Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Martwe dziki w Gdyni Karwinach miały ASF. Sztab kryzysowy zdecydował o zakazie wejścia do lasów na terenie Gdyni

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
W Gdyni znaleziono padłe dziki zakażone ASF / zdjęcie ilustracyjne
W Gdyni znaleziono padłe dziki zakażone ASF / zdjęcie ilustracyjne 123rf
Dziki w Karwinach nie były wcale otrute. Okazało się, że testy wykazały zakażenie afrykańskim pomorem świń. W czwartek, 25 kwietnia, w Gdyni zwołano sztab kryzysowy z udziałem lekarza weterynarii oraz służb miejskich. W trakcie zdecydowano m.in. o zakazie wchodzenia do lasów na terenie Gdyni oraz o ustanowieniu punktu składowania zakażonych ciał zwierząt.

Zakażenie afrykańskim pomorem świń w Gdyni. Zwołano sztab kryzysowy

To nie zatrucie było przyczyną śmierci dzików znalezionych w Karwinach w ubiegłym tygodniu. Testy przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że były one zainfekowane afrykańskim pomorem świń. W związku z tym w czwartek, 25 kwietnia, zwołano w Gdyni sztab kryzysowy. Udział w nim wezmą przedstawiciele policji, straży miejskiej, Lasów Państwowych, a także pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego i powiatowy lekarz weterynarii.

ZOBACZ TAKŻE: Czy pielęgniarki słupskiej chirurgii były molestowane? Kobiety stawiają zarzuty wobec byłego ordynatora

- W związku z wykryciem choroby ASF u martwych młodych dzików na Karwinach - decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii, który przewodzi działaniom Sztabu Kryzysowego - zostanie wprowadzony całkowity zakaz wejścia do lasów na terenie Gdyni - informuje Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Jakub Ubych na swoim profilu na Facebooku.

Decyzja ta ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu wirusa na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na posiedzeniu sztabu kryzysowego zadecydowano także o powstaniu specjalnego punktu skłądowania zakażonych zwierząt, który będzie przy ul. Hutniczej.

Od 16 kwietnia stwierdzono 17 martwych dzików odnalezionych w dzielnicach: Chwarzno, Wiczlino i Karwiny. To pierwszy przypadek występowania ASF w Trójmieście.

ZOBACZ TAKŻE: Akcja KAS i Straży Granicznej powiecie kościerskim. Na posesji znaleziono wyroby tytoniowe o wartości 700 tys. zł

Afrykański pomór świń jest groźną chorobą wirusową. Chorują na nie wyłącznie świnie i dziki. Nie stwarza zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i życia.

Co zrobić po znalezieniu martwego dzika?

Instrukcje w przypadku odnalezienia padłego dzika możemy znaleźć na portalu miejskim gdynia.pl:

Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby. Nie należy zbliżać się do truchła. Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii (dane teledresowe powiatowych lekarzy weterynarii dostępne są tutaj) lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego. Należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę padłych zwierząt, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (pozwalający oszacować czas wydarzenia).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto