Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kartuzach uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Po mszy świętej w kościele św. Kazimierza w Kartuzach, uczestnicy przeszli pod obelisk Danuty Siedzikówny ps. Inka, gdzie odbyła się druga część uroczystości.
Po mszy świętej w kościele św. Kazimierza w Kartuzach, uczestnicy przeszli pod obelisk Danuty Siedzikówny ps. Inka, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Lucyna Puzdrowska
W czwartkowy wieczór, 2 marca mszą świętą w kościele św. Kazimierza oraz złożeniem zniczy i wiązanek kwiatów pod obeliskiem Danuty Siedzikówny ps. Inka, uczczono w Kartuzach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości zorganizowało Towarzystwo Upiększania Miasta Kartuzy z Kazimierzem Socha-Borzestowskim na czele.

W tegorocznej uroczystości udział wzięły władze samorządowe ze starostą Bogdanem Łapą i Andrzejem Dawidowskim, przewodniczącym Rady Miejskiej w Kartuzach i Sylwią Leyk, radną Sejmiku Pomorskiego na czele oraz licznie przybyli radni. Nie zabrakło przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy Kartuzy i powiatu.

Największą radość organizatorowi i uczestnikom sprawiła licznie przybyła młodzież

Pięknie prezentowali się harcerze z Kiełpina, Kartuz i Koloni. Ze sztandarami przyjechali między innymi uczniowie szkół w Podjazach, Bączu, Sierakowicach, Przodkowie i kartuskiej Dwójki z nauczycielami.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i przywitaniu gości, Kazimierz Socha-Borzestowski oznajmił, że po raz pierwszy w historii dwie szkoły z powiatu kartuskiego zostały w sposób wyjątkowy uhonorowane. Sztandary szkół w Podjazach im. Danuty Siedzikówny ps. Inka oraz w Przodkowie im. Rotmistrza Witolda Pileckiego otrzymały Odznaki Honorowe "Krzyż Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963" przyznane przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Akt nadania podpisał Marek Franczak, syn ostatniego żołnierza wyklętego, który został zamordowany w 1963 roku.

To już 9 lat...

- Spotykamy się tu po raz dziewiąty i jest mi naprawdę miło, że jest nas tak wiele - mówił Kazimierz Socha-Borzestowski. - Gdy organizowałem tę uroczystość po raz pierwszy, przyszło zaledwie kilka osób. Są rzeczy, których nie udało nam się w tych latach zrobić, ale są też takie, które zostały zrealizowane, jak chociażby piękne tablice przy szkołach w Bączu i Sierakowicach, upamiętniające pobyt w maju 1946 roku Zdzisława Badochy w powiecie kartuskim. Do tego dochodzi książka prof. Karola Polejowskiego, który opisuje tenże rajd. Ponadto w maju br. odbędzie się rajd motocyklowy imienia Zdzisława Badochy pseudonim Żelazny. Ponadto w ubiegłym roku Tomasz Kocent po raz pierwszy zorganizował w mirachowskiej leśniczówce piknik patriotyczny, powiązany z biegiem Wilczym Tropem. Trochę tych inicjatyw naszych było, a więcej przed nami

.

Odznaczenia dla zasłużonych osób

Odznaczeniem Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuzy, które w tym roku obchodzi 100-lecie uhonorowano: Mariana Wentę, Małgorzatę Szadkowską, Adama Pawełczaka, Marka Madeja, Mirosława Formelę.

Na zakończenie delegacje samorządu, organizacji i szkół złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem Danuty Siedzikówny ps. Inka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto