Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie w jesiennych barwach. Zachęca do spacerów i wypoczynku w plenerze

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Park na Wzgórzu Zamkowym oraz średniowieczna warownia w Będzinie polecają się na jesienne weekendy 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Park na Wzgórzu Zamkowym oraz średniowieczna warownia w Będzinie polecają się na jesienne weekendy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Za oknami prawdziwa jesień. Na szczęście niezbyt zimna, wietrzna i mokra. Warto więc czasem wybrać się w plener. Ciekawą propozycją może być Wzgórze Zamkowe w Będzinie, gdzie nie tylko możemy zajrzeć do wnętrza średniowiecznej warowni, ale także pospacerować po parkowych alejkach.

Po dojeździe do zamku samochód można zostawić poniżej, przy ulicy Podzamcze lub wjeżdżając nieco bliżej przy ulicy Plebańskiej. Zamek, który należy dziś do Muzeum Zagłębia, jest jednym z symboli miasta. Pierwsza wzmianka o warowni pojawiła się w 1349 roku. Gościli tu m.in. Karol IV – cesarz niemiecki i król czeski, królowie Henryk Walezy, Jan III Sobieski oraz August II Mocny. Zamek w październikowe i listopadowe soboty oraz niedziele zaprasza w godzinach 9 - 17. Czekają tam m.in. dwie stałe wystawy “Dawna broń” , w salach zamkowych zgromadzono kolekcję ukazującą rozwój broni i uzbrojenia od XVI do pierwszej połowy XX wieku oraz “Z dziejów zamku i miasta”.

Zamek otacza park na Wzgórzu Zamkowym. Został utworzony z inicjatywy Jana Gęborskiego na początku XX wieku. Obejmuje teren szczytowy wzniesienia na wschód od zamku i łączy się z kirkutem oraz cmentarzem przy ulicy Góra Zamkowa. Park na Wzgórzu Zamkowym został w 2012 roku zmodernizowany. Wykorzystany został charakter krajobrazowy parku, zachowany historyczny układ alejek. Na wzgórzu powstało 15 „magicznych miejsc” w formie kręgów, z których każdy przeznaczony do odpoczynku ma nieco odmienny charakter. Całość dopełniają elementy charakterystyczne dla historii tego miejsca, np. odbudowane fragmenty wału obronnego i odtworzone półziemianki. Pojawiły się również nowe latarnie i ławki. Obok parku powstał także plac zabaw dla najmłodszych.

Park na Wzgórzu Zamkowym oraz średniowieczna warownia w Będzinie polecają się na jesienne weekendy

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPiotr Sobierajski

Będąc na Wzgórzu Zamkowym warto zajrzeć także do kościoła pw. Świętej Trójcy. Pierwsza wzmianka o istnieniu tej parafii pochodzi z 1308 roku. Murowany kościół, wybudowany około 1364 roku w obrębie grodu obronnego, pierwotnie posiadał cechy gotyckie, a w wyniku rozbudowy nabrał cech barokowych. Jak informuje diecezja sosnowiecka we wnętrzu na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie, w tym m.in. ołtarz główny z obrazem "Święta Trójca" autorstwa Michała Stachowicza.

Jeśli więc nie mieliście ostatnio okazji zajrzeć w to miejsce, może jesień będzie najlepszym na to czasem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto