Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

49. konkurs „Rodnô Mòwa” będzie przeprowadzony w zmienionej formule

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W związku z wprowadzonymi obostrzeniami niemożliwe jest przeprowadzenie w tradycyjnej formie tegorocznego konkursu „Rodnô Mòwa”. Nie chcąc jednak porzucać bądź zmieniać terminu 49. edycji tego wielkiego wydarzenia organizatorzy postanowili przeprowadzić je w inny sposób - uczestnicy będą musieli nadesłać nagrania ze swoimi prezentacjami.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i rekreacji w Chmielnie poinformował o zmianie formuły tegorocznego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. W związku z obowiązującymi ograniczeniami oraz brakiem możliwości przeprowadzenia tradycyjnych eliminacji w wyznaczonych terminach 49. edycja tej wielkiej rywalizacji przeprowadzona będzie w sposób wirtualny.

- W bieżącym roku Jurorzy wyłonią najlepszych recytatorów na podstawie przesłanych lub dostarczonych do Domu Kultury w Chmielnie nagrań video z recytacjami literatury kaszubskiej - informuje GOKSiR Chmielno.

Jak zapewniają organizatorzy kryteria oceny, kategorie wiekowe, a także dopuszczalny czas prezentacji pozostają niezmienione. Przesunięciu uległy jednak terminy zgłoszeń: do 1 czerwca należy przesłać stosowną deklarację udziału wraz z wymaganymi oświadczeniami (do znalezienia tutaj), z kolei najpóźniej do 8 czerwca trzeba dostarczyć wspomniane nagranie.

- Ogłoszenie wyników konkursu poprzedzone Mszą św z kaszubską liturgią słowa, odbędzie się jak w poprzednich latach na scenie chmieleńskiego Domu Kultury, a dodatkowo w tym roku będzie transmitowane on-line - podają organizatorzy.

Wielkie wydarzenie dla całych Kaszub

W tym roku konkurs recytatorski „Rodnô Mòwa” odbywa się już po raz 49. Jego celem jest m.in. popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu.

Uczestnicy zmagań muszą przygotować 2 utwory (1 w przypadku kategorii przedszkolnej oraz klas „0”), które następnie prezentują całkowicie z pamięci. Konkurs rozstrzygany jest w sześciu kategoriach wiekowych, od grup przedszkolnych aż po dorosłych. Jurorzy oceniają w nim dobór repertuaru, interpretacje utworów, kulturę słowa, a także ogólny wyraz artystyczny prezentacji.

Laureaci pierwszy trzech miejsc oraz wyróżnieni otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe, z kolei nagrodzone prezentacje będą opublikowane na profilu Facebookowym GOKSiR Chmielno (o ile ich autorzy nie wniosą pisemnego sprzeciwu). W tym roku, z racji 800-lecia Chmielna, organizatorzy przewidzieli również specjalną nagrode dla uczestnika, który otrzyma największą liczbę punktów za prezentację utworu związanego właśnie z Chmielnem.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie chmieleńskiego Domu Kultury.

Zobacz też - relacja z finału ubiegłorocznej edycji konkursu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto