaną zamontowane ławki, kosze na śmieci, a całość będzie ogrodzona.

- Mamy nadzieję, że inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na jakość spędzanego czasu w Borowie, pozwoli na integrację mieszkańców oraz turystów i wzmocni dobre relacje międzypokoleniowe - dodają władze gminy.

Tutaj również dofinansowanie wynosi 20 tys. zł.

Nie tylko stolica Kaszub

Kolejne dwie inicjatywy w Kartuskiem to zadania na terenie gminy Żukowo. Przede wszystkim szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, wraz z zakupem odpowiedniego sprzętu, doczeka się Ochotnicza Straż Pożarna w Skrzeszewie.

- Nowy sprzęt, składający się m.in. z fantomów osób dorosłych i dzieci, pozwoli na szkolenia dla strażaków i mieszkańców Skrzeszewa z zakresu ratowania życia, co zwiększy szanse skuteczną pomoc poszkodowanym w wypadkach - informują władze gminy Żukowo. - Zakupiony sprzęt posłuży jako wsparcie w szkoleniach dotyczących m.in. pierwszej pomocy przedmedycznej, wykonywania resuscytacji czy zabezpieczania miejsca zdarzenia.

Dofinansowanie wynosi tutaj prawie 20 tys. zł.

Już okrągłą sumę otrzymają natomiast panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu. Dzięki pozyskanym pieniądzom powstanie tu wiata grillowa oraz ścieżka edukacyjno-dydaktyczna.

- Takie informacje ogłasza się z wielką radością i przyjemnością - komentują same członkinie KGW. - Dzięki temu możliwe będzie dalsze upiększanie i rozwój naszego sołectwa Tuchom.

Granty przyznano też na modernizację dwóch placów zabaw w sąsiedniej gminie Przodkowo - w Załężu oraz w samym Przodkowie. Gmina Somonino z kolei pozyskała dodatkowe środki na unowocześnienie przestrzeni rekreacyjnej w Ramlejach - powstanie tu siłownia zewnętrzna oraz stojaki na rowery.

„WzMOCnij Swoje Otoczenie” to ogólnopolski program grantowy, realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Konkurs skierowany jest do samorządów i ich jednostek - np. przedszkoli, szkół, bibliotek, czy ośrodków pomocy społecznej, oraz do organizacji pozarządowych, które chcą wprowadzać ważne i długotrwałe zmiany w swoim otoczeniu w jednej z siedmiu następujących obszarów: aktywność fizyczna, bezpieczeństwo, edukacja, rozwój wspólnej przestrzeni publicznej, środowisko naturalne, zdrowie i inne inicjatywy mieszczące się w celach programu. Każda nagrodzona inicjatywa może liczyć na dofinansowanie w wysokości do 20 tys. zł.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie