MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew od 1.01.2017 - na terenach chronionych przepisy się nie zmieniły!

Janina Stefanowska
Od 1 stycznia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która rozszerzyła określony w ustawie o ochronie przyrody katalog drzew i krzewów, do usunięcia których nie jest wymagane zezwolenie. Katalog rozszerzono o drzewa lub krzewy, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz drzewa lub krzewy usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Ale na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, na terenach chronionego krajobrazu - ustawa nie zniosła obowiązujących tam przepisów szczegółowych.

Wycinka drzew - która nie wymaga występowania o zezwolenia - spowodowała wilki ruch w gospodarstwach, na polach, nad wodami. Nieprecyzyjne zapisy sprawiły, że w Kaszubskim Parku Krajobrazowym spotkali się urzędnicy z terenów objętych Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym. Mieli wiele wątpliwości i zapytań.

- Uchwała Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego się nie zmieniła i nadal obowiązują w niej dotychczasowe przepisy, w tym zakaz  likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej lub zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych - przytacza zapis uchwały Witold Sieciechowski, kierownik KPK w Kartuzach. - Zakaz ten nie uległ zmianie w wyniku nowelizacji ustawy o ochronie przyrody.

Dyskutanci wskazali najczęściej pojawiające się problemy - brak definicji zadrzewienia śródleśnego, nadwodnego, jak traktować zadrzewienie nad zbiornikami sztucznymi, czym jest zniszczenie a czym likwidacja drzewa, zadrzewienia śródleśnego.
Wyjaśniali też zasady usuwania drzew lub krzewów w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego w oparciu o informacje, które ukazały się an stronie ministerstwa rolnictwa.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami od rolnika nie wymaga się zezwolenia w przypadku usuwania drzew i krzewów, które mają na celi przywrócenie gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Jednakże jeśli grunty rolnicze znajdują się na terenie chronionym - np. w parku krajobrazowym lub na obszarze chronionego krajobrazu, rolnik musi szanować obowiązujące w nich zakazy.

- Prostych odpowiedzi nie ma - podsumowali dyskutanci. - Trzeba wziąć mapę, a najlepiej byłoby udać się na wizję lokalną. Lepiej z ostrożności zasięgnąć jednej opinii więcej niż narazić się na odpowiedzialność z złamanie przepisów.
- Intencja ustawodawcy była jasna - aby ułatwić sprawę a nie żeby komplikować sytuację - mówił wójt Chmielna Jerzy Grzegorzewski. - Uważam, ze urzędy zawsze powinny rozstrzygać na korzyść mieszkańców. Na zebraniach sołeckich rozdajemy informację dotyczącą znowelizowanych przepisów, przypominamy, kiedy się nowych przepisów usuwania drzew się nie stosuje, przekazujemy też stanowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczącą parków krajobrazowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wycinka drzew od 1.01.2017 - na terenach chronionych przepisy się nie zmieniły! - Kartuzy Nasze Miasto

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto