Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprasza na promocję ósmego numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
15 lutego w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbędzie się promocja ósmego numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych.
15 lutego w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbędzie się promocja ósmego numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych. Lucyna Puzdrowska
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprasza na promocję ósmego numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych, która odbędzie się 15 lutego o godz. 17 w zrewitalizowanym budynku Muzeum Kaszubskiego przy ulicy Kościerskiej 1.

W numerze ósmym między innymi biogramy osób związanych z Kartuzami, autorstwa Dariusza Dolatowskiego

Przypomina on postać malarki Idy Bingmann-Droese w 60. rocznicę śmierci. Drugi artykuł Dolatowskiego poświęcony jest prof. Siegfriedowi Rabowowi, wykładowcy i farmakologowi kartuskiemu, wywodzącemu się ze znanej kartuskiej rodziny żydowskiej Rabow.

Ostatni artykuł autor poświęcił Leonowi Józefowi Soyke, który tak jak wielu Kaszubów w czasie II wojny światowej został wcielony do Wehrmachtu, potem dostał się do niewoli skąd trafił do armii gen. Andersa. Na uwagę zasługują cenne fotografie, które autor pozyskał od rodziny.

Historia "Gazety Kartuskiej" w latach 1989-2015

Z kolei Marian Gostkowski przybliża historię "Gazety Kartuskiej" i spółki wydawniczej Remus w latach 1989-2015.
Kolejny artykuł wyszedł spod pióra znanego gdańskiego genealoga-amatora - Krzysztofa Kowalkowskiego, który od lat zajmuje się dziejami swojej rodziny. Tym razem tematem jego tekstu jest biografia Jadwigi Kowalkowskiej. Opracowanie obfituje w liczne szczegóły, które autor znalazł w literaturze przedmiotu oraz w zasobach archiwalnych, głównie w metrykach kościelnych i aktach urzędów stanu cywilnego.

Tekst Barbary Kąkol dotyczy kartuskiej społeczności żydowskiej

Jest on wprowadzeniem do rozważań Piotra Kazany na temat lokalizacji dawnego kirkutu w Kartuzach. Z kolei prof. Dušan-Vladislav Paždjerski koncentruje się na temacie kulturologicznym dotyczącym oszukania Śmierci w serbskich i kaszubskich narracjach. Ponadto dokonał wyboru tekstu na temat  "Zwëczaje ë òbëczaje kaszëbskòsłowińsczégò narodë" z utworu Floriana Ceynowy "Skórb" i uwspółcześnił pisownię.  

Kolejny autor, Marian Jeliński rozważa, czy ludowa nazwa  "dzekö wika" to właściwe określenie dla wyki kaszubskiej na Kaszubach zaś Józef Wąsiewski opisuje puckie wydarzenia z 1920 roku z perspektywy 2022.

W ósmym tomie Kartuskich Zeszytów Muzealnych opublikowano też przemówienie Barbary Kąkol, wygłoszone podczas uroczystej sesji z okazji 100. urodzin miasta Kartuzy. Uroczystość odbyła się w marcu 2023 roku. Ponadto w tomie znajdą państwo sprawozdania, podsumowujące roczną działalność Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto