Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Złotnicy rozpoczęło obchody 100-lecia nadania Kartuzom praw miejskich

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Piękną wystawę haftów podziwiać można jeszcze do końca marca.
Piękną wystawę haftów podziwiać można jeszcze do końca marca. UM Kartuzy
Sobotni wieczór w Kartuzach był startem wielkiego, całorocznego świętowania. W Muzeum Kaszubskim otwarto bowiem piękną wystawę haftu cieniowanego i nakładanego szychem - Święto Złotnicy. W ten sposób stolica Kaszub rozpoczęła obchody stulecia uzyskania praw miejskich.

W sobotę 14 stycznia w Muzeum Kaszubskim odbyło się Święto Złotnicy, na którym zaprezentowano dzieła wybitnych pomorskich hafciarek. Na wyjątkowej ekspozycji podziwiać można pięknie zdobione czepce, krawaty, muszki, torebki, opaski, obrazy, sakiewki, szkatułki, biżuterię i przedmioty użytkowe. Tradycyjne, kaszubskie wzory wyszywane złotymi i srebrnymi nićmi na aksamicie to unikatowe rękodzieło regionalne, prezentujące się jak wybitne dzieła sztuki. Ten rodzaj haftu określany mianem Złotnicy swoją nazwę zawdzięcza nakryciu głowy (złotogłowie).

- Haft należał do najwyżej cenionych technik zdobienia tkanin. Ceniono go tak wysoko, że ozdabiano nim szaty o symbolicznym znaczeniu, takie jak kapy koronacyjne i płaszcze królewskie, a także szaty liturgiczne. Wiele pięknych haftów z XVII i XVIII wieku powstawało w żeńskich klasztorach. Haftowanie było jednym ze stałych zajęć zakonnic, któremu poświęcały po kilka godzin dziennie. Ze sztuki hafciarskiej słynęły klasztory benedyktynek w Żarnowcu i norbertanek w Żukowie - opowiada Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. - Do czasu likwidacji obu klasztorów, dokonanej przez rząd pruski w r. 1835, Żukowo i Żarnowiec utrzymywały ze sobą kontakty w dziedzinie kultury i sztuki, dzieliły się osiągnięciami technicznymi oraz wzorami zdobytymi z zewnątrz. Zakony nie ograniczały się do wytwórstwa samych paramentów kościelnych, pracowały również na zlecenie odbiorców świeckich.

Na ekspozycji zaprezentowano prace Danuty Niechwiadowicz, Małgorzaty Szczepaniak, Ireny Peplińskiej, Danuty Leszczyńskiej, Marii Sikory, Gabrieli Wrońskiej, Teresy Mejny-Kopani, Anny Prill, Zofii Radomskiej, Genowefy Fąferko, Aleksandry Ogieli, Izabeli Denc, Agnieszki Sosnowskiej-Morawskiej, Marioli Pankau i Beaty Butowskiej. Eleganckie, misternie haftowane przedmioty wzbudzały zachwyt zebranych gości. Sale wystawowe muzeum ledwo pomieściły wszystkich uczestników wydarzenia.

ZOBACZ TEŻ:
KGW Kiełpinianki zorganizowało w Kiełpinie warsztaty dla seniorów

Świętowanie czas zacząć!

W Święcie Złotnicy wzięli udział m.in. burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński, wraz z zastępczynią Sylwią Biankowską oraz liczni przedstawiciele instytucji kultury, etnografowie, a nawet prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Tak bogata lista gości była efektem dodatkowego znaczenia sobotniego wydarzenia. W 2023 r. bowiem Kartuzy obchodzą stulecie nadania im praw miejskich. Otwarcie wystawy wobec tego było rozpoczęciem wielkiego świętowania w stolicy Kaszub.

Pomysł na samo Święto Złotnicy zrodził się już rok wcześniej w Muzeum Kaszubskim, podczas spotkania hafciarek, stosujących haft złoty. Warto też zaznaczyć, że wydarzenie będzie się tu odbywało cyklicznie.

Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Danutą Niechwiadowicz, instruktorką złotnicy. Partnerem wydarzenia było Kaszubskie Forum Kultury.

Przepiękne wzory podziwiać można w zrewitalizowanym budynku w godzinach funkcjonowania kartuskiego muzeum. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a dzieła pozostaną na miejscu jeszcze do końca marca

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto